Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Diclegül MENEKŞE

Yalova - Van - Soma hep aynı şeyler!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
13 Mayıs günü Soma kömür madenlerinde çalışan işçi kardeşlerimizden 301 kişiyi, yaşanan iş kazası nedeniyle kaybettik. Bu aslında bir iş kazasından çok, bir katliamdır.
Yaşanan bu işçi katliamı karşısında, ülkemizdeki çok bilen çevrelerden, bildiğimiz açıklamalar gelmeye başladı.
Hükümet yetkilileri, “tüm kurum ve kuruluşlarımızla, olay yerindeyiz. Yaralar en kısa sürede sarılacak ve yaşamını kaybeden işçilerimizin yakınları mağdur edilmeyecek” diyerek tüm yaşanan felaketlerde söylenebilecek klişeleri dile getirdi ve böylece sorumluluğunu hafifletti.
Çok büyük bir Türk düşünürümüz(!) ve büyüğümüz olan Sn Yılmaz ÖZDİL in söylediklerine ise beynimde yüreğimde koyacak bir yer bulamıyorum. ”Hayatını kaybeden işçilerin, Manisa, İzmir mitinglerine taşınan insanlar olduğunu” söylüyor. ” Bu yaşanalar normal diyor Başbakan. Bence de normal hatta müstahak.", demesine ne denir bilemiyorum. Bir çok kişinin bu söylenenleri sosyal medyada paylaşması ise içler acısı.
Muhalefetin tutumu ise beklenenin dışında değil , Savcılar göreve çağrılıyor. Araştırma önergesi veriyor ve son yaptığı ise danışıklı dövüş gibi bir şey; İstanbul Milletvekili Sabahat AKKİRAZ protesto için CHP ye milletvekilliğinden istifa ediyor. Ama Sn Kılıçdaroğlu istifayı kabul etmemiş….Tiyatromu oynuyoruz inanın anlamlandırmak çok zor.
Ve İşçi sendikalarımızdan DİSK in acil talepleri var(?). İş cinayetlerinin artışına neden olan taşeron çalıştırmanın yasaklanması, tüm madenlerin yeniden kamulaştırılması, iş güvenliği yasasının çöpe atılması, tüm denetim yetkisinin emek ve meslek örgütlerine verilmesi ve Çalışma Bakanın istifa etmesi isteniyor.
Dikkat ederseniz açıklamaların aslında bir birinden farkı yok. Top bizden çıksın da kimde patlarsa…
Soma da 21. Yüzyılda korkunç ve kabul edilemez, ihmallerden kaynaklanan bir katliam yaşandı! Yürekleri parçalayan, işçi kardeşlerimin ailelerini dostlarını ve insan olan herkesi dayanılması zor acılara boğan bir katliam. Ve geri dönüşümü olmayan bir iş kazası yaşandı.
Şimdi bu kazanın üzerinden bir birimizi vuracağımıza oturup ta bundan sonra böyle kazaların yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınmasına kafa yormalıyız.
Peki neler yapmalıyız?
Öncelikle ülkedeki tüm madenlerde üretimin, tüm güvenlik tedbirlerinin harfiyen yerine getirilmesine kadar durdurulması kararının alınması gerekir.
Hükümetin başı olarak Sn Başbakan, ilk olarak vatandaşı tekmeleyen danışmanının işine son vermelidir. Böyle bir kişinin başbakanlıkta yeri olmamalıdır. Bu danışmana rapor veren hekim arkadaşımız hakkında gerekli işlemlerin başlatılması gerekir.
Sosyal Güvenlik Bakanımızın derhal istifa etmesi gerekir. Tabi istifadan önce, en yakın bürokratlarını görevden almalıdır. İş güvenliği yasası daha yeni çıkmış ve bu yasada madenlerin olmazsa olmazı yaşam odaları zorunlu değilmiş. Bu nasıl bir ekonomik kaygıyla alınmış bir karardır bunun hesabı vicdanlara ve halka acil olarak verilmelidir.
Hükümetin denetim raporlarının incelenmesi, bu raporlarda eksiklikler varsa, gerekli yasal işlemlerin gecikmeksizin yapılması, deneticilerden kaynaklanan ihmaller varsa denetimlere katılanların derhal açığa alınarak, haklarında yasal işlemlerin başlatılması gerekir ki, diğer denetim elemanlarına da örnek olsun.
Taşeron firmaların yapmış olduğu tüm çalışmalardan asıl işveren olan kurumların sorumluluğu hiçbir koşulda ortadan kalkmamaktadır. Hükümetin bu alandaki denetim hizmetlerini en üst düzeyde yerine getirmesi gerekir.
Muhalefet partilerimiz bilindik negatif tutumuyla hükümeti eleştirmekten vaz geçmeli , kasalarında bulunan paralar ile bir teknik ekip oluşturup, dünya madenlerini inceletip, alınması gereken tedbirleri 1 ay içerisinde rapor halinde kamuoyuna ve meclise sunmalıdır ve bu önlemlerin alınması için ilgili birimlerle bunun mücadelesini sürdürmelidir.
İşçi sendikalarımız ise beylik laflar etmeyi çok severler. Ben İşçi sendikalarımızın İş Güvenliği yasasını okuduklarını bile sanmıyorum. Bu sendikalarımızın işçilerden topladığı aidatlar ile bu güne kadar, üyeleri olan işçilere nasıl bir eğitim verdiklerini de merak ediyorum. İşçi aidatları ile lüks bir yaşam sürmekten vazgeçip aldıkları aidatları üyelerinin eğitimlerine harcamaları şarttır. 21. Yüzyılın gerçeği olan özelleştirmeye karşı çıkacaklarına, özelleştirilen iş yerlerini satın alanlarla iletişim içerisin de olsunlar. Birlikte sosyal hakların nasıl daha iyi sağlanacağı konusunda, iş güvenliği alanında alınacak tedbirlerin neler olacağı konusunda çalışsınlar.
Soma da yaşanan iş kazası adı altındaki katliamda en büyük sorumluluk tabi ki işverenindir. Ama işverenin sorumluluğu olduğu kadar, Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Enerji Bakanlığının sorumluluğu vardır. Sendikalarımızın, meslek odalarımızın sorumluluğu vardır. Muhalefet Partilerinin sorumluluğu vardır. Soma da bulunan Kaymakamın ve Belediye Başkanın da sorumluluğu vardır.
Sonuç olarak;
Hepiniz suçlusunuz .
Artık alınacak önlemler için çıkarlarınızı gözetmeden, evrensel çalışma yasalarında, alınması gereken bilimsel önlemler nelerse onları bu ülkenin yoksul çalışanları için alın. Biz bu ülkenin yurttaşları olarak böylesi engellenebilir kazaların kurbanı olmak istemiyoruz, kazanmak zorunda olduğumuz ekmeği bu kadar pahalıya ödetmeye hakkınız yok, bir devletin vatandaşına reva gördüğü yaşam bu olmamalı…
Sayın Yılmaz ÖZDİL ve onun gibi düşünenler için hiçbir önerim yoktur. Onlardan tek isteğim, hangi düşüncede olursa olsun, bu ülkede yaşayan insanları sevsinler. Hafızam beni yanıltmıyorsa, Yılmaz Özdil, Hürriyet'teki köşesinde Uludere'de yaşanan hava operasyonunda 34 kişinin hayatını kaybetmesi sonrası, ölenleri katıra benzetmişti. Ne diyebilirim ki yaradan herkese insanlık nasip etmiyor …

Diclegül Menekşe
Sosyolog
Diclegul_menekse@hotmail.com
DİCLEGÜL MENEKŞE DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS