Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

“Dünya beşten büyüktür!”

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Çok sık olarak bulunduğum Almanya'da, Belçika'da, Avusturya'da ya da Hollanda'da ne zaman bu ülkelerin vatandaşları, politikacıları veya gazetecileri ile dostça bir sohbet yaşasam ve söz dünyamızın içinde bulunduğu duruma gelse dile getirlen bir sorun var. İngiltere ve Fransa dışında siyasetle aktif bir şekilde ilgilenen aklı başında tüm Avrupalılar Birleşmiş Milletler söz konusu olduğunda BM Güvenlik Konseyi'nden ve oradaki ülkelerin kendi çıkarları doğrultusuna istismar ettikleri “veto” uygulamasından çok rahatsızlar. BM'nin dünya barışı açısından etkisiz bir “kağıttan kaplan” haline gelmesi

Suriye son örneklerden biridir. Rusya “vetosu” olmasaydı belki de sığınmacılar şimdi Suriye'nin kuzeyinde bizzat BM tarafından korunur bir vaziyette iç savaşın bitmesini bekleyecek ve kendi ülkelerinde yaşayacaklardı. Hem onlar yabancı ülkelerde çektikleri çileyi çekmeyecekler hem de bir çok ülke sığınmacıların gelmesi nedeniyle yaşadıkları sorunları yaşamak zorunda kalmayacaktı.

Ve şimdi yaşadığımız son örnek “dünyanın beşten büyük” olmak zorunda olduğunu çok açık bir şekilde gözler önüne serdi.

Türkiye'nin yoğun çabaları sonucunda Mısır tarafından BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan ve ABD Başkanı Donald Trump'a Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımaktan vazgeçme çağrısı yapan karar tasarısı belendiği gibi ABD tarafından veto edildi. Konseyin diğer 14 üyesinin tasarıya destek vermesi durumu değiştiremedi. ABD dışındaki diğer daimi üyeler Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile geçici üyeler Bolivya, Mısır, Etiyopya, İtalya, Japonya, Kazakistan, Senegal, İsveç, Ukrayna ve Uruguay'ın oyları, ABD'nin İsrail ile birlikte sadece bölgeyi değil tüm dünyayı kana bulamasına neden olacak “Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma sorumsuzluğunun sona ermesini sağlayacak bir kararın çıkmasını sağlayamadı. BM GK daimi üyelerinin “veto” hakkı bir kez daha istismar edildi.

Bu durumda en başta Türkiye olmak üzere bir grup ülke konunun BM Genel Kurulu'na taşınması ve bu platformda üçte iki çoğunlukla kabul edilmesi için yoğun bir uğraş içine girdiler ve inşallah bunu başaracaklar.

Ancak bu adaletsizliğe dünya daha ne kadar izin verecek?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yıllardır ve gerektiğinde bizzat BM kürsüsünden “dünyanın beşten büyük olduğunu” dile getiriyor ve bir “BM reformunun ne kadar acil” olduğuna dair çağrı yapıyor. Kudüs ile ilgili yaşananlar bir kez daha Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ne kadar haklı olduğunu kanıtladı.

En başta Almanya olmak üzere bir çok AB ülkesinin vatandaşı aslında Recep Tayyip Erdoğan ile aynı görüşteler. Bu durum dünyanın Avrupa dışındaki köşelerinde de hiç farklı değil. Ama en başta AB'nin artık İngiltere'nin de olmadığı bir ortamda Fransa'yı ikna ederek bir BM reformu için aktif tavır alması gerekiyor. Çünkü Trump ABD'si tarafından sadece Kudüs örneğinde kalmayıp gelecekte de çok istismar edileceğe benzeyen “veto” üstünlüğü AB'nin çıkarlarını da tehdit etmekte. Bunu görmek için ABD Başkanı Donald Trump'ın başkanlık koltuğuna oturmasından 11 ay geçtikten sonra ilk kez açıklanan 68 sayfalık Ulusal Güvenlik Stratejisi'ni okumak yeterli. Yeni strateji belgesi, ”en tehlikeli ve kalıcı tehditlere karşı net ve uygulanabilir bir yol” olarak tanımlanıyor ve “Önce Amerika” diye bilinen ve Amerika'nın çıkarlarını her şeyden üstün tutma politikasının uygulanacağı “müjdesi” aslında neler olabileceğini de belli ediyor.

"Amerika güçlü şekilde geri geliyor" diyen Trump'ın, Rusya ile Çin'i "rakip güçler" olarak tanımlaması AB'yi avutmamalı. Trump ABD'sinin rakiplerinden biri de AB. Sırtını dayayacağı bir ABD yok. AB, ABD, Rusya ve Çin ile tek başına ya da en başta Türkiye olmak üzere yeni müttefiklerle güçlenerek başa çıkmak zorunda.

İşte Kudüs'te ABD, AB'nin Ortadoğu Politikasını sabote etmekte. Bu daha başlangıç!

Bu nedenle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “dünya beşten büyüktür” çağrısı en başta AB'nin sahip çıkması gereken bir çağrıdır. AB'nin bu konuda artık çok daha aktif olmasının zamanı gelmiştir.

  YORUM YAP / YORUM OKU
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS