Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Şevket Gölük

Doğru Söyleyeni Köyden Kovarlar

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Doğruluk, dürüstlük ve açık sözlülük değerlerimiz Müslüman ve Türk kimliğimizle birlikte var olan bizlerin hep en önemli değerleri olmuştur.

Atalarımız birçok davranışı ve sonuçlarını kısa ve öz bir anlatımla yani bizlerin Atasözü diye adlandırdığımız cümleler ile çok güzel dile getirmişlerdir. Bunlardan biriside “Doğru Söyleyeni Dokuz Köyden Kovarlar” atasözüdür.

Bu atasözü kendi çıkarlarını düşünen ikiyüzlü insanların olduğu yerlerde içlerinden sıyrılarak doğruyu söyleyen insanların sevilmediğini ifade eder. Böyle yerlerde doğru söyleyen insanların istenmediğini ifade etmek için kullanılır.

Çoban ile muhtar arasında geçen bir olaydan doğan “Doğru Söyleyeni Dokuz Köyden Kovarlar” atasözünün hikâyesini bilenler bilir ama bilmeyenler için kısaca tekrar edelim. Köyün birinde bir çoban yaşarmış. Bu çoban her zaman doğruları söylermiş. Çoban, günün birinde hayvanları otlatmaktan dönerken köyün muhtarı ile yabancıyı görmüş. Muhtar hasta olan ineğini yabancıya satmak istiyormuş fakat çoban bunu bildiği için yanlarına giderek hayvanın hasta olduğunu söylemiş ve hayvan hasta olduğu için muhtar ineğini satamamış. Buna sinirlenen muhtar çobanı köyden kovmuş. Kovulan çoban, “ Ben doğrudan yanayım, varsın beni dokuz köyden de kovsunlar. Ben doğruyum” demiş. 

Özellikle çıkarlarını düşünen insanların çoğaldığı, fedakârlığın azaldığı yerlerde yalan dolan, hile, ahlâksızlık artar ve insanlar ikiyüzlü olurlar. Böyle bir ortamda doğru sözlü olan, sözünü esirgemeyen ve sakınmadan herkesi eleştiren kişiyi kimse sevmez. Herkes onu kınar, yanından ve yöresinden uzaklaştırmaya çalışır. Çünkü bu kişi doğru sözleriyle ahlâksızlık üzerine bina edilmiş menfaat düzenini bozmaya çalışır ve çok kimseyi rahatsız eder. Dolayısıyla çıkarları zedelenen, kusurları yüzüne söylenen, ikiyüzlülükleri yüzlerine çarpılan insanlar tarafından hor görülüp kovulurlar.

Günlük hayatımızda sıkça yapılan ama olmaması gereken şu tür tutum ve davranışlar vardır;

Uyarı: Kapalı ortamda ve toplu taşıma aracında sigara içilmez.

Cevap: Herkes içiyor!

Uyarı: Yürüyen merdivenin ortasında durulmaz.

Cevap: Ne acelen var, merdiven gidiyor zaten!

Uyarı: Toplu taşıma araçlarında bindikten sonra arka iniş kapılarına ilerlemeliyiz.

Cevap: Arkada boş yer yok, arka kapıdan binsinler!

Uyarı: Karşıya geçişlerde yaya geçidi ve alt/üst geçişleri kullanmalı.

Cevap: Zaten yol boş, ne gerek var!

Uyarı: Eğitimli yeni mezun genç insanlar iş bulamıyor, işsizlik artıyor!

Cevap: İş beğenmiyorlar, tecrübeleri yok!

Uyarı: Ülke ekonomisi iyiye gitmiyor, çarşı pazar ateş pahası, ekonomik kriz var!

Cevap: Ekonomimiz çok iyi, dış güçler, dış mihraklar!

Yukarıda sıraladığım daha da çoğaltabileceğim ve günlük yaşamımızda sıkça karşılaştığımız bu tür konuşmalara her gün bir kaçıyla durakta, yolda, kafede karşılaşmaktayız.

İnandığımız, gördüğümüz ve hayatın akışı içinde var olan doğruları söylemek her vatandaşın insani ve vatani görevidir. Doğruları söyleyerek hem kendimizi hem yakın çevremizi ve ülke insanlarımızı mevcut sıkıntılardan uzaklaştırmak, doğru yola sevk edebilmek için elimizden geleni yapmalıyız.

Kendi geleceğimiz ve çocuklarımızın geleceği için çalışmaktan, üretmekten ve doğruluktan ayrılmamalıyız. Atasözünde olduğu gibi “Doğru Söyleyeni Dokuz Köyden Kovarlar” sözünü bir yol gösterici fener olarak kabul etmeli, doğruluktan yana mücadelemizi bırakmamalı ve gerekirse yaşamımızı onuncu köyde yaşıyor gibi yaşamalıyız.

Şevket Gölük

  YORUM YAP / YORUM OKU
Hakan DOĞAN   12.09.2023 14:13:05
Sayın Şevket Gölük, Kaleme aldığınız makalenizi dikkatle okudum. Hepimizin onuncu köyde yaşaması dileğiyle,, teşekkürler ediyorum. Saygılarımla.
Yaşar DOĞAN   10.06.2023 12:23:19
Şevket Bey, Doğru Söyleyeni Köyden Kovarlar konu başlıklı makalenizi dikkatle okudum. Düşüncelerinize katılıyorum ve tebrik ediyorum.
ŞEVKET GÖLÜK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS