Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Diclegül MENEKŞE

Türkiye'de yaşanan bir ilk

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Selahattin Demirtaş ın Cumhurbaşkanı adayı olması Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Kürtler açısından yaşanan bir ilktir ve oldukça önemlidir.

Neden Derseniz? Bir çok Kürt vatandaşı bu ülkede bakan, başbakan vs görevlerde bulunmuştur. Ancak bu kişiler Kürt kimlikleri ile o makamlarda bulunmadılar.

Demirtaş ın adaylığı bu noktada diğerlerinden ayrılıyor.Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanlığına Kürt kimliğiyle aday olduğunu açıklıyor. Ve ülkedeki herkesten oy istiyor. Hem de Yepyeni bir Türkiye için.

Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt, “Benim fikrim, kanaatim şudur ki, bu memleketin kendisi Türk’tür. Öz Türk olmayanların Türk vatanında bir hakkı vardır, o da hizmetçi olmak, köle olmaktır” şeklindeki ırkçı söyleminden,

24 Temmuz 1937 yılında Cumhuriyet gazetesinde çıkan bir ilanda , Ankara Askeri Veteriner Fakültesi’ne alınacak öğrencilerde aranan özelliklerden birinin “Türk ırkından olmak” şartını taşımasından, bu güne gelmek çok önemli bir gelişmedir.

Bu adaylık çeşitli halkların yaşadığı ülkemizde, bu güne kadar yürütülen tüm milliyetçi söylemleri altüst eden bir gelişmedir. Bu ülkedeki bazı ulusalcı ve milliyetçi siyasetçilerin ileri sürdüğü gibi bu, bir bölünme değil, birleşme ve bütünleşmedir. Bu, artık bu ülkede yaşayan herkesin kendi kimlikleri ile her yere aday olabileceklerinin ve kendilerini ait hissedebileceklerinin zemini ve kanıtıdır.

Bu adaylık yepyeni bir Türkiye nin kurulduğuna, yepyeni bir dönemin başladığına dair çok önemli bir ilerlemedir.
Bu adaylık halk döneminin başladığının en önemli göstergesidir.

Bu adaylık toplumsal birliktelik için atılmış en önemli adımdır.

Bu adaylık ülkede artık kimsenin ötekileştirilmediği, insanların kendi kimlikleri ile var olmanın önünün açılmasıdır.
Ülke bu adaylığı kabul etme noktasına çok kolay gelmedi. Büyük bedeller ödeyerek geldi. Bu adaylık çok kimlikli bir ülkenin, uzlaşmasının habercisidir. Cumhuriyetin gerçek bir cumhuriyet olacağının habercisidir.

Ülkenin en fazla zulüm görmüş ezilmiş halkı olan Kürtlere teşekkür etmek gerekiyor. Yaşadıkları bütün olumsuzluklara rağmen Türkiye nin bütünleştirici gücü olmaktan vazgeçmedikleri için.

Kürtler demokrasi ve barışı önlerine rehber olarak koydular ve bu adaylıkla tüm Türkiye yi kucakladılar. Demirtaş oy alır almaz, seçilir seçilmez bunun hiç bir önemi yoktur.

Bu güzel yolculuğa başarılar diliyorum.
DİCLEGÜL MENEKŞE DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS