Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Diclegül MENEKŞE

Roboski unutulmaz, unutturulmaz!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Yeni Türkiye iddiası ile yoluna devam eden AKP nin, 12 yıllık iktidarı süresince en zor durumda kaldığı Roboski deki korkunç katliamın 3. yıldönümü.

Roboski de 28 Aralık 2011 gecesi, 28 i aynı aileden olmak üzere, çoğu çocuk yaşta 34 kişi, vatandaşı olduğu ülkenin savaş uçakları tarafından üzerlerine bomba yağdırılarak öldürüldü.

Bölgenin geçit vermez coğrafyası, artı yoksulluK içersinde sadece geçimlerini sağlamak için, otuz dört can en zor koşullarda evlerine bir parça ekmek getirmek için öldüler.Olayın sorumluları hala yargı önüne çıkarılmadı.

Konu ile ilgili kurulan Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı’nın alt komisyonu olan Uludere Alt Komisyonu’nun hazırladığı rapor kabul edildi. Raporda, “Kasıt yok, sivil irade ile yetkililer arasında koordinasyonsuzluk var” denildi.

3 yıl yani tamı tamına 1095 gündür Roboski Katliamının failleri bulunmadı ya da bulunmak istenmedi. Roboskili anneler, babalar,kardeşler ve sevgililer bu acıyı unutmadılar. Bu acı onlarca yıl geçse de katırlara yükledikleri çocuklarının parçalanan cesetlerini ve canlarının tabutlarını asla unutmayacaktır.Failler gerekli cezayı almadığı sürece de bu acı ilk günkü sıcaklığını korumaya devam edecektir.
Bunu bin defa daha da dile getirmek gerekse de usanmayacağız.

Roboskili aileler adalet istiyor.
Roboskili aileler hukukun gereğinin yapılmasını istiyor.
Roboskili aileler çocuklarının faillerinin cezalandırılmasını istiyor.

Sn Davutoğlu, bundan böyle devlet vatandaşı için olacak, devlet deyince akan sular durmayacak, devlet vatandaşın çıkarlarını en üstte tutacak, devletin varlığı toplumun varlığını koruyacak diyor. Tartışmasız uygulanması gereken ilkeler. Türkiye de yaşayan herkesin bu ilkelere ihtiyacı var.

Bu güne kadar olan hakim devlet anlayışının bu ilkeler ışığında değiştiğini ispatlamanın en iyi yolu Roboski de olanlar için özür dilemektir.

Bu özürü dilemek için Dersimde olduğu gibi 76 yıl beklemeyin.
Bu özür Roboskili ailelerin acısını hafifletmeyecektir ancak hükümetin de acıya ortak olduğuna işaret edecektir.
Bu özür çözüm sürecine iyi gelecektir.
Bu özür demokratik Türkiye ye iyi gelecektir.
Bu özür Türkiye yi demokrasi mücadelesinin sonuç vereceği bir aşamaya götürecektir.
Bu özür yeni Türkiye iddiasını güçlendirecektir.

Bu ülkenin kayıtlı vatandaşları olmaktan çıkıp ait vatandaşları olmak ancak ve ancak devletin hissettireceği bir gerçekliktir ve bu konuda samimiyetini ortaya koymak için seçimleri beklemek kendi kendini kandırmaktan öte de bir durum değildir.

Biriktirilen acılara her geçen gün yenileri eklenirken ne sürecin barışçıllığından, ne de gerçek bir başarıdan söz etmek mümkün olabilir.Bahaneler sizi seçime kadar götürebilir peki ya sonrası!!!
Elinizde barışı tesis etmek için onlarca fırsat varken neyi beklediğinizin hesabını gün gelir sizde tıpkı diğer sorumlular gibi bütün halklara vermek zorunda kalırsınız.
DİCLEGÜL MENEKŞE DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS