Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ramazan Tamer

Eleştirmek, Reddetmek Değildir!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Son dönemde yazar çizer camiasında bazı ayrışmalar oluşturularak; kaybedilen siyaset, ekonomi veya karizma alanlarında, yeniden bir eskiye dönüşü bekleyenlerin olduğunu biliyoruz.

Kimisi mezheplerinden kimisi de meşreplerinden dolayı ayrıştırılmaya çalışılan düşünen insanların, biraz daha aklıselim ile karar vermeleri gerekir.

Anne ile babanın kavgasından en çok etkileneler iki taraf zannedilse de, asıl etkilenenler nasıl çocuklar olursa; aklı erenlerin kavgasından da düşünmeyi kendilerinden öğrenen ve umutla bir şeylerin olmasını bekleyenler mutlaka en çok etkilenenler olacaktır.

Yurt dışına çıktığımız zamanlarda gözleri ışıldayan kardeşlerimizin; Türkiye'nin ekonomik, siyasi ve toplumsal anlamda mutlu olduğunu görmek isteyişleri bana her zaman manidar gelmiştir.

Ülkede başımız ağrısa, yurt dışında Türkiye muhibbanı kardeşlerimizin hastalanıp yatağa düşmüşçesine etkilendiklerini her zaman görürüz.

Türkiye'de her şeyin en güzel haliyle olmasını ve işleyişinde sıkıntıların olmamasını hepimiz isteriz. Ama insan denilen varlığın bulunduğu her yerde problemin olması kaçınılmazdır.

Sadece başı ağrıdığı için adamı ölmüş kabul etmek nasıl yanlış olursa; kardeşinin eksiklerini görmekten dolayı kardeşliğin bittiğini düşünmekte o kadar yanlış olur.

Bazı grupların önündeki, insanların eleştirilemez duruma getirilmesi nasıl yanlış olarak kabul ediliyorsa; aklın kullanımına dair dikkatleri çeken bazı öndeki insanların da eleştirilemez hale dönüştürülmesi, diğerleri için görülen aksaklığın aynı şekilde büyük sözler söyleyenlere bulaştırılması da kaçınılmazdır.

Bir ordu yola çıksa ama yolda giderken bazı bireysel, donanımsal veya teçhizatla ilgili eksikler tespit edilse; bu savaşın kazanılmasına yönelik teklifler olacağı için kimsenin şimdi eksikleri görmenin zamanı değildir demek uygun olmaz. Hatta bir orduya yapılabilecek en büyük kötülük olarak algılanır.

Şimdilerde fikirlerinden veya eksik algılamalarından dolayı bazı kanaat önderlerinin eleştirilmesini birazda konuyu gözümüzde büyüterek; sanki toptan reddetmek gibi görmekle sadece kendimize verilecek cezanın zeminin hazırlamaktan başka bir şey yapmamış oluruz.

Camiada bazı konularda yapılan yanlışlardan veya eksik bilgilenmelerden dolayı meydana gelen aksamaların zamanını kendine göre belirlemeye kalkışırsak; sonu gelmeyen ve yığılan aksamaların bir gün eleştirdiğimiz toplulukların başına gelenlerin bizim de başımıza gelmesine sebep olacaktır.

İnsanın hata yapması mümkündür. Hangi bilgi ve görgü seviyesinde olursak olalım eksiklerimizin olması muhtemeldir. Önemli olan her şeye rağmen eksiklerimizin giderilmesi için samimi ve asla ikinci bir niyet taşımadan birbirimizi uyarmamız ve eksiklerini gidermemiz olmalıdır.

Eleştirdiğimiz konuyla ilgili sağlam ve belgeli iddialarda bulunmayı bilemezsek başkalarının iftiralarını gerçek olarak algılamaya başlar ve hiç istemediğimiz halde şeytan ve dostlarının oyununa gelmiş oluruz.

Eleştirenleri, eleştirmek için yola düşenlerin konuyla ilgili hiçbir ön çalışma yapmadan; sadece sevdiğinin eleştirisine dayanamadıkları için tepkisel bazı reflekslerle düşünmeden itiraz edenlerin, bir kere daha salim bir akılla konuya yaklaşmaları gerekir.

Kalpleri ve niyetleri bilen Allah'tır. Bunu bilen ve inananların karşılarındaki insanların niyetlerini okumaya kalkışarak sözler sarf etmeleri asla doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

Bazı okurlarımızın somut örnekler ve isimler vermemizi beklediklerini biliyoruz. Ama olması gereken, bazı isimler olmayıp hayatın her alanındaki ölçülü olma halinin ciddiye alınması ve ölçünün kaçırılmadan hayata devam edilmesiyle ilgilidir.

Üstad Abdürrahim KARAKOÇ derki;

Âlim derler, bakarsın sözü kelâmı cahil
Yazar derler, yazar da.. özü kalemli cahil
Diplomayla, unvanla kazanmış cehaleti
Gidip aynaya bakmaz, sayar âlemi cahil..

  YORUM YAP / YORUM OKU
RAMAZAN TAMER DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS