Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ramazan Tamer

Gizli Darbenin şifreleri

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Bireyler ve gruplar neden gizli olmayı severler diye biraz sorguladığımızda neler çıkar karşımıza?

İllegal gibi görülen bazı siyasal veya dinî grupların neden illegaliteye girdiklerini sorduğumuzda ortaya çıkan bir kaç sonuç görmek mümkündür.

Öncelikle içinde bulundukları sistemin çok fazla legal yapılara izin vermemesi nedeniyle insanlar, illegale yönelmiş olabilecekleri gibi, kontrolünü sadece bazı mahfillerin yaptığı gizli ve herkese açık olmayan grupların toplum içinde örgütlenmeleri; masrafı az, güvenliği çok sanılan bir durum ortaya çıkardığı içinde yapılabilir.

Bir diğer yandan gizli bazı mahfillerle ilişkilerin ortaya çıkması işin gizemini ortadan kaldıracağı için, karizmatik liderlerin ortaya çıkması da zorlaşacak veya grup üyeleri başta olmak üzere kabullenilmesini kolaylaştırmak adına yapılıyor da olabilir.

Dünyanın pek çok yerinde güvenli gibi görülen pek çok illegal yapı; kendisine göre güvenli bir alanda hareket kabiliyetlerinin olduğunu zannettiği halde, aslında mutlaka gizli olanları takip etmeyi kendine iş bilen bir takım merkezler tarafından kontrolleri daha kolay hale gelebilen veya getirilebilen yapılara dönüşüverirler.

Türkiye'deki sistemden kendini kendince aldığı tedbirlerle gizlemeye çalışan fetö bir diğer tarafıyla ABD merkezli bir takım bilişim merkezli işleri takip edenlerin dikkatinden kaçmadığı gibi, zaman içinde sadece onların kontrol ettiği ve yönlendirdiği gruplar haline her ne kadar istemeseler de gelmek zorunda kalmışlardır.

Gizlilik eğer yaşadığınız toplumun kendi bilgi, kimlik veya ayakta kalabilme mücadelesinde olması gereken kadarıysa, bunun küçük bir grubun minik aklıyla yapılması söz konusu olamaz.

Devletlerin veya medeniyetlerin zaman içinde ayakta kalabilme adına kendini gizlediği bir takım yapıları varsa, adeta küllerden yeni bir umudun doğması adına oluşturulacak bir mantığın gün yüzüne çıkabilmesiyle mümkündür.

İçinde yaşadığımız toplumun genetiğine, düşünce ve medeniyet kodlarına kastederek oluşturulacak her yapılanma, mutlaka başkasının eliyle bir toplumu ortadan kaldırmaya yönelik girişimden başka bir şey olmayacaktır.

Kendi kimliğini saklayarak veya inkâr ederek, dedesinin mirasına sahip çıkacağını iddia etmek; bireylerin ve grupların et yiyen vejetaryen konumuna düşmelerine sebep olacaktır ki, bunun toplumlar nezdinde sadece emperyalist güçlere hizmete dönüşmesinden başka bir anlamı da olmayacaktır.

İktidarı ele geçirmeden önce hazırlığı olmayan güçlerin, iktidara geldikten sonra kendilerince yapacakları planlar; sadece sömürmek isteyenlerin ekmeğine yağ çalmaktan öteye gitmeyen adımlar haline dönüşecektir.

Ülkelerde darbe yapanların ilkelerine veya ülkedeki insanların kendi kimliklerine ne kadar hizmet ettikleri şimdiye kadar tarih okumayı beceren herkes tarafından aşikâr bir şekilde görülmüştür.

Şimdi geçmişte yapılanlardan sanki hiç haberi yokmuş gibi; kendince darbe yaptığı toplumlarda adaleti, kardeşliği ve çağdaşlığı iddia etmekle asla gerçekleşemeyecek bir yolun başlangıcında tutulmaya mahkûmiyeti anlamamak ısrarıyla, zevali görülecek bir medeniyetin de üyesi olma şanssızlığının tadına varacaksınız demektir.

Gelecekte kuracağını iddia ettiği medeniyetin kodlarını ve iman ettiklerini kendi hayatında hâkim kılmadan ve kurmadan, ciddiye almayan ama dini referans olarak kullanıp muktedir olmaya çalışanların zevali kaçınılmazdır.

Kendi eliyle ve kendi kafasıyla her şeyi tarif etme gafletinde olanlar, başkalarının oyuncağı veya kölesi haline gelmekten kendilerini kurtaramazlar.

  YORUM YAP / YORUM OKU
RAMAZAN TAMER DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS