Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Onur Akbaş

Gel bana küfretme

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Zira her ne adına olursa olsun yeryüzünde kan döken ve fesat çıkaran, kafa kesen, cami, kilise, havra, cem evi yahut başka bir çeşit mabede saldıran kişi H.z. Adem'den önceki (Neanderthaller mi dersiniz Homo-sapiens mi dersiniz yahut varsa daha öncesi mi dersiniz bilmem) insansı familyalara ait antropolojik gelişmemişlik özelliğine sahiptirler. Bunlarda bir akıl ve bilinç olmadığı için Din gibi bir aidiyetleri de aklen ve ilmen mümkün değildir.

GEL BANA KÜFRETME

ONUR AKBAŞ
onurakbastde@gmail.com

İnsanoğlu topluluklar halinde ya da yalnız bir vahşi olarak yer yüzünde dolaşırken, yalnızca temel ihtiyaçlar etrafında belki de hayvandan aşağı bir hal üzere iken Tanrı onların içinden yeryüzünde oluşturacağı cennet-emsal bir medeniyet projesini talim ettirmek için, içlerinden Ademoğullarını seçti de..Onların bu eski halini gören melekler buna şöyle itiraz etmedi mi? “Rabbin meleklere: “Bakın, Ben yeryüzünde ona sahip çıkacak birini yaratacağım!” 22 demişti. Onlar: “Seni övgüyle yüceltip takdîs eden bizler dururken, orada, bozgunculuğa ve yozlaşmaya yol açacak ve kan dökecek birini mi yaratacaksın?” dediler. [Allah:] “Sizin bilmediğiniz (çok şey var, onları) Ben bilirim!” diye cevapladı. Bu ayette meleklerin bu itirazını pek çok meal insanın geleceğine doğrudan bir atıf olarak değerlendirirken son dönem Kur'an uzmanları bunu insanın o zamanki mevcut insanlığının bir çıkarımı olarak yorumluyorlar ki bilimsel bulgular dikkate alındığında isabetli olan budur, diye düşünüyorsunuz. Zira İslamoğlu meali yukarıda gelecek zamanla ifade edilen sözleri şimdiki zaman kipine atfen almış olmakla ve “yaratma” kelimesini “atama” şeklinde yorumlamakla inanlığın antrpolojik macerasını da bilmekten uzak olmayan bir Kur'an hakikatiyle bizi yüzleştiriyor. Ayeti bu haliyle okuduğumuzda mesele tavazzuh ediyor:“HANİ, senin Rabbin melaikeye[52] “Ben yeryüzünde bir halife[53] atamaktayım”[54] dediği zaman da şöyle sormuşlardı: “Yeryüzüne fesat çıkarmakta ve kan dökmekte olan birini mi atayacaksın; üstelik biz seni övgü[55] ile tesbih ve takdis edip dururken?”[56] (Allah) cevap verdi: “Şu kesin ki, ben sizin bilmediğiniz şeyleri de bilirim.”
Buradan anlıyoruz ki inen hiçbir vahiy insanın kan döken ve fesat çıkaran fıtratını geleceğe dönük olarak kabul etmiyor ve onu yaratılışının bir gereği olarak bize sunmuyor. Öyle olsaydı “öbür yanağını çevir” diyen bir Hıristiyanlık'ı nasıl izah edecektik ya da “öldürmeyeceksin” diyen Tevrat'ın dinini…
Bu bağlamda hangi din, mezhep ya da bir başka inanış biçimiyle ortaya çıkarsa çıksın masum öldüren kan döken bir varlığın bir dine aidiyeti söz konusu olamaz. Zira her ne adına olursa olsun yeryüzünde kan döken ve fesat çıkaran, kafa kesen, cami, kilise, havra, cem evi yahut başka bir çeşit mabede saldıran kişi H.z. Adem'den önceki (Neanderthaller mi dersiniz Homo-sapiens mi dersiniz yahut varsa daha öncesi mi dersiniz bilmem) familyalara ait mahlukatlardaki antropolojik gelişmemişlik özelliğine sahiptirler. Bunlarda bir akıl ve bilinç olmadığı için Din gibi bir aidiyetleri de aklen ve ilmen mümkün değildir.
Bu bağlamda bu gelişmemiş familya kalıntılarından birinin Yeni Zelanda'da estirdiği terör karşısında sayın başbakan Jacinda Kate Laurell Ardern türünün ve türümüzün gereğini ortaya koyarken ben bu tür şeylerden beslenen akıl sahibi fakat aklının önüne çobanının sözünü koyanlara Mahzuni Şerif'in şu mısraları ile seslenmek isteri:
Gel bana küfretme bak beni dinle
Senin yüreğinde dert var değil mi?
Dinledikten sonra vur hançerinle
Ölülere bir yurt var değil mi?

Avrupa, İspanyol yurdun eseri
Müslüman değilse hiçbir serseri
O'nu sen mi yaptın beri gel beri
Sanki sende mühürlü kart var değil mi?

Bilmem ne imiş bu Alevi-Sünni
Bana vız geliyor perili cinli
Madem ki kardeşiz gel gelme kinli
Yumuşağın sonunda sert var değil mi?

  YORUM YAP / YORUM OKU
Ahmetcan KLYC   21.03.2019 23:59:39
Konuya deyiniş üslubunuz harika çok beğendim
Abdullah Taşpınar   21.03.2019 20:21:28
Çok güzel bir yazı olmuş onur bey
ONUR AKBAŞ DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS