Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Cengiz Çetik

Dilimiz üzerine sorular, sorunlar

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Dilimiz, yabancı sözcüklerle bozulursa, zincirleme her şey bozulur, eğitim de geriler. Eğitim gerilerse, insanların düşüncesi de geriler, işi de, hayat görüşü de geriler. Geri olan hiçbir şey ilerleyemez ve üretici olamaz. Hep tüketici olarak karşımız da olur.

Düşünemeyen, üretemeyen toplumlar; ucuza çalışarak köle olur bedeniyle başkalarına. Ekonomik olarak tutsak olur, egemen güçlerin yanında. Avuç açar, aç kalmamak için hayatta. Öncelik onlar için beyin değil, midedir. Midesi öncelikli iken düşünmez, kendisinin ve çevresinin geleceğini. Hele bir de akıl giderse baştan, gör o zaman deliliğiyle neler yapar dünyada.

Konfüçyüs'e bir gün sorarlar:
“Bir ülkeyi yönetmeye çağrılsaydınız, yapacağınız ilk iş ne olurdu?”
Büyük filozof şöyle yanıt verir:
“Hiç şüphesiz, dili gözden geçirmekle işe başlardım”.
Ve dinleyicilerin hayret dolu bakışları karşısında sözlerini sürdürdü:
“Dil düzensiz olursa, sözler düşünceyi iyi anlatamaz. Düşünce iyi anlatılamazsa, yapılması gereken şeyler doğru yapılamaz. Görevler gereği gibi yapılmazsa, adetler ve kültür bozulur. Adetler ve kültür bozulursa, adalet yanlış yola sapar. Adalet yoldan çıkarsa, şaşkınlık içine düşen halk, ne yapacağını, işin nereye varacağını bilmez. İşte bunun için hiçbir şey dil kadar önemli değildir.”

Dil kötüyse, ardından gelen her şey zincirleme kötü olur. Anlayan da dinleyen de olmaz yanında…
Gorge Orwell, 1930'lu yıllarda: "Milletler dil yoluyla çökertilir. Ve bir takım sürüler haline getirilir. Böylece birbirleriyle anlaşmaları ya da belirli sloganlardan başka bir şey anlamaları imkânsız hale gelir bu kalabalıklar. Kitleselleşmiş bu kalabalıkları bir değnekle istenilen yola götürmek mümkündür."

Bugün televizyon kanallarından, gazete adlarına kadar birçok yerde yabancı sözcüklerle çalışmayı çok sever hale geldik. İşyeri isimlerinden çocuklarımızın adlarına kadar yabancı isimlere özeniyoruz. Neden? Çocuklarımıza aldığımız giysilerden oyuncaklarına kadar, hep yabancı isimleri olanlara özendiriliyoruz. Neden? Bir bilen yok mu içinizde?

Bir ulusun içine düştüğü tüm zorluklar karşısında yapması gereken ilk şeylerden birisi de dilini yabancı sözcük kirliliğinden kurtarmaktır. Atatürk'ün 1933 de dediği gibi: “Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.”

Cengiz ÇETİK

 

  YORUM YAP / YORUM OKU
CENGİZ ÇETİK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS