Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Diclegül MENEKŞE

Yeni AKP ve Yeni Muhalefet

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
AKPnin 1. Olağanüstü Kongresi, Türkiye de yeni bir dönemin başladığını net bir şekilde ortaya koydu.Adalet ve Kalkınma Partisi nin kuruluşundan, olağanüstü kongreye kadar kısacık bir süre haricinde, partinin Genel Başkanlığını yürüten Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçilmesi nedeniyle resmi olarak Genel Başkanlıktan ayrıldı. Ancak bu ayrılma sadece kağıt üzerinde bir ayrılmaydı. Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçim çalışmalarında sıklıkla belirttiği gibi, köşesinde oturan Cumhurbaşkanı olmayacağını, kongrede net bir şekilde açıkladı. Bu açıklamalar Erdoğan'ın partili ve icranın içinde bir Cumhurbaşkanı olacağının şifreleriydi.

Peki bu düşüncesini Anayasa ya rağmen gerçekleştirebilir mi?

Ben gerçekleştireceğine inanıyorum, dünyanın hiçbir yerinde eşi benzeri olmayan muhalefet partileri bu ülkede var ve bu içi boşaltılmış sözde muhalefet partileri olduğu sürece de bu konuda hiç zorlanmayacaktır. AK Parti iktidarda olduğu sürece Cumhurbaşkanı Erdoğan icranın içinde olacak,içinde olmakla da kalmayacak, aynı zamanda parti teşkilatınıda yönetecektir.Netice olarak Erdoğan AK partinin tek lideri olmaya devam edecektir.

Bu süreçte muhalefetten bazı tepkilerin gelmesi elbette ki olası, özellikle CHP sayın Demirtaş’ın dediği gibi mızıkçılık yapmayı sürdürecek ve ciddiyetsizliğine devam edecektir çünkü muhalefet hala Türkiye nin değişmesi gerektiğinin farkında değil. Hala statükonun devamından yana olan tavrını sürdürmektedir. Bunu gösterdiği Çatı adayı ile de ortaya koymuştu. Dün de Demirel, Özal Cumhurbaşkanı iken partilerine müdahale etmiyormuydu, ediyordu ama kapalı kapılar arkasında Tarafsız Cumhurbaşkanı oyunu oynanıyordu. Muhalefet bu oyunun oynanmasının devamından yana tavrını sürdürdükçe, değişime karşı çıktıkça iktidar olmak bir yana yerlerde sürünen karizmasını bile toparlayamadan kendini tarihin çöp sepetinde bulacaktır.

Ak Parti ve onun lideri Erdoğan, partisini kapalı kapıların arkasından yönetmeyi red edip, aleni bir şekilde yöneteceğini deklere etmiştir. Doğru olanda budur. Zaten bunun akside riyakarlık olurdu. Siz bir partinin kurucusu , yıllarca genel başkanlığını yapacaksınız. Bütün ülke sizin düşüncelerinizi bilecek, parti sizi Cumhurbaşkanı adayı gösterecek, seçileceksiniz ve seçildiğimizin ertesi günü ben tarafsızım diyeceksiniz. Yıllarca bu oyun oynanıp durdu. Ama artık oyun bitti. Erdoğan ben bu oyunda yokum diyor.
Ülkede artık oyun dönemi 12. Cumhurbaşkanı ile kapandı. Artık yeni bir dönem başlamıştır. Bu yeni döneme ülke halkının yaklaşık olarak %62 si evet demiştir. Şimdi yüzde 62 değil, yüzde 52 i diyenleri duyar gibi oluyorum. Ben Cumhurbaşkanı seçimleri boyunca Yeni Türkiye diyen Erdoğan'ın aldığı oylarla, Yeni Türkiye'nin ötesinde yepyeni Türkiye yi savunan Demirtaş'ın almış olduğu oyların toplamına baktığınızda yüzde 62 yi görüyorum. Bu sonuçta bize halkın yenileşmeden yana olduğu açıkça göstermektedir.

Yeni veya yepyeni düşüncelerle yönetilecek bir Türkiye'nin içsorunlarını çözeceğine, geçmişi ile yüzleşeceğine, geçmişi ile yüzleştikçe daha mutlu bireylerin, yaşadığı bir ülke olacağına, hiç kimsenin ötekileştirilmediği, " Benimle çobanın oyu bir olamaz" diyenlerin sayılarının azaldığı bir ülke inancıyla verilen oyların gereğinin yapılacağına inanıyorum. Çünkü yeni Türkiye nin yepyeni muhalefet partisi HDP olacaktır ve bu sorumluluğu son kerteye kadar başarıyla ve verimlilikle taşıyacağına inanıyorum.
Tabi kolay olmayacak, sancılı olacaktır. Ülkenin sahibi olduğunu iddia edenler ellerinde olan gücün gitmemesi için ellerinden geleni yapacaklar.

Ama nafile, "Bayburtlu Zihni gibi gülen" ler 10 Ağustos'ta bir kere daha gayrik yeter dedi.
DİCLEGÜL MENEKŞE DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS