Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Erdoğan: Verilen sözler tutulursa ne ala!

Erdoğan: Verilen sözler tutulursa ne ala!
Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Gündem - - Editör: Hazal Palavar

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu'nda düzenlenen Ekonomi Şurası'nda konuştu. Erdoğan, ''Bu marketlerde eğer kalkıp benim halkımı sömürme mücadelesini devam ettirenler varsa bunun hesabını sorma görevi bizimdir ve hesabını sorarız. Her şey ortada. Rakamlar ortada. Üreticiden çıkışı ortada. Ama bakıyorsunuz bunlarda en ufak bir oynama, düşüş söz konusu değil. Hala vatandaşı nasıl sömürürüm bunun gayreti içerisinde.'' dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu'nda düzenlenen Ekonomi Şurası'nda konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

''Önce millet, önce memleket ifadesi bizim için bir seçim slogani değil, hayat felsefemizin ta kendisidir. Bu çatı altında bir araya geldiğimiz kardeşlerimiz, aynı zamanda kanaat önderleri, piyasa dediğimiz mekanizmanın canlı temsilcileridir. Bu bakımdan sizlerin ülkemize, şehirlerinze, sektörlerinize dair görüşleri bizim için daima yol gösterici olmuştur. Geçtiğimiz 16 yılda ülkemizi 3,5 kat sizlerle büyüttük. Teknoloji, e-ticareti, yeni sektörleri sizlerle birlikte ülkemizin gündemine taşıdık. Biz hep birlikte Türkiye'yiz. Hep birlikte Türk ekonomisiyiz. Özellikle ticarette de siyasette de hayatın diğer alanlarında da başarının sırrı, önce inanmak, sonra harekete geçmek, ardından da yılmadan mücadeleye devam etmektir. İnancı ve mücadele azmi olmayanlarla yürünebilecek, hiçbir yol yoktur.

''ÜLKENİN GELECEĞİNE ZERRE KATKISI MÜMKÜN DEĞİLDİR''

Bizim bugüne kadar elde ettiğimiz her başarının gerisinde milletimize ve ülkemize olan inancımız yatıyor. Türkiye'nin en büyük sorunu dışarıda rekabet ettiği güçler değil, kendi içindeki birtakım kifayetsizlerdir. Bunlar kendi ülkelerinin gücünü bilmedikleri, inanmadıkları, kendi insanlarına güvenmedikleri için hep birilerinin gölgesi altında, birilerinin emrinde hareket etmişlerdir. Kendi medeniyetin, tarihini, kendi ecadadını ısrarla kötüleyen, aşağılayan, bu ülkenin geleceğine zerre kadar katkısının olması mümkün değildir.

''KENDİMİZİ SORGUYA ÇEKMEK ZORUNDAYIZ''

Kur ve enflasyondaki dalgalanmayla asal orantılı olmayan, akıl ve mantıkla izah edilemecek fiyat artışlarıyla ilgili örnekler her gün karşımıza geliyor. Mal ve hizmet fiyartlarındaki bu akıl ve ahlak dışı artışların sebebi üzerinde hep birlikte düşünmeliyiz. Devlet, teşviklerle, indirimlerle,muafiyetlerle, yapılandırmalarla bu süreçte reel sektörümüzün ve milletimizin üzerindeki yükleri azaltmak için elinden geleni fazlasıyla yapmıştır. Buna karşılık birilerinin 'piyasının şartları' kılıfıyla fırsatçılığa yönelmesi, gerçekten çok üzüntü verici.Son dönemde yaşanan hadiseler karşısında kendimizi sorguya çekmek zorundayız. Şüphesiz kimseye zararına iş yap demiyoruz. Ancak faiz oranları düşmüş, enflasyon belli oranda düşmüş buna rağmen bakıyorsunuz marketlere hala sebze, meyve vs. fiyatlar düşmüyor. Bunu neyle izah edeceğiz?

''HALA VATANDAŞI NASIL SÖMÜRÜRÜM GAYRETİ İÇİNDE''

Bu marketlerde eğer kalkıp benim halkımı sömürme mücadelesini devam ettirenler varsa bunun hesabını sorma görevi bizimdir ve hesabını sorarız. Her şey ortada. Rakamlar ortada. Üreticiden çıkışı ortada. Ama bakıyorsunuz bunlarda en ufak bir oynama, düşüş söz konusu değil. Hala vatandaşı nasıl sömürürüm bunun gayreti içerisinde. Herkesiben bu konuda, insafa, vicdana en önemlisi ahlaka davet etme görevliliği noktasındayım. Milletimizin bu konuda dillendirdiği şikayetleri kulak arkası edemeyiz. Böyle dönemler dalgalanmayı fırsat bilip, karı artırma değil gerekiyorsa karı bir miktar düşürerek ülkeyi ve toplumu ayğa kaldırma dönemleridir. Bu yanlış anlayanlara doğruyu anlatmak lazım. Bu sözde kastedilen, elindeki mala veya sunduğun hizmete olması gerekenden fazla fiyat istemek değil, boşlukları görerek yeni atılımlara girmektir. İhracatcılarım ne demek istediğimi çok iyi anlarlar. İhracatta bir ara Rusya pazarında sorun çıktı, bir ara Avrupa pazarı sıkıntıya girdi. İstikrarsızlar sebebyile Güney komşularımıza ulaşmakta zorluk çektik. İhrcatçılarımız ne yaptı? Afrika'ya gitti. Pazarlama yöntemini değiştirdi. Ürün kalitesini yükseltti.. İhracatımız böylelikle sürekli arttı. Sürekli ileriye gitti. 

TRUMP- ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ

Hedefimiz 500 milyar dolar. ABD'nin Başkanı Sayın Trump, son görüşmemizde, hep en az 75 milyar dolarlık  ticaret hacmine ulaşmamız gerektiğini ifade ediyor. Dün akşam yaptığımız görüşmemede tekrar bunu hatırlattı. Türkiye'den çok daha gerilerde farklı olan ülkelerle çok daha düşük bir ticaret hacmi değil, daha fazla ticaret hacmine sahip olmamıza rağmen Türkiye ile biz 10-15 milyar dolarlık ticaret hacmini asla yeterli bulmuyoruz, 75 milyar doları yakalamamız gerektiği ifadesini kullandı. Bunu beraber yapacağız. Ben açmadan şunu da açtı: Tershanecilikte ne kadar güçlü olduğunuzu biliyorum. Dolayısıyla bu konuyu arkadaşlarımız masaya otursunlar çalışsınlar bu noktada adımlarımızı atalım dedi. İş dünyamızın yanındayız ama spekülatörlerinde karşısındayız. Güçlü olmadan güvende olamayız.

''HEPSİ BEDELİNİ AĞIR ÖDEYECEK''

Ülkemizin güvenliğinin, sınırlarımızından değil, ötesinden başladığına inanıyorum. Artık biz Cudi'de Gabar'da teröristler mücadele etmiyoruz. O bizim 2.planımız. 1.planda sınır ötesinde terörle ve teröristlerle mücadele ediyoruz. Bu vesileyle Afrin şehitlerimize, Zeytin Dalı Hareketı'ndaki 1.yılında Allah'tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağolsun diyorum. Buradaki mücadele kolay bir mücadele değil.Buralardaki bu mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdüreceğiz. Ülkemize en ufak saldırıda bulunanlar, bunun bedelini çok ağır ödeyecekler. DEAŞ başta olmak üzere, YPG,PYD hepsi bedelini ağır öderler. 

''MÜNBİÇ ÜZERİNDE ÇALIŞMALARIMIZ YAPILIYOR''

Suriye halkının oralardaki kardeşlerimizin, huzurunu sağlama ahdimiz var. İdlib'te eğer biz olmasaydık, yüzbinlerce insan ölüm haberlerini alacaktık. Ama oradaki attığımız adımlar hamdolsun bir sulh zeminini sağladı. Şimdi Münbiç üzerindeki çalışmalarımızı, ilgili arkadaşlarımız yapıyorlar. Münbiç'in güvenliğini alacak, orayıda sahiplerine teslim edeceğiz. Bizim Suriye'nin toprak bütünlüğü üzerinde hesabımız yok. Ve bir an önce de onu sahiplerine teslim etme gayreti içerisindeyiz. Birileri siyaset yoluyla, birileri sahada silahla, birileri masada diplomasiyla Türkiye'yi yeniden eski haline çevirmeye çalışıyor. Türkiye geçtiğimiz 16 yılda kattettiği mesafe sayesinde gerçek gücünün ve imkanlarının farkına vardı. Her kim ki bu ülkeyi yeniden çeyrek asır, yarım asır döndürmeye heveslenirse karşısında önce milletimizi bulur. 

''VERİLEN SÖZLER TUTULURSA NE ALA''

Münbiç ve Fırat'ın doğusundaki sorunu suhuletle çözmek için elbette her yolu denedik deniyoruz. Amerika, Rusya ve diğer kesimlerle olan görüşmelerimizin, anlayış birliğine varılarak sonuçlanmasını canı gönülden arzu ediyoruz. Ama bu demek değildir ki, ilanihaye bekleyecek, gözümüzün önünde yürütülen hazırlıklaırn neticelenmesini seyeredeceğiz. İşte sınırlardayız. En yakından gelişmeleri takip ediyoruz. Bize verilen sözler tutulur ve süreç işlerse ne ala! Aksi takdirde hazırlıklarımızı zaten büyük ölçüde tamamladık, kendi stratejimiz doğrultusunda gereken adımları atmaya başlayacağız. Güvenli bölge teklifimiz, terör örgütlerini Türkiye'nin kontrolünde bir şekilde sınırlarımızdan uzak tutma amacını taşıyor. Biz Türkiye'ye karşı bir güvenli bölgeden değil, teröristlere karşı bir bölgeden söz ediyoruz.


Facebook Twitter Linkedin WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
ÇOK OKUNANLAR
İmamoğlu ile Yıldırım'dan aile pozu! İşte tarihi aile fotoğrafı
Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım'ın tarihi buluşmasının ardından eşle
Bodrum'da can pazarı: 8 kişi öldü!
Bodrum açıklarında kaçak teknenin batması sonucunda 31 kişi kurtarılır
Galatasaray'da forma fiyatlarına taraftar isyanı!
Süper Lig'de forma tanıtımını geçtiğimiz günlerde yapan Galatasaray ta
Neustadter: Beşiktaş'a gideceğim!
Fenerbahçe'de 3 sezon forma terleten 31 yaşındaki deneyimli futbolcu R
İran'dan nükleer için Avrupa ülkelerine 10 gün süre!
Tahran yönetiminden uranyum ile ilgili 10 gün içinde uluslarararası an
Kenan Doğulu'dan boşanma iddialarına yanıt: Benim tarzımı biliyorsunuz!
Eşi Beren Saat'ten boşanacağı konuşulan Kenan Doğulu, ''Böyle özel kon
Mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti
Mısır'da demokratik yöntemler ile seçilmiş olan ilk Cumhurbaşkanı olan
Okula başlama yaşı 69 aya çıkıyor!
AK Parti'nin TBMM'ye sunduğu kanun teklifi ile okula başlama yaşı 66 a
Sağ Ok Sol Ok
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS