Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Diclegül MENEKŞE

Türkiye Dersim ile yüzleşirken tavrımız ne olmalıdır

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Geçtiğimiz günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dersim'i ziyaret etti. Dersim ne yazık ki böyle ziyaretlere pek alışık olan bir ilimiz değil. Örneğin 1990 yılında Rahmetli Turgut Özal Cumhurbaşkanı olarak ziyaret etmiş, 19 yıl sonrada yani 2009 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ziyaret etmiş. Ve en son 2008 yılında da dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretine tanıklık etmiştik .

Başbakan Davutoğlu nun Dersim’de yaptığı konuşma bu topraklarda, bir başbakan olarak yapılan veya yapılacak en radikal konuşmalardan biriydi.

Dersim de Davutoğlu, geçmişle yüzleşmenin ilk adımı olacak açıklamalarında bakın neler söylüyor.

"Aslında herkes, onlarca yıl bu topraklarda bir şeyleri sakladı. Şimdi saklanma vakti değil, şimdi herkesin onurla, gururla öne çıkıp ne düşüncedeyse, ne ideolojideyse, hangi etnik veya mezhebi veya dini arka plandan gelmişse gururla, onurla bunları dile getirme vaktidir."

" Biz yüzleşiyoruz ve söylüyoruz. Size zulmedildi ve ayıp edildi” geçmişte Dersim de yaşananlar" Zalim bir zihniyetin ürünüdür."

İskilipli Atıf Hoca ile Seyit Rıza'nın idama yürüyüşlerindeki temel ortaklık, devletin resmi ideolojisinden farklı düşünmeleriydi. Biz şunu diyoruz, bundan sonra devletin resmi ideolojisi olmayacak. Devletin bir tek milletle bağı ve millete aidiyeti olacak. Toplumun her kesimiyle bağı olmayan bir devlet, sadece resmi ideolojisiyle varlığını daim kılamaz, resmi ideolojinin dayattığı tarih anlayışıyla da gelecek inşa edilemez. Kızmadan, öfkelenmeden, paylaşmakta çok geç kaldığımız bu acıları empatiyle hep beraber konuşacağız.

Davutoğlu başka bir ildeki konuşmasında, Dersimde bir yaşlının, elini öpmeye çalışmasını bakın nasıl açıklıyor."Ne haddimize, bizden yaşlı birine, bir dedeye el öptürmek. Ben de mukabele ederek onun eline sarıldım. Doğal olarak gelişmiş olan o resmin simgesi şudur; bundan sonra, kimse bizim önümüzde diz çökmeyecek. Kimse devletin önünde diz çökmeyecek. Kimse devleti temsil eden kişilerin ellerini öpmeyecek. Çünkü bundan sonra amir olan millettir, memur olan devlettir. El öpecek olan devlettir" dedi.

Yukarıdaki cümleleri kuran kişi, Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanıdır. Bu açıklamalar bu ülkenin yakın tarihini bilen herkes tarafından ciddiye alınmalıdır ve geçmişin acılarını içinde taşıyan herkes bu açıklamalara destek vermelidir.Bu husus, şu ve ya bu parti için değil bundan sonra inşa edilecek toplum için ve insanlık temelinde elzemdir tamda bu saatten sonra, bu açıklamaları önemsemek, ciddiye almak gerekir. Bu açıklamaların gereğinin hayata geçmesi mutlaka uzun zaman alacaktır çünkü inkar,ülkemizde yıllardır yer edinmiş ve hala devam etmekte olan bir politikadır. Dahası bu inkar politikalarını sürdüren siyasi partilerimiz mevcut. Başbakanı bu açıklamalarından dolayı " Hainlikle" suçlayan, kesimler ülke genelinde azımsanmayacak bir yüzdeliği temsil ediyor. (En yakın örnek, Başbakan bunları söylerken, Edirne Valisinin Edirne de ki sinagog açıklaması hala hafızamızdadır.)

Başlamak bitirmenin yarısıdır. Ülke tekçi, inkarcı ve asimilasyoncu bir noktadan, buraya gelmişse bu büyük bir başarıdır. Bu başarının devamı için, ülkedeki Sivil Toplum Kuruluşları ve iktidar, demokratik alanın genişletilmesi için gerekli çalışmaları zaman kaybetmeden yapmalıdır. Çünkü Türkiye'nin yüzleşmesi gereken o kadar çok ayıbı var ki, Dersim bunlardan sadece birisidir. Devlet bunların hepsini tek tek gündeme taşımalı ve yaşanan acıları paylaştığına ikna etmelidir. Aksi takdirde Türkiye halklarını samimi olduğunuza inandırmazsanız,barışmış huzurlu ve ortak atan bir kalp, yani güçlü bir Türkiye inşa edemezsiniz.
DİCLEGÜL MENEKŞE DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS