Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ramazan Tamer

Fıtrat muhaciri

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Her yeni doğan günde, yeniden gözlerinizi açmakla başlayan ama dünden kalan pek çok konunun da zihninizi, ömrünüzü meşgul ettiği bir süreç yaşanır.

Güne aydın olsun diye söze başladığınız halde; geceyi yaşayan ve sanki günü beklermişçesine ilk sözün günaydınla başladığı bir gün.

Kimi dünler unutulur, sadece bugün yaşanır.

Kimi bugünler unutulur, dünler yaşanır.

Bir de dünü ve bugünü yaşayıp yarını anlamaya çalışma hali vardır ki belki yeniden umutların beslendiği, planların yapıldığı ,yollara düşüldüğü günler..

Her ne olursa tercih ettikleriyle, gelecekte varacağı noktayı görenler olacağı gibi; geleceği göremeyerek sadece dünde veya bugünde yaşayanlar.

Dününü, gününü ve yarınını bilemeyenlerin, tahmin edemeyenlerin yapacakları tüm değerlendirmeler; güdük ve sonuç alınamayacak lakırdılar olmaktan öteye geçemeyecektir.

Düne ve bugüne dair bir takım bilgilere sahip olduğunu zannedenlerin yarına dair bilgilerini de kesin bilgiler olarak anlamaya ve algılamaya çalışması, bilgisizliğin, cehaletin nasıl insanı kandırdığını ortaya çıkarırken; her elde ettiği bilgiyi değişebilmesi muhtemel bilgiler mantığıyla tasnif edenlerin konulara yaklaşımları daha güzel neticeleri ortaya çıkaracaktır.

Hiçbir şahsın veya toplumun güçlü olmasını artık nihai sonuca ulaştık anlamına gelecek sözlerle kendisini, hedeflerini heyecanlarını kısıtlayarak veya önünü keserek güçlü olmayı beklemediği bir dünyada; “ben veya biz olması gereken yerdeyiz” sözüyle tembelleşerek; dünü, bugünü ve yarını düşünmemesinin de güçlü olmayı ortaya çıkarması beklenemez.

Dün yaptıklarına bakarak, bugün bir üst seviyeye ulaştıracağı çalışmalarla; yarının daha güzel olmasını sağlayacak adımları atmak mümkündür.

Dünü görmeyi beceremeyenlerin; bugünü değerlendirmeyi ve yarına dair hayaller kurmayı, medeniyet teklifleri söz konusu değildir.

Yarınla ilgili kurulacak hayallerin; önce onu oluşturacak bilgi, deneyim ve heyecanlarla; asla üşenmeden, yüksünmeden ve başka beklentilere düşmeden yola düşmeyi gerekli kılacağı apaçık ortadadır.

Üşenmek, yüksünmek ve lütuf bağışlarcasına ilişkilerin sahibi olmaya kalkışmak; eski inkırazların yeniden yaşanmasından başka sonuçlar doğurmayacağını anlamak her aklı eren varlığın bileceği bir iştir.

Bugün sıkıntı çeken tüm bireyler ve toplumlar; dün yapılması gerekenleri, yapmadıkları için bugün sıkıntı görüyorlar tespitini yapabiliyorsak; dün ve bugün yapmadıklarımıza, geleceğin de sıkıntılar içinde geçeceğine dair ilk işaretleri hayatımız sahnesinde belli etmiş ikazlardır.

Dünden kalan bilgi ve tecrübenin bugün kötü mirasçıları olmakla; bugün kendince yarına güzel miraslar bırakmak istediğini iddia edenlerin yaşadıkları çelişkiler; geleceğin şüpheci, tembel, sömürülen birey ve toplumlarına bugün verdiğimiz değerin, katkının da göstergesi olacaktır.

Başkasını eleştirme ve eksiğini araştırma şüpheciliğinden; kendini her şeyiyle tam kabul ederek elde ettiklerinin veya kendince elde etmeyi hak ettiklerinin, yaptıklarıyla veya yapmadıklarıyla onu

batıracağını düşünememeleri, ileri görüşlülük veya ufku açıklık olarak değerlendirmekle bireyi ve toplumları asla kurtaramayacaktır.

Kendimizden, bulunduğumuz konum ve çevreden başlayarak ileriye veya geriye ciddi değerlendirmeler yapmanın zamanıdır artık. Kendisini tanımayı egoizm ve narsizmle karıştıran varlıkların kendilerini bulmaları söz konusu değildir.

Kendilerini ve nefislerini bulmak adına tekebbüre ulaştıracak sonuçları ilham edecek olan şeytandan başkası olamayacaksa; yeniden ve her gün bismillah ile fıtrata dönecek muhacir olmanın zamanıdır.

“Hakikati inkara şartlanmış olanlar ateşin karşısına getirilecekleri Gün, (onlara:) "Bütün güzel şeyler(deki payınızı) dünya hayatında tükettiniz, (öteki dünyayı hiç düşünmeden) onlarla sefa sürdünüz!" denilecektir, "O halde, bugün yeryüzünde küstahça büyüklük tasladığınız ve haklı olan her şeye karşı mücadele ettiğiniz için ve yaptığınız bütün sapkınlıkların karşılığı olarak aşağılanma cezası ile cezalandırılacaksınız!"(Ahkaf 46/20)

  YORUM YAP / YORUM OKU
RAMAZAN TAMER DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS