Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Erkan Macit

Geri kafa da olayım, gerici de olayım!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Geri kafa da olayım, gerici de olayım, cahil cühela da olayım.!

Son zamanlarda dizilerdeki şiddet ve cinsellik temaları dikkat çekiyor. Gençlerimiz, Çocuklarımız bu tür dizileri ilgiyle izliyor ve fanatiği oluyor. Reklamlarda küçük kızlar reklam unsuru değil de cinsel obje olarak kullanılmaya kadar gidiliyor. Eskiden biz bazı şeylerde utanırdık. Hatta aile arasında konusu olmazdı ama öyle konularda konuşamazdık. Büyük ağabeylerimizden bazı şeyleri öğrenir dahası okuyarak konu hakkında bilgi sahibi olmaya çalışırdık. kız kardeşlerimiz ise Anneler yada büyük teyzeler ile bazı şeyleri öğrenir konuşurdu. Şimdi bakıyorum her konu ya da her şey alenen meydanda. Tabi ki bilgi sahibi olmalı insan. Bugün sosyal medya zaten bu konuda bayağı etkin. Her türlü bilgiye anında güvenilir olmak kaydıyla ulaşabiliyorsunuz. Çok sakıncalı durumlarda var elbette, neden dedim bunu ? Çünkü sosyal medya ve internet de bir şekilde doğru kullanılırsa bilgi ve öğrenim bakımından güzel ancak ve ancak bekleyen tehlikelerde var. Nedir? Cinsellikten sapkınlığa, ahlaksızlıktan, soytarılığa kadar birçok konuda tehlikeli boyutlarda da karşımıza çıkıyor. Ebeveynler bu konuda çeşitli önlemler elbette alıyor alması da gerekli. Burada yapılması gereken daha çeşitli önlemler ile gençlerimizi ve çocuklarımızı korumak. Özellikle dizilerdeki şiddet ve cinsellik temaları, reklamlarda ele alınan aile bakımından örf ve adet bakımından gizli kalması ailenin içinde mesele olabilecek konuları ahlaki bakımdan kendi içinde çözebileceği konuları sırf reklam olacak diye şirketler ceplerine para koyacak diye adet ve gelenek göreneklerimizin bozulması adına diyorum bütün bunlar gençleri ve çocukları olumsuz etkiliyor! Bu konuda elbette ben sadece görüşlerimi aktarabilirim ancak uzmanlar bakın konunun önemine istinaden net açıklamalar yapıyorlar “Şiddet ve cinsellik içeren görseller çocukların gelişimlerini ve psikolojilerini olumsuz etkiler.” Çocuğun yaşına göre bu olumsuz etkiler daha da artabilir. Özellikle küçük yaşlardaki çocuklarda soyut düşünce becerisi gelişmediği için gerçek ile hayal dünyasını ayırt edemezler. Bu dizilerde izledikleri şiddeti model alarak arkadaşlarına uygulayabilirler. Dizi

kahramanlarını rol model olarak seçebilir, onların davranışlarını ve kullandıkları argo kelimeleri taklit edebilirler. Çünkü gençlerimize kim olduklarını keşfetmelerini çözmek için fırsat vermiyor sistem. Dizilerde çocukların yaşlarına uygun olmayan cinsel içerikli görsellere maruz kalmak çocukların gelişimlerini olumsuz etkileyecektir. Özellikle para baronlarının şirketleri zengin olacak diye Türk toplumunun örf ve adetlerine ters düşen dizi, film ve reklamların nasıl bir kontrol sisteminden geçtiği çok önemlidir. RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu) bu konuda yetersiz kalıyor ise daha önemli tedbirler alınmalıdır. Misal örnek veriyorum. Sırf kadın bağı ve pedi satışları olacak diye reklamlarda boy boy ufacık kızlarımızı, öğrencilerimizi görüntüye vermenin alemi yok. Kadın bağı reklamı yapacaksan markanın görüntüsünü ver. Neyin ne olduğunu artık bu devirde herkes biliyor zaten. Çünkü ne edep ne de hayâ bırakıldı. Aile yapımızın içerisine girildi, yatak odasının içerisine girildi, cinsellik diz boyu, örf ve adet anane kalmadı. Gizlilik ayıp kalmadı her şey normal, her şey şeffaf. Ee artık ne diyeyim! Şimdi ben bunu yazarak geri kafada olurum. Hiç önemli değil. Geri kafada olayım, gerici de olayım, cahil cühela da olayım. Ama artık birileri şu rezilliğe kepazeliğe DUR desin! İnanın bana Aile Bakanlığı sırf sanatçı diye geçinen çakallarla, şiddet, cinselliği normalleştiren dizilerle, küçük kızlarımızı çaktırmadan reklamlarda cinsel obje olarak kullanan şirketlerle, para baronlarının kirli tezgâhlarını çözmekle uğraşsın. RTÜK sırf bu konular üzerine eğilsin. Başka hiçbir şey, hiçbir iş yapmasın. Toplumumuz 1 yılda düzelir kendine gelir. Ben eski çekirdek aile yapısının, örf, adet geleneklerine bağlı, aile içinde olması gereken konuların aile içinde bilinmesinden ahlaki değerlerimizin yok olmamasından yanayım! Ve özellikle uyarıyorum! Bu panayır çakallarını şiddeti, cinselliği normalleştiren dizileri, yaşları küçük kız çocuklarımızı çaktırmadan reklam yapacaklar diye cinsel obje olarak kullanan şirketleri, para baronlarının kirli tezgâhlarını. BUNLARI KİM GÖRÜYOR? BUNLARA KİM BAKIYOR?

Uyarıyorum! Dikkat! Tehlike BÜYÜK…!

  YORUM YAP / YORUM OKU
ERKAN MACİT DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS