Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Diclegül MENEKŞE

Ortadoğu'da doğan yeni devleti tanımak

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Artık bölgemizde komşu olacağımız, müttefik olacağımız yeni bir devlet doğmak üzere. Bu yeni devletin adı birilerinin hoşuna gitmese de, içine sindirmese de Kürdistan dır.

Dünyadaki egemen olan ve dünya siyasetini yöneten belli başlı ülkelerde yaptıkları analiz ve değerlendirmelerde, bölgede kurulmasının bütün şartlarının oluştuğu devletin adının Kürdistan olduğunu kabul ediyorlar. Kabul ediyorlar ama Ortadoğu da ki siyasi dengeleride çok iyi bildikleri için olaya çok temkinli yaklaşıyorlar. Çok uzman oldukları Ortadoğu dengelerini de gözardı edemiyorlar. Ama sanırım Kürdistan devletinin kuruluş sürecini hızlandıracaklar. Bunun adımlarını atmaya başladılar. İlk adım Ortadoğu da Dünyanın egemen devletleri tarafından her alanda korunan İsrail’e attırdılar. Ve İsrail’e Bağımsız Kürdistan’ı tanıyacağını açık açık söylettiler. Bunun yanında Fransa, Almanya ve İtalya gibi bazı devletlerde üstü kapalı bir şekilde kurulacak yeni devleti tanıyacaklarını söylediler. Zaten bir çoğu Federal Kürdistan Bölgesinde konsolosluklar açmış durumdalar. Kurulacak Kürdistan hem ABD hem de İsrail için çok önemli bir devlet olacak.

Neden derseniz?
Özellikle İsrail için arap olmayan yeni bir devlet Ortadoğu da çok önemlidir. Diğer batılı devletlerin Kürdistanı tanıması, uzun sürmeyecektir. Kürdistan ın bu günkü duruma gelmesinde büyük rolü olan ABD nin bu konuda çekimser kalacağını düşünmek sanırım saflık olur.

Federal Kürdistan yönetiminin son dönemde çeşitli ülkelerle yapmış olduğu petrol arama ve petrol ihracatı sözleşmeleri, tanımanın aslında en somut göstergelerinden biridir.
Ortadoğu da kurulacak olan yeni devlet Kürdistan artık geri dönüşü olmayan bir yola girmiştir.

En önemli soru Türkiye nin tutumu ne olmalıdır?
Bölgedeki gelişmeler bu önlenemez gidişatı, Ortadoğu ve Türkiye nin önüne koymuş durumdadır. Doğal olarak Türkiye yi yönetenlerin yapması gerekende, devlet olmanın bir gereği olarak, kendi çıkarları doğrultusunda önlenemez gidişatın yanında olmaktır.

Türkiye nin yaptığı açıklamalara baktığımızda gidişatın yanında olduğu ve kısa vadede, Bağımsız Kürdistanı tanıma dışında bir alternatifinin olmadığını görmektedir.. Ve Cumhuriyetin 100. Yılına hazırlanan Türkiye nin Kürdistan ile ortak bir konfederasyona doğru gitme isteği de akıllardan uzak tutulmamalıdır. Türkiye de ki Kürt nüfus düşünüldüğünde konfederasyonun en iyi fikir olduğu da.

Sonuç olarak; Türkiye nin şu anda Ortadoğu cehennemindeki tek müttefiki olan Kürtlerin kuracağı bağımsız devleti tanıması en doğru karar olacaktır. Laik, Demokratik ve ekonomik istikrarı olan, Kürdistan la komşu olmak Türkiye ye kaybettirmez kazandırır.

Diclegül MENEKŞE
Sosyolog
diclegul_menekse@hotmail.com
DİCLEGÜL MENEKŞE DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS