Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Diclegül MENEKŞE

Sınırdaki Türkiye algısını değiştirmeli

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Kobane ile ilgili bir çok yorum yapıldı ve yapılıyor.Hani eskiden büyük gazeteciler yazı dizilerine başlamadan derlerdi ya" Gittim, gördüm ve yazdım" benimki öyle değildi çokça kişiselleştirmiş olduğum bir yaraya parmak bastığı için gittim.Kobane sınırında Kürt tarihini yeniden yazmak için, aylardır canları pahasına savaşan aslan parçaları ve aynı zamanda evlerini terk edip çocuklarına eşlerine babalarına destek olmak amacıyla aylardır sınırda bekleyen kardeşlerimize daha yakın olmak onların duygularını onlarla yaşamak için gittim.

Sınır ötesinden gelen, sayıları on binlerle ifade edilen insanlar, Suruç merkezin altı farklı yerinde kurulan çadır köylere ve çevre köylerdeki evlere yerleştirilmiş durumdalar.Gelenlerin çoğunluğunu kadınlar ve çocuklar oluşturuyor.Genel olarak erkekler toprakları için savaşmak üzere Kobane ye geri dönmüşler.Suruç da kalanlar vatanlarına, evlerine, sevdiklerine kavuşacakları günü bekliyorlar. Bunca çileye bir de zorlu kış şartları eşlik ediyor şimdi. Acının, gözyaşının ırkı, dini olmaz acının dili, rengi dünyanın her yerinde aynıdır.Ancak bu apaçık bir etnik katliamsa, ve sizde onlardan biriyseniz,bunu aynı şiddetle lanetliyorsunuz çünkü ateş gerçektende düştüğü yeri yakıyor

Suruç, sadece Kürt’leri değil, hattın altından gelen herkesi kendi evlerine geliyorlarmış gibi karşılamış,onlara kucak açmış, buranın kendi vatanlarından farksız olduğunu, hissettirmiştir. Konuştuğum Suruçlular her cümlelerinde bunu vurguluyorlardı. "Burası onların da Vatanı."

Yıllar önce emperyalist devletlerce sınırın bu şekilde çizilmesinin, sınır ötesine karşı, algılarında değişiklik yaratmadığını , onlarla yüzyıllardır aynı dili, kültürü ve aynı coğrafyayı paylaştıklarını yinelediler. Sınır diye çekilen çitlerin, öte taraftakine ulaşmaya ya da savaşanlara yardım edilmesine engel olamayacağını büyük bir özveriyle de kanıtladılar.

Onlar er ya da geç Kobane ye geri döneceklerini söylüyorlar:

Çocuğuyla gelen genç bir kadınla sohbet ettim.Eşinin IŞİD e karşı savaştığını, çocuğu olmasaydı kendisinin de Savaş'ta olacağını söylüyordu. Her şeyin daha güzel olacağına, bu savaşın, bu acıların sonsuza kadar böyle gitmeyeceğine yürekten inanıyordu, en büyük üzüntüsünün, tarihe altın harflerle yazılacak olan“Kobane direnişinde bulunmamak” olduğunu söyledi.

Başka bir kadın, buralarda birilerinin yardımını bekleyemeyeceğim, Kobane ye dönüp savaşa katılacağım diyerek, çevresindekilere aldırmadan acısını öfkesini gözyaşlarıyla haykırıyordu.

Herkes Kürt’leri anlamalı ki; İnsan kardeşi katledilirken, sessiz kalıp, neşeli ve mutlu günler geçiremiyor.
Kürt’lerde kardeşleri katledilirken sessiz kalamadı.
Suruç da sınır nöbeti tutmaya başladı.
Sınırda insan zinciri oluşturdu.
Suruç da sınırı geçip Kobane de IŞİD e karşı kardeşlerinin yanında savaşmaya gitti.

Kürt’ler hala Türkiye’nin Kobane’ye yapılan saldırılarında,IŞİD e destek olduğuna ve Kobane de PYD ve Kürt’lerin başarılı olmaması için elinden geleni yaptığına inanıyorlar. Özellikle Kobane nin düşmesini bekliyor algısı, Suruç’ta da üst düzeydeydi.

Bu nedenle IŞİD çetelerince Mürşit Pınar sınır kapısına yapılan son saldırıda, hükümet. bir rolünün olmadığını, güçlü kanıtlarla bölge halkına açıklamalı ve bu algıyı tersine çevirmelidir.Algı tersine dönmedikçe hükümet işbirlikçi olarak kalmaya devam edecektir.

Kobane PYD ve Kürt’lerin Suriye de ilan ettiği, üç kantondan biriydi. Şimdi de IŞİD in PYD nin kontrolündeki diğer kanton olan Afrin e karşı bir saldırı yapacağından söz ediliyor. Umarım Hükümetimiz Kobane de yaptığını yapmaz ve Afrin e yapılacak bir saldırıya karşı, şimdiden gerekli hazırlıklarını yapar ve net tavrını/tarafını ortaya koyar çünkü dediğim gibi ateş düştüğü yeri yakıyor ve ülkede ateşin düşmeyeceği bir yer yok.
DİCLEGÜL MENEKŞE DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS