Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Gelecek Partisi'ni sarsan istifa: 'Partide kadınlara taciz var, tacizciler korunuyor!'

Gelecek Partisi'ni sarsan istifa: 'Partide kadınlara taciz var, tacizciler korunuyor!'
Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Siyaset - - Editör: Uğur SELAMCI

Gelecek Partisi Kurucular Kurulu ve Etik Kurulu Üyesi Fatma Şerefoğlu, partisinden istifa etti. “Kadınlara yönelik taciz parti içinde rahatsız edici duruma gelmişti, hepsi kanıtları ile paylaşılıyor ancak ısrarla üç maymun oynanıyordu” diyen Şerefoğlu, 'Temiz siyaset sözleri havada kaldı. Bu yapının içinde bu kadar kaldığım için pişmanım' ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi Kurucular Kurulu ve Etik Kurulu Üyesi Fatma Şerefoğlu partisinden istifa etti. Fatma Şerefoğlu, istifasını “10 Ocak 2023 tarihi itibariyle Gelecek Partisi Kurucular Kurulu, Etik Kurulu ve Siyasi Parti üyeliği görevlerimden istifa etmiş bulunuyorum. İlk ve son siyasi deneyimimi büyük bir hayal kırıklığı ile noktalıyorum” ifadeleriyle duyurdu. "Sayın Davutoğlu'nun mafyacılık oynayan akrabası Suat Arkan aracılığıyla seviyesizce tehdit edildim" diyen Şerefoğlu, birçok üyeden taciz ve nepotizm şikayeti olduğunu ancak yönetimin bunların hepsinin üzerini örttüğünü söyledi. İstifasına ilişkin iki sayfalık açıklama yayımlayan Şerefoğlu şu ifadeleri kullandı:

Davutoğlu ile aile dostuyuz!

“2016 yılında Sayın Davutoğlu'na yapılmış olan haksızlığa karşı durup, aile ve çevremin bütün baskılarına rağmen cesur bir şekilde kızımla birlikte destekleyicisi oldum. Bu süreçteki samimi ve cesur iletişimimiz aile dostluğuna dönüştü. 2018 yılında kendisi parti kuracağını açıkladı ve Türkiye'nin birçok iline yaptığı ziyaretlerde bir gönüllü olarak yanında bulundum.

Kuruluşu esnasında Sayın Davutoğlu'nun daveti ile kurucu olarak katıldığım partiye hiçbir beklentim olmadan maddi manevi hizmet etmeye çalıştım.

Büyük pişmanlık içindeyim!

Geçtiğimiz 3 yıl içinde Sayın Davutoğlu'na 2 defa istifa, bir defa da aksi görüşte olmam nedeniyle ihraç talebim olmuş olup; kabul edilmedi. Ancak bugün temiz siyaset sözlerinin havada kaldığı bir yapıda bu kadar uzun süre yer almış olmanın pişmanlığı içindeyim.

2_144

'Önemli olmayan arkadaşlar'ımın yanında...

3 Aralık 2022 de İstanbul'da Sayın Davutoğlu'nun katılımı ile gerçekleşen Kurucular toplantısında, kendisinin" diğer partilerin durumu oldukça karışık, çok şükür bizim partiden ayrılan önemli bir kişi olmadı söylemiyle duyduğum şiddetli rahatsızlık kararımın kesinleşmesine vesile oldu. Çünkü partiden nice liyakatli ve onurlu kurucu, il ve ilçe başkanı, teşkilat üyesi yapılan yanlışları cesur bir şekilde eleştirdiği için ayrılmış ya da istifaya zorlanmıştı. Bu söyleme uygun olarak ben de "önemli olmayan" arkadaşlarımın yanında onurlu bir duruş sergilemem gerektiği kanaatine vardım.

Davutoğlu asla eleştiriye açık değil

Bir Genel Başkan olarak Sayın Davutoğlu'nun partideki birçok liyakatli arkadaşın hakkını kadınların onurunu koruyamadığı ve asla eleştiriye açık olmadığı kanısı birçoğumuzda karşılık bulmuştur. Güven ve inanç kaybı içinde bu yapıda yer almak anlamsız hale gelmiştir

Tüm giden arkadaşlar gibi benim de gerekçe ve gözlemlerim oldu ve yapının düzgün ilerlemesi için bu gerekçeleri de her ortamda açıkça Sayın Davutoğlu'na ve inandığım diğer paydaşlara dile getirdim

1_183

Güçlüden yana taraf oldular

- Sakarya'nın özveriyle çalışan kurucu ve kongreyle seçilen İI Başkanı Ender Serbes'e Genel Merkez başta olmak üzere yapılan kumpaslar, bana tarihin tekerrür ettiğini ve iktidar partisinin Sayın Davutoğlu'na yaptığı kumpasları anımsatmıştı. Biz haksızlık karşısında durmak üzere yola çıkmışsak, duruşumuzu göstermemiz gerekiyordu Ancak ilk sallantıda en büyük kırılmamı yaşadım.

- Çünkü içinde bulunmaktan utanç duyduğum ve son 1 yıldır hiçbir faaliyetinde yer almadığım Etik Kurulu'nun kendisini tek kişilik karar merci ilan eden başkanı son aşamada devreye girerek adaletten yana değil, güçlüden yana taraf olmayı tercih etmiş ve Ender Bey'in istifa sebebi olmuştur.

Birçok üyeden taciz ve nepotizm şikayeti var

- Yine aynı Etik Kurul Başkanı taciz ve nepotizm problemleri başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanımdan birçok üye şikâyeti varken, ilk kurul denemesini trollerin ucuz iftiralarıyla hadsizce benim üzerimde denemeye kalktı ve onurlu duruşum karşısında başarısız olmuştur.

- Benzer bir şekilde Manisa ve birçok ildeki liyakatsiz başkanlar nedeniyle mobbingler ve başarılı arkadaşların toplu istifaları duyulmazdan gelinmiştir.

Ahlaksız ve liyakatsiz biatçılar...

- Yurtdışından jet davet ile getirilen, donanımı ve kalitesi zaten yapının çok üzerinde olan bir kadın kurucumuz da kendisine yapılan mobbingler ve bayanlarının gölgelenmeye çalışılması nedenleriyle istifası vermiştir.

- Geçmiş vekillerimizden değerli kurucumuz Mustafa Öztürk de hem ilkesizlikler hem de söylemle icraat farklılıkları nedeniyle bu yapıda yer almak istemeyip istifasını vermiştir.

- Taba ki isimlerini saymakla bitiremeyeceğim birçok arkadaşım bu ve benzeri nedenlerle giderken parti içinde ahlaksız, liyakatsız ve biat edenler ödüllendirilmeye devam etmektedir.

Davutoğlu'nun mafyacılık oynayan...

İlk günden itibaren partinin büyük çoğunluğu iktidar partisinden artma trollerden oluşmuştu ve ne yazık ki bu troller büyük bir hırsla kendilerinden olmayanları temizleme çabasındaydı. Burada ben de payıma düşen Sayın Davutoğlu'nun mafyacılık oynayan akrabası Suat Arkan aracılığıyla seviyesizce tehdit edilerek aldım.

Kadınlara yönelik tacizler örtülüyor

- Kadınlara yönelik taciz parti içinde rahatsız edici duruma gelmişti, hepsi kanıtları ile paylaşılıyor ancak ısrarla üç maymun oynanıyordu. En son örneği de söz verildiği halde 14 aydır ihracı beklenen, kendini öne çıkarmak adına her oluşum ve siyasi partide kapıları zorlamış ancak burada ödüllendirilirmiş Genel Başkan Danışmanlarından biriydi Servetinin fitresini veriyor diye mi bu yanlışlara göz yumulmaktaydı.

- Ne yazık ki yine kapalı kapılar arkasında konuşulanlar yok sayıldı.

Fet_dUAWQAEQ93k

Bu yapıda adımın kirlenmesine...

- Bu yola çıkarken yaşadıklarını yaşatmayacak bir Genel Başkan ve oluşum inancım vardı, bu nedenle bir sivil toplum örgütü üyesi hassasiyeti ile görev aldım. Ancak büyük çoğunluğunu vasıfsız insanların oluşturduğu, nepotizmin zirve yaptığı bir yapıda adımın kirlenmesine daha fazla izin veremedim. Derdi koltuk değil vatana hizmet alan siyasetçilerin görev alacağı insanlar huzur ve refah içinde yaşayacağı bir ülke olması temenni ediyorum.”

Davutoğlu 'nepotizm yapanı affetmem' demişti

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, bir toplantısında şunları söylemişti: "Sizden beklentimiz nasıl Ankara'da üst düzeyde yapılan değişim nasıl olgunluk içerisinde yapılmışsa, il ve ilçelerdeki yapılırsa, değişimlerde de aynı olgunluğu göstermenizi bekliyorum. Küçük hesapların yer almasını istemiyorum. Bu süreçte nepotizm (akraba ve yakın arkadaşları kayırma) olmayacak."

Nepotizm nedir?

Fransızca kökenli bir kelime olan nepotizm, bir iş ya da bir konuda, akraba ve yakın arkadaşları kayırma anlamına geliyor.


Facebook Twitter Linkedin WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
ÇOK OKUNANLAR
İSPARK ücretlerine büyük zam
İstanbul'da, İSPARK tarafından işletilen otoparkların ücretlerine yüzd
MSB resmen duyurdu: F-16'lar için imzalar atıldı
Milli Savunma Bakanlığı, ABD ile F-16 tedarikinde imzaların atıldığını
Sağ Ok Sol Ok
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS