Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ramazan Tamer

Gönül Coğrafyası ve Üsküp

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

“Gönül” coğrafyası, tarihi, beklentisi, dostu, kırgınlığı, komşuluğu yarası gibi pek çok sıfatlarla buluşabilen şekliyle aslında bizlerden bir parçayı ifade eder.

Ne demişler” gönlün sığdığı yere köy sığarmış”.

Biz de gönlümüzün estiği balkan coğrafyasına uzun aradan sonra tekrar bir göz atalım dedik ve yollara düştük.

Balkanlar aslında bizim için en son haliyle gönül yarasından başka bir şey değildi ama ne yaparsın; gönül yarasının merhemini sürmek için bile gitmek ve elleri ellerimizle kavuşturmak gerekliydi.

Ellerinizi kavuşturamadığınız yerlerin sahibi başka eller olmasın diyorsanız ellerinizi cebinize değil ama gönüllerin buluştuğu sebeplere uzatmak gerekir.

Balkanlar coğrafyasına olan sevgimiz tanıyanlarca bilinir. Üsküp belki de gönülden sevenlerin başkentidir.

Bazılarına göre oralar Osmanlı Bakiyesinin görülebileceği ve eğer yüreğiniz dayanırsa gönlünüze yeni çizikler atarak sorumluluklarınız hatırlatacak bir özelliğe de sahiptir.

Son ziyaretimize yine her zaman olduğu gibi Makedonya'nın Başkenti Üsküp'ten başladık.

Üsküp her anlamda daha şehre girerken özellikle Müslüman Mahallesi diyebileceğimiz Çayır bölgesiyle kucaklayarak sıcaklığını hissettirdiği bir halde sizleri karşılar.

Yıllardır Üsküp ve Balkanlar sevdalısı biri olmaktan dolayı hep mutlu oldum ve onur duydum. Çünkü her seferinde bana gönlünü açarak sevinçlerini veya beklentilerini paylaştığını ama umutla Türkiye'ye dikkatlice bakarak adeta” yüzünüzü asarsanız biz çoktan ağlarız” diyerek gülümsemeye özen gösteren bir şehir olduğunu bize gösterir.

Müslüman Mahallesi diyebileceğimiz Vardar Nehrinin bir tarafıyla, gayri Müslim mahallesi denilen taraf arasında çok farklı simgeler savaşına şahit olursunuz. Bir tarafta sonradan yapılmış ama eskiymiş havası yaratılmaya çalışılan heykellerle dolu Hz. İbrahim buraya hiç uğramamış diyebileceğiniz alanlar ve parklarla dolu iken, diğer tarafta yükselen ezan sesleri ve minareler bıkmadan, usanmadan mücadele dolu hayatlarına devam etmektedirler.

Türkiye'den giden birilerinin sadece gayri Müslim mahallesinde kalmaya özen göstererek kendini Avrupa'da zannetme eğlencesine dönüşmüş geziler düzenlediklerini biliyoruz.

Ama kendisiyle yüzleşmekten kaçınmayan ve eksiklerini fark ederek oluşan bu farkındalıkla; hayata ve gerçeklere bakmaktan uzak durmayanların gittikleri tek yer ise Müslüman mahallesinden başkası olamamıştır.

Hepimiz biliriz ki mekânları anlamlandıranlar; içindeki insanlardan başkası değildir.

Üsküp ve Üsküplüler Avrupa'nın veya balkanların ortasında aslında o bölgeye anlam katan yönüyle her daim Türkiye'den gelecek misafirlerini kucaklamak için sabırsızlanmaktadırlar.

Türkiye'den geldiğinizi anladıkları halde siz kendinizi yabancı bir yerde değil ama sanki Anadolu gönül coğrafyasının bir başka şehrinde ve yeni dostlarınızla birlikteymiş gibi hissedersiniz.

Çünkü sizi dikkat çekici bir şekilde rahatsız eden nehrin öbür tarafıyla, imkânsızlıklara mahkûm edildiği halde kucaklayan nehrin diğer kısmıdır.

Aslında pek çok şeyin Türkiye'den geldiğini bildiğiniz halde yine de burada yaşayan ve adeta Osmanlı'dan kalan tüm hatıralara sahip çıkan bu insanlarla gönlünüzü ve paranızı paylaşmaya çalışarak desteklemenin ve ilişkileri daha sıkı hale getirmenin derdine düşersiniz.

Her Üsküp ziyaretinde olduğu gibi yine ve yeniden kendime sorduğum ama cevabını bir türlü bulamadığım soruyu tekrar soruyorum.

Beni bu şehre ve bölgeye çeken şey ne acaba?

Belki yazıyı okurken soracaksınız, atalarını o bölgeden mi gelmişler diye. Buna dair hiçbir belge beni doğrulamaz ama tek sebep kalıyor gönül ferman dinlemediği gibi aslında gönül ulus sınırlarını da dinlemiyor.

Ferman padişahların olsa da gönüller, gönül sahiplerinindir.

  YORUM YAP / YORUM OKU
RAMAZAN TAMER DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS