Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut Övür

Dünyanın ticaret koridoru Türkiye

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Türkiye, son 15 yılda derin siyasi ve ekonomik sorunlarını aşmaya çalıştı.
Siyasi sorunların bir kısmını da sessiz devrimlerle aştı. Ekonomik meselelerde ise önemli hamleler yaptı. Özellikle de sağlık, ulaşım ve eğitim altyapısında tarihinde görmediği yatırımlar gerçekleşti.
Bu açıdan en dikkat çekici hamleler hiç kuşkusuz ulaşım alanında yaşandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim süreçlerinde veya toplum karşısına çıktığı her zeminde ısrarla bazı rakamlara vurgu yaptı, halen de yapıyor.
Sık sık şu rakamları seslendirdi: "Hava yolunu halkın yolu yaptık. 26 hava alanını 55'e çıkardık. 6500 kilometre bölünmüş yolu 21 bin kilometreyeçıkardık."
Bu vurgu boşuna değil ve sadece rakamlardan oluşmuyor. Bugün Başbakanlık koltuğunda oturan Binali Yıldırım'ın başlattığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın yürüttüğü ulaşım hamlesinin hayatın içinde çok ciddi bir karşılığı var.
Şu kadar hava limanı, şu kadar demiryolu hattı veya şu kadar bölünmüş yol, sadece yolların hayatı kolaylaştırmasından ibaret değil. Onun arkasında, geleceğimizi derinden etkileyecek bir ticaret, istihdam, sanayi ve çevreye katkı beklentisi var.
Bugün sadece yol, liman, demiryolu hattı veya havaalanı yapılmıyor, gelecek Türkiye'nin güçlü temelleri atılıyor. Bir süre önce Bakan Ahmet Arslan'la bütün bu yapılanların yakın gelecekte ne anlama geldiğini ve geleceğini konuştuk.
Bakan Arslan, önce çok basit üç yarardan söz etti: "Birincisi, vatandaşı, bir yerden bir yere çok daha kolay ve ucuza götürmüş oluyorsunuz. İkincisivakit nakittir derler, seyahat süresini kısaltarak zaman tasarrufu yapıyorsunuz.
Üçüncüsü, biz petrol ve doğalgaz ülkesi değiliz. Dolayısıyla akaryakıttan tasarruf çok önemli.
Tabii akaryakıttan tasarruf demek aynı zamanda karbon dioksit emisyonunuve sera gazı salınımını azaltmak demek." 
Bakan Arslan bunun parasal karşılığını da şöyle özetliyor: "Sadece karayollarıprojeleriyle ilgili yaptığımız çalışmalar şunu ortaya koydu. Zamandan yılda ülkeyeyaklaşık 10 milyar, akaryakıttan ise 6 milyar TL tasarruf ediliyor. Yani toplam 16-17 milyar TL tasarruf ediyoruz. Şu an Türkiye genelinde yaptığımız yatırımlarda neredeyse bu kadar. Ama daha önemli bir şey var. Bu yolların yapılması, o bölgelerde sanayi ve ticaretin gelişmesi anlamına geliyor. Ekonomi büyüyor, ülke adına katma değer artışı gerçekleşiyor." Tabii bütün bu ülke içi yolların, limanların, demiryolu hatlarının veya hava limanlarının bir de uluslararası ticaret koridorlarıyla ilişkisi var. Belki de bu yatırmaların bam teli de burası. Bakü- Tiflis- Kars demiryolu, İstanbul'daki üçüncü hava alanı veya İzmir Çandarlı, Karadeniz'deki Filyos limanı gibi onlarca yatırım yarının küresel yollarıyla buluşacak. Peki bu ne anlama geliyor?
UDH Bakanı Arslan, Türkiye'nin geleceğin dünyasındaki "merkez ülke" konumuna dikkat çekerek şöyle diyor: "Bugün dünyada uluslararası arenada birçok taşımacılık ve ticaret yapılıyor ve doğal olarak bir koridordan geçmesi gerekiyor. Eğer biz ülkeniz üzerindeki taşıma türlerini birbiriyle iyi entegre eder, taşıma koridorlarımızı erişilebilir kılarsak o zaman dünya sizi tercih eder. Bunun da anlamı şu ülkeniz üzerinden geçen her TIR, her tren her uçak ve her gemi para demek. Dolayısıyla ulaştırmayı bütün sektörlerin, sanayinin lokomotifi olarak görmek lazım." Konunun farklı boyutlarını da bir başka yazıda ele alacağız.

  YORUM YAP / YORUM OKU
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS