Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Diclegül MENEKŞE

Öcalan'ı anlamak...

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
ÖCALAN’I ANLAMAK BARIŞ SÜRECİNİ ANLAMAKTIR

Çözüm sürecinin adımlarının ilk defa atıldığı zaman, bu işten birazcık anlayan herkes şunu biliyordu: Barış kolay olmayacak. Yıllardır süren ve oldukça kirli bir savaşta, köyler boşaltılmış, insanlar yerinden yurdundan edilmiş, kendi köyünün Kürdü olan yüzbinler artık Türkiye nin Kürdü olmuştu. Binlerce güvenlik görevlisi, gerilla ve masum insan çatışmalarda hayatını kaybetmişti. Bu kirli savaş sürecinde, deyim yerindeyse “At izi, it izine karışmıştı” Birçok güvenlik görevlisi ve PKK yöneticisi çeşitli istihbarat servisleri ile çıkar ilişkisi üzerinde işbirliğine girmişti. Tüm bu nedenlerden yürütülen Barış Sürecinde iniş çıkışlar olacaktır. Sosyal olaylar bir günde bitmez.
Barış sürecini yöneten Öcalan ve hükümetin başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Öcalan sürecin aksamadan yürütülmesi için elinden gelen çabayı, en üst düzeyde göstermiştir. Göstermeye de devam ediyor. Hükümet tarafı da ülkemizin batı yakasında yıllarca empoze edilen, Kürt karşıtlığı psikolojisini, olumluya doğru gitmesi için gerekli çabayı göstermeye çalışıyor.
Taa ki Öcalan'ın HDP heyeti ile yaptığı sondan bir önceki açıklamasının ardından, birileri düğmeye basarcasına Lice de bir fitili ateşledi, tıpkı Lice de Bahtiyar Aydının vurulması ile Lice nin yakılması gibi. (hala kim tarafından vurulduğu bulunamadı. PKK de üstlenmedi) Bu ateş Barış sürecini kökünden bombalama girişimiydi. Aynı kişiler bu çalışmalarını Diyarbakır da bayrak indirme davranışı ile taçlandırdı.
Öcalan çok önemsenmesi gereken o sondan bir önceki açıklamasında ne diyordu;“Bu ülkenin bölünmesi üzerinden ilkel propaganda ve savaş çığırtkanlığı yapan herkes gericidir.” Sanırım ne yaparsak yapalım, özellikle HDP-BDP ve en son Duran Kalkan ın yapmış olduğu açıklamalardan anladığımız kadarıyla, bu siyaset Öcalan’ ı anlamıyor. Ve anlamadıklarını da gizlemiyorlar.
Basına verdikleri demeçlerden de bu anlaşılıyor. Bakın Duran KALKAN neler diyor.“Demokratik çözüm ve özgürlük ancak direnişle sağlanabilir. Lice direnişi büyütülmeli ve tüm metropollere yayılmalı. Her yer Lice olmalı. Bütün Kürt kurumları Lice direnişine destek vermeli.” Selhattin DEMİRTAŞ Al Jazeera'nin sorularını yanıtlarken aynen şunu diyor."Heyetimiz bugün İmralı'da Sayın Abdullah Öcalan ile bir görüşme yapacak, kendisinin bakışını anlamak istiyoruz." Anlamadıklarını anlatmak için başka bir söze gerek var mı?
Bence yok.
AKP Barış Sürecinin yürümesini çok ağırdan alıyor. Bu doğru.
(Bu ağırdan alma durumunun bir ortadoğu projesiyle yani şuanda gündemi fazlasıyla meşgul eden IŞİD konusuyla ilgisi olduğunu düşünüyorum)
Ama şu da bir gerçek ki HDP ve BDP de sürecin yürümesi konusunda, sağlam adımlar atamıyor. Barış sürecine Öcalan ın sunduğu katkının binde birini sunamıyorlar.
Öcalan ın Barış Sürecine yaptığı katkının, binde birini sunabilselerdi;
Lice deki yol kesme eylemleri başladığında; Lice ye gidip oradaki eylemcilere, eylemin sürecin ruhuna uygun olmadığını, provokasyonların meydana geleceğini anlatsaydılar, bu gün iki canı kaybetmezdik, bu gün Lice yi konuşmazdık.
Demokratik siyasetin gereklerini yerine getirebilselerdi bu gün Diyarbakır da süreci sabote eden bayrak indirmeyi konuşmazdık.
BDP+HDP artık uykudan uyanıp sürecin aktif destekçisi olmalı, Öcalan ı anlayıp onun düşüncelerine destek olmalıdır. Destek olmazlarsa ,”Zamanın ruhunu” anlamadıkları için tarihin çöp sepetine gidecekler.
Bütün bu sorunlara rağmen Barış Süreci Kürt ve Türk halkının katkısıyla başarıya ulaşacak. Başka bir seçeneğimiz yok.
Diclegül MENEKŞE
Sosyolog
diclegul_menekse@hotmail.com
DİCLEGÜL MENEKŞE DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS