Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Diclegül MENEKŞE

Üstad Hasan Cemal'e mütevazi bir yanıt

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Gazeteci, köşe yazarı Hasan Cemal üstadın "Gün gelir, Öcalan’ın çabaları da ‘çözüm süreci’ni kurtaramaz! " başlıklı yazısını okudum. Evet Yazıyı okuyunca Sn Hasan Cemal in barış sürecine karşı olduğu, ancak bunu açıktan söylemek istemediği sonucuna vardım. Kendisi de yazısında bunu zaten belirtiyor. Sanırım Karşı olduğunu açıkça söylerse Kürt’lerin ona olan sempatisinin biteceğini düşünüyor.

Hasan Cemal yıllardır Kürt sorununu takip eden ve Kürt’lerin bu güne gelene kadar yaşadığı zulmü, vahşeti çok çok iyi bilen biri. Batı yakasında oturan, Kürt olmayan vatandaşların bir kısmının ve şu an devletin yönetim kademelerinde görev yapan yetkililerin çoğunun Kürt sorununun çözümü konusunda neler düşündüğünü de ben ve benim yaşımda olanlardan daha iyi biliyordur.
Sn Hasan Cemal Üstadıma soruyorum,

Demokrasi ve hukuk yolunda geriye giderken Kürt sorunu çözülür mü? Diyorsunuz.

Demokrasi ve hukuk yolunda, kime göre geriye gidildiğinde Kürt sorunu çözülmez. Cemaatçilere göre mi? Ulusalcılara göre mi? Milliyetçilere göre mi? Ergenekonculara göre mi?

Hukukun evrensel olduğunu hepimiz koşulsuz kabul ediyoruz. Bu ülkenin hukuk kurumlarının evrensel olmadığını, kararlarını hukukun üstünlüğüne göre almadıklarını, en iyi Kürt’ler biliyor. Bunun en son örneği KCK tutuklularının Anayasa Mahkemesi kararına rağmen bırakılmamaları için gösterilen çabadır. Demokrasi ve hukuk yolunda geriye giden bir şey yok, hukuk 90 Yıldır bu ülkede nasıl işliyorduysa, bir ileri bir geri aynı şekilde gidiyor. Yıllardır demokrasi ve hukuk yolunda çok iyi olduğumuzdan dolayı mı 17 bin faili Meçhul yaşandı.

Demokrasi ve hukukun üstünlüğüne ilişkin temel değerleri hiçe sayan bir iktidar ‘çözüm süreci’nde yol alabilir mi? Diye soruyorsunuz.

Sn Cemal Kürt’ler Demokrasi ve hukukun üstünlüğünün temel değerleri ile tüm kurum ve kuralları ile bu ülkede yerleşmesini beklerse, sanırım Kürtlerin bir 50 yıla daha ihtiyaçları olacak.

Sn Cemal, biz genç Kürt’ler artık şunu görmenizi istiyoruz; artık sizin bildiğiniz siyaseti bilmeyen Kürt’ler değiliz. Artık dünya ve ülke siyasetini çok iyi biliyoruz ve en önemli sorunuza geldiğimizde,

"Kürt sorunu çözülmeden Türkiye demokratikleşebilir mi?" Hayır.

İşte bu söze şapka çıkarılır. Bu gerçeği kabul ettiğinize göre sizden beklenen, süreç ile ilgili çalışmalara, yılların verdiği bilgi birikiminizi, süreç ile ilgili çalışmalara destek olarak sunmanızdır.

Yine yazınızda Cumhurbaşkanı Erdoğan, “PYD bizim için PKK ile eştir, o da bir terör örgütüdür, ona silah yardımı müttefiklikle bağdaşmaz” diyor ama Amerika’nın kulak astığı yok." Diye yazmışsınız.

Siz, biz Kürt’leri bu kadar merak etmeyin,
Biz bunların söylenme ihtiyacının neden kaynaklandığını artık biliyoruz. AK Parti hükümeti de siyaset yapıyor. Onlar da biz de şunu biliyoruz 80 yıldır bu ülkede Kürt olmadığını vatandaşlarına anlatan yönetimlerden sonra bir anda ortaya çıkıp, Kürt sorununu çözmeye çalışınca, kamuoyundan gelen tepkilere karşı, bazı şeyler söylenebilir.

Siz çok iyi bilirsiniz Demir Leydi İRA ile görüşme yürütürken, yazdığı bir not için İRA ya not ortaya çıkarsa, notun bize ait olduğunu reddederiz diyor. Sizin anlayacağınız gibi aynı şeyler.

Şimdi ben bir Kürt olarak Sn Hasan Cemal Üstadıma soruyorum.

1-Siz ABD nin PYD ye silah yardımı yapmasına karşı mısınız? PKK ve PYD nin Amerika ve Avrupa ile yakınlaşmasına karşı mısınız?

2-Britanyanın Irak Kürdistan Federal Bölgesi nin Peşmergelerine askeri eğitim vermesine karşı mısınız?

3-Kürt’lerin Türkiye nin dışında, diğer ülkeler ile yakınlaşmasına karşı mısınız?

Sn Üstadım siz hiç merak etmeyin. Kürt sorunu çözülecek ve biz Demokratik bir Türkiye de yaşayacağız. Çözüm sürecinin başarısı için bu ülkeyi seven ve silah yerine siyaseti savunan, savaş yerine barışı savunan, herkes yüreğini ortaya koymalıdır. Ve özellikle Üstadım sizden de bunu bekliyoruz.

Yılların Kürt sorunun çözümü için çalışılıyor. Ve bunun eninde sonunda başarıya ulaşacağına inanıyoruz.
DİCLEGÜL MENEKŞE DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS