Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ramazan Tamer

Fotoğraf ve Netlik

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Genç yaşlarda iken olayların arkasında dönen dolapları çok az anladığımı biraz geç fark edenlerdenim galiba.

Anadolu çocuğu olmanın bir avantajı olarak algılanacak masumluğun, sonraları birileri tarafından kullanılmışlığı artırdığını görünce de; Anadolu tarzıyla cevap veya tepki vermeye çalıştığımı da fark edenlerdenim.

Yaşım gereği 12 Eylül ve 28 Şubat'ı görmenin avantajıyla artık olabilecek yeni kargaşa iklimlerinde bir adım geri çekilip, olaya biraz daha genel çerçevesi içinde ve sonraki adımlarını fark edecek nitelikte bakmayı becerdiğimi zannediyorum.

Yıllardır yapılanmaları ortada olan paralel yapının sanki son dönemlerde sonradan çıkmış, nevzuhur ve ne idüğü belli olmayan hareketlerin sahibi olmadıklarını hepimiz iyi biliriz. Bu halde, ulusalcı kesimin iktidara ve liderine saldırabilmek adına; bunları biliyordunuz neden müdahale etmediniz? Eğer bilmiyorsanız, neden orada oturuyorsunuz gibi itirazlarla, devlet denilen erkin çalışma prensipleri ve reflekslerinden sanki habersizmişçesine davrandığını iddia etmesini ne kadar samimi bulursunuz bilemem. Ama doğrusu çok samimi bulamıyorum.

Gençlik yaşlarımda ülkede çalışmaya başlayıp, sonrasında çok iyi bir organizasyonla kiminle olduğu belli olmayan temaslarla yapılan profesyonel hiyerarşik örgütlenmelerle paralel yapı iktidardaki partiden daha uzun bir geçmişe sahiptir. Sanki sonradan çıkma ne yaptığı veya nereye doğru bir yol aldığı belli değilmişçesine savaş tamtamları çalmaya kalkışmak hem geçmişi bilmemek, hem de tarafgir davranarak adaletten uzak kalmak olacaktır ki bunun adı da sadece zulüm olur.

Yıllarca uzaktan sesi güzel gelen grupların bir süre sonra kökleri, meyveleri, dalları, gövdeleri alanları ve satanları belirginleştikçe asıl çehre ortaya çıkmıştır.

Yıllarca zengin bir eşe sahip olan kadının; eşinin işleri ters gidince gözlerinden birinin görmediğini fark edip “ya hu bey! ,meğer senin bir gözün görmüyormuş!” diyerek kendince üste çıkma çabasına, beyin ”yıllardır elimde getirdiklerime bakmaktan hiç gözüme baktığın olmadı ki. Senin gözün elimdekinde idi gözümde değildi” yapıştırması gibi bir yaklaşım içindeydi iktidar sahipleri.

Sanal bir takım büyük gösterme çabalarıyla paralel yapıdan uzak kalan iktidar sahiplerinin, yakınlaştıkça aslında büyütülecek kadar büyük olmadığını ve başkasının kontrolünde bir hareket olduğunu tescillemeleri paralel yapıya el koymaya yönelik hareketliliği artırmış oldu.

Daha önce ülkenin geçmişindeki puslu havadan yararlanarak kendince roller oynadığı zannedilen paralel yapının, hiçbir zaman güçlü olmadığını algılamak; daha önce askeri rejim dönemlerinde iktidar sahiplerinin dahi algılayamamaları uzak kaldıkları bir grup olmalarından öte bir sebebe dayanmıyordu.

Daha sonra değişmeyen iktidardakilerin yakınlaştıkları paralel yapı vasıtasıyla işin gizemi ortadan kalkmış ve güçlü bir topluluk imajı verilen büyük balon minicik bir iğne ile patlatılarak buharlaşan ama bu arada üzerinden pek çok sermayedarın rant elde ettiği grup; gemiyi ilk baştan itibaren terk edecek sıçanlar gibi kaçışmaların olduğu bir gemi halini alıvermişti.

Terk edilen geminin yönetiminde artık kim kalır, kime kalır ve hesabını vermek kime bırakılır bilinmez ama elde edilen sermaye ve oluşturulan akarlar bir neslin daha bu işi devam ettirmesini sağlayabilir.

Burada iktidar sahiplerinin kendilerine bu işe neden girmiştik ve acaba hedeflediğimiz şeylere ulaşıyor muyuz yoksa bizi de atlatıp iktidarda olma hevesiyle yeniden canlanan bir hale gelecekler mi? Sorusunu sormak gerekir.

Her şeyin bir yasası vardır. Sosyal hareketlerin veya gruplarında mutlaka bir işleyen yasası var. İşleyen sistem çok net bir şekilde fotoğraftaki teknik çözünürlük arttıkça netleşecek olanın gerçekliği gösterdiği alan olacağını bilmek çok önemlidir.

Netleşmeyen fotoğraflara bakıp; ne grup nostaljisiyle bakmak doğru olanı bulduracak ne de onlara ağzınıza geleni söyleyerek fotoğrafın netleşmesini sağlamak mümkün olacaktır. Yapılması gereken hiçbir zaman insanların gönüllerinden geçeni gerçekleştirme hedefine sahip olmayan paralel yapılanmayı, hayal kurarak kendi hedeflerine ulaşacak tek kurtuluş yolu olarak göstermelerine engel olabilmekle ilgilidir.

Sizin aklınızdan geçenleri güç olarak kullananların, kendi hedeflerine varabilmek adına nasıl bir strateji belirlediklerini iyi algılamak gerekir.

Eve vardığınızda aklınızdan geçen yemeği bulmak mümkün olmadığı gibi, her bulduğu yemeği de sanki bende aklımdan bunu geçirmiştim diyerek iktidara yanaşma olmaya kalkışmanın faydası da olmayacaktır.

Öncelikle haramın binası olmaz bunu anlamak lazım. Haydi; sınavlarda, atamalarda, ihalelerde pek çok sıkıntılı işler yaptınız bunu anladık. Hiç olmazsa insanların din algısı üzerinde bir algı operasyonu yapıp da Allah'ın kitabında belli ettiği prensiplerle oynamaya veya takiyyecilik mantığıyla ilintili yeni din algıları oluşturmaya kalkışmasaydınız da, insanlar sizin yanlışlarınız sadece parasal veya siyasi algı yanıltmaları olarak değerlendirilseydi, din olgusuna bakışlarında şüpheler oluşturmasaydınız.

Hala sanki olanlardan hiç haberi yokmuş gibi davranan paralel yapı taraftarlarının, saflığa varacak veya saflığa yattıkları yaklaşımlarını hiç kimsenin samimi bulması söz konusu değildir.

Yıllarca aynı yapılar içinde yer alıp operasyonlar yapanların şimdilerde birbirlerini tanımadıklarını söylemelerini kim ciddiye alır acaba?

Hadi bir kere adam olun! Ya davanıza sahip çıkıp kahraman olun! Ya da hepten uzak kalın ki yanlışını önce kendinize sonra da çevrenize itiraf edin ki insanlar sizi yeniden adam sınıfına koysunlar.

Yunus ne demiş;

Âsi kulum defterine bak derse ,

Yüzün karaları gör ne çok derse ,

Yerim göğüm arasından çık derse,

Hayıf bana yazık bana vah bana.

  YORUM YAP / YORUM OKU
RAMAZAN TAMER DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS