Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Dyt. Seren Bekiroğlu cevapladı: Diyette yapılan hatalar!

Dyt. Seren Bekiroğlu cevapladı: Diyette yapılan hatalar!
Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Sağlık - - Editör: Hazal Palavar

Kilo vermek ya da almak için yapılan sağlıksız diyetler, bir an önce zayıflamak için farklı yöntemlere başvurmak, hiç yemeyip daha çok zayıflayacağını düşünmek… Bunlar gibi diyette yapılan hataları ele aldık ve işi uzmanına sorduk. Diyetisyen Seren Bekiroğlu ile ‘’Diyette Yapılan Hatalar’’ isimli röportajımız…

HÜR HABER / HABER MERKEZİ

RÖPORTAJ: HAZAL PALAVAR

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için her türlü diyeti deneriz. Daha hızlı bir şekilde kilo vermek için de insanoğlu birçok yönteme başvurur. Bizde bu eylemlerden yola çıkarak Diyetisyen Seren Bekiroğlu'na ‘'Diyette Yapılan Hatalar'' isimli bir röportaj gerçekleştirdik. Diyette yapılan 9 hatayı sizler için derleyip, Seren Hanım'a sorduk.

1-Seren Hanım, insanlar diyete başlamaya karar verdiğinde kişi öncelikle kendi çabasıyla zayıflamaya çalışıyor. Sizce tek başına diyete başlamak doğru mudur ya da bir diyetisyene danışılmalı mıdır?

''KESİNLİKLE BİR DİYETİSYENE DANIŞILMALI''

Evet, söylediğiniz gibi genelde insanlar kendi kendine diyet yapmaya karar verirler. Hatta bazen bu durum bir kısır döngü haline dönüşüverir. Neredeyse her hafta pazartesi diyete başlayıp hafta sonu yaklaşırken vazgeçip bir sonraki hafta başlamaya tekrar karar verirler.  Bu hafta istediğim kadar yiyeyim haftaya zaten başlayacağım psikolojisiyle farkında olmadan kilo vermek isterken kilo alırlar ya da kiloları sabit kalır. Bu döngüden hiç çıkamazlar. Oysaki diyetisyene danışmak, hesap vermek, düzenli kontrollerle sağlıklı kilo vermek kişiyi daha çok motive edecektir. Ayrıca yanlış beslenme tercihleri yapmanıza engel olacaktır. Bu süreçte başarı sağlamak için kesinlikle bir diyetisyene danışılmalıdır.

2-Peki, zayıflamak isteyen insanlar diyete başladıkları zaman ya ara öğün yapmıyorlar ya da kendilerini aç bırakıyorlar. Sizce, bu doğru bir adım mı?

''YEME ATAKLARI VE TATLI KRİZLERİNE SEBEP OLUR''

Daha az yemeye çalışmak; zayıflamayı hızlandırmaz. Bedeni açlığa mahkûm etmek sanılanın aksine yeme atakları ve tatlı krizlerine sebep olur, diyetinizin sürdürülebilirliğini olumsuz yönde etkiler. Uzun süre aç kalarak stres seviyesini arttırır, kilo vermek için çabalarken kilo alınır. Ayrıca bu açlık sürelerinin uzunluğu kan şekeri metabolizmanızı bozabilir hipoglisemi atakları yaşamasına sebep olabilir. Bu nedenle her kişi kendini dinlemeli, ara öğün ihtiyacı oluyorsa ara öğün yapmalı. İhtiyaç duymuyorsa ana öğünlerini mutlaka yapmalı.

3-Diyete başlayan insanlar şişmanlığın en büyük sorununu ekmek olarak görüyor. Sizce, şişmanlığın sorunu ekmek mi?

''HANGİ ÇEŞİT EKMEK, NE KADAR VE NE ZAMAN YEMEMİZ GEREKTİĞİDİR''

Çoğu kişi ekmeği bıraktığı halde hala kilo veremediklerini ya da bırakmalarına rağmen kilo aldıklarını söyler. Oysaki şişmanlığı arttıran ekmeğin kendisi değil, çeşidi ve tüketim miktarıdır. Her öğünde 1 dilim esmer ekmek yiyen hiçbir birey şişmanlamaz. Ancak her öğününde 3-5 dilim ekmek yiyen ve bunu harcayacak herhangi bir fiziksel aktivitesi olmayan birey şişmanlayacaktır. Ekmeği kesmeyin, beyaz ekmek yerine tam tahıllı, çavdar, yulaf, buğday gibi esmer ekmekleri tercih edin. Ekmek grubu ve türevleri B vitaminlerinin ve günlük enerji ihtiyacımızı karşılayan en önemli kaynaktır. Burada önemli olan hangi çeşit ekmek, ne kadar ve ne zaman yememiz gerektiğidir. Fazlasına ihtiyacımız olmadığı gibi eksikliği de sağlımızı olumsuz yönde etkileyecektir.

4-Yaşamımızın en önemli kaynaklarından biri sudur. Ne kadar su tüketmeliyiz? Ayrıca insanlarda limonlu veya sirkeli su içtiklerinde zayıflayacağına dair bir düşünce var. Bu işin doğrusu nedir?

''HERKES  BUNU UYGULAYIP ZAYIFLAYABİLİRDİ''

Su, vücudumuzda birçok metabolik faaliyeti için olmazsa olmazımızdır. Vücuttaki toksinlerin atılması, ödemi engellenmesi, böbreklerin düzgün çalışması, su tüketimimiz ile doğrudan ilişkilidir. İçtiğimiz sirkeli-limonlu sulara fazla anlam yüklemek yerine asıl günlük su ihtiyacımızı artırmak zayıflamaya yardımcı olacaktır. Yemeklerden önce tüketeceğimiz su tokluk hissi oluşması ile öğünlerde şişkinlik yaratarak besin tüketimimizi azaltması açısından zayıflamaya katkı sağlar. Gerçekten limonlu su veya sirkeli su içerek zayıflayan bir insan olsaydı herkes bunu uygulayıp zayıflayabilirdi.  Ayrıca kişinin midesiyle ilgili veya düşük tansiyon problemi varsa limonlu ve sirkeli sulardan uzak durmasını öneririm.  Ayrıca günlük su tüketimimizi hesaplamak çok basittir. Kilo başına 30 ml su tüketmemiz gerekir. Örneğin 60 kilodaki bir insanın en az 1800 ml su tüketmesi gerekmektedir. 

5-Kilo vermek isteyen çoğu kişi hızlı bir şekilde zayıflayıp istedikleri kiloya ulaşmayı hedefliyor. Ancak 1-2 gün sağlıklı beslenip hemen kilo verdiğini merak ettikleri için tartıya çıkıyor. Sürekli tartıya çıkmak doğru bir hareket midir?

''KÜÇÜK RAKAMLARIN PEŞİNE DÜŞMEYİN''

Kesinlikle yanlış bir eylemdir. Sağlıklı kilo verme aralığı haftada 500-1000 gr arasındadır. Tabi ki bu durum kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Sağlıklı kilo vermeye çalışırken bazen ödem, uykusuzluk, kabızlık, kadınlarda regl dönemi, stres, ilaç kullanımı gibi unsurlar yüzünden kilo kaybı görülmeyebilir. Bu unsurları hesaba katmadan sabırsızca her gün tartıya çıkmak, diğer günlerde kişinin motivasyonunu düşürecektir. Ben danışanlarıma haftada bir ya da 15 günde bir tartılmayı öneriyorum. Hem küçük rakamların peşine düşmeyi engeller hem de tartıda gram yerine kilogram kaybını görmek kişinin diğer günlerini psikolojik olarak pozitif yönde etkileyecektir.

6-Seren Hanım diyet yaparken en çok yapılan hatalardan biri de insanların sadece beslenmeye önem verip hareket etmemesi ya da aşırı egzersiz yapıp beslenmesine dikkat etmemesi. Bunun ortası nedir? Bu konuda bizi aydınlatabilir misiniz?

''OTURARAK KİLO VERMEK BİR YERE KADAR''

Elbette, sağlıklı beslenmek bu işin baş tacıdır. Ancak fiziksel aktiviteyi arttırmanın ya da egzersizi yaşam tarzı haline getirmenin yararından bahsetmemek haksızlık olur. Sadece diyet yaparak ve kalori kısıtlayarak zayıflamaya çalışmak zaman ilerledikçe zorlaşacaktır. Oturarak kilo vermek bir yere kadar, günlük yaşantımızda hareketi artırmak hem kilo vermeyi hızlandırır hem de vücudun deforme olmasını, derinin sarkmasını engeller. Ayrıca yaptığımız egzersizler mutluluk veren hormonların salgılanmasını sağlayarak ruh halimizi olumlu yönde etkileyecektir. Bunun tam tersi durumda yani aşırı egzersiz yapmaya çalışmak gerçekçilikten uzak ve sürdürülemez olacaktır. Egzersizin şiddeti değil, düzenli ve sık olması kilo kaybında etkilidir. En sağlıklısı hayatınız boyunca sürdürebileceğiniz bir egzersize bedeninizi alıştırıp bu düzeni devam ettirmektir.

7-Peki, diyet yaparken sıklıkla duyduğumuz sıfır yağlı ya da aşırı protein ağırlıklı beslenmek hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu tip beslenme tarzlarının uzun süre uygulamak vücudumuzda nasıl etkiler yaratır?

Ben buna hızlı kilo vermek için insanlarımızın başvurduğu tek tip beslenme şekli diyorum.

''ZAYIFLAMADA YARDIMCI OLUR''

Vücudumuzun protein ve karbonhidratlara ihtiyacı olduğu kadar sağlıklı yağ çeşitlerine ve yağ içeren besinlere de ihtiyacı vardır. Metabolizmanın birçok hayati fonksiyonlarında ve hormonların çalışmasındaki yağ bizim için elzemdir. Çok düşük yağlı ya da yağsız diyetler sağlık açısından önerilmez. Özellikle salataları yağsız tüketmek, yağda eriyen (A,D,E,K) vitaminlerinin emilimini azaltacaktır. Ayrıca bağırsak hareketlerini yavaşlatır. Sanılanın aksine yapılan araştırmalara göre yağ tüketimi abartılmadığı sürece uzun süre tok hissetmemizi sağlayıp zayıflamada yardımcı bile olurlar.

Bir diğer tek tip beslenme şekli olan protein ağırlıklı beslenme tarzı kısa sürede hızlı kilo vermemizi sağlar, ancak bir diyetisyen kontrolü olmadan gereğinden fazla uzatılırsa; fazla protein alımı kemiklerden kalsiyum atımını arttırdığı için kemik erimesi riski artar. Ayrıca proteinli besinlerin metabolik atıkları fazla olduğu için vücutta biriken toksinlerin artmasına ve ödeme neden olabilir bunun yanı sıra böbreklerde ki yükü arttırdığımız için böbrek hastalıkları riski artar.

8-Bir de günümüzde zayıflamak için popüler diyetlere ve aşırı bitki çayları tüketmeye yönelim oldukça meşhur. Hatta ünlüler sosyal medya hesaplarında bunların sıklıkla reklamını yapıyor. Sizce hızlı zayıflamak için yapılması gereken bir yöntem midir?

''EMEKSİZ HİÇBİR ŞEY KALICI DEĞİL''

Maalesef insanlarımız sosyal medyanın bu gazabına uğramaktadır. Bu tamamen umut tacirliğidir. Hızlı kilo vermeye çalışırken mucize arıyorlar. Unutmayın ki zayıflamanın bir sihirli değneği yok. Emeksiz hiçbir şey olmadığı gibi kalıcı zayıflamanın da emeksiz ve hızlı versiyonları kalıcı değil. En doğru ve sağlıklı yöntem, bir diyetisyen tarafından kişiye özel hazırlanmış beslenme programlarını uygulamaktır. Ayrıca bitki çaylarına fazla anlam yükleyip aşırı tüketmek idrar söktürücü (diüretik) etkisinden dolayı vücuttan yararlı minerallerin atılmasına sebep olur. Bu da düşük tansiyon, halsizlik, yorgunluk ve böbrek fonksiyonlarında bozukluk gibi durumlara yol açar. Günde 2-3 fincan bitki çayı tüketilmesini öneririm.

9-Son olarak Seren Hanım, kilo vermek isteyen insanlar sevdikleri besinleri diyetlerinden tamamen çıkarıyor ve yasak koyuyorlar. Bu konudaki fikriniz ve öneriniz nedir?

''DİYETTE YASAK KOYMAK, KAŞ YAPARKEN GÖZ ÇIKARMAK OLUR''

Çok sevilen besinleri çok uzun süre beslenmeden çıkarmak, diyetteki gerçekçiliği ve sürdürülebilirliğini yok eder.  Kişinin sevdiği besinlere yasak koyarak diyet yapması, eninde sonunda özlenen besinlere karşı yeme atağına dönüşür. Bunun yerine porsiyon kontrolü yaparak beslenme programlarında sevilen besinlere yer verilmelidir.  Hem diyette motivasyonu arttırır hem de başarıya giden yolda devamlılığı sağlar. Diyette yasak koymak, kaş yaparken göz çıkarmak olur.

Diyetisyen Seren Bekiroğlu İnstagram hesabı: dyt.serenbekiroglu


Facebook Twitter Linkedin WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
ÇOK OKUNANLAR
Asgari ücrete ara zam yapılacak mı? Bakan Işıkhan açıkladı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, temmuz ayında asgari
Erdoğan'dan muhalefete seçim tepkisi: Ülkeyi yöneteceğini zanneden zavallılar!
Erdoğan, '81 ilimizde tek bir iktidar vardır o da 14-28 Mayıs seçimler
CHP lideri Özgür Özel duyurdu: Erdoğan'la yüz yüze görüşeceğiz
CHP Genel Başkanı Özgür Özel, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğa
YSK, Hatay, Ordu, Ardahan ve İskenderun için kararını verdi!
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), CHP'nin Hatay ve İskenderun, İYİ Parti'nin
Sağ Ok Sol Ok
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS