Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Diclegül MENEKŞE

Haziran'da HDP rüzgarı esmesine engel yok

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Halkların Demokratik Partisi ülkenin siyaset arenasına girdiğinde, Türkiye partisi olma iddiası ile girmişti. Sadece Kürtlerin partisi olmayacaktı, ülkedeki tüm ezilenlerin,tüm dinlerin, ırkların, cinsiyetlerin barış içinde beraber yaşayacağı parti olacaktı. Yeni Demokratik Türkiye kurma iddiasını, bu güne kadar başardığını söyleyemeyiz. Ancak geç kalınmış değil, Cumhuriyetin partisi CHP kuruluşundan bu yana halkın partisi olmayı başaramamışken, HDP daha yolun başında olduğundan, pek fazlada eleştiriyi hak etmiyor elbette.

Tabi bu arada Halkların Demokratik Partisi nin seçimlere parti olarak girme kararı, ülke siyasi arenasında deprem etkisi yapmışa benziyor. Konu ile ilgili çeşitli sorular sorulmaya başlandı.Türlü komplo ve seçim sonrası senaryolar üretilmeye başlandı.
Kürtler barajı aşabilecek mi? Aşamazlarsa bu durumda ne olacak?

Kürtler sokağa mı dökülürler? Özerklik mi ilan ederler? AKP ile gizli bir anlaşma mı yaptılar? Benzeri sorular uzayıp devam ediyor.

HDP, Türkiye halklarına bu soruların cevabını net olarak vermeli ve halkı, halkların partisi olduğuna ikna etmelidir.

Görülen o ki, HDP Haziran seçimlerine, parti olarak girme kararlığında. Bu kararı hayata geçirmek için, 5 ay gibi kısa bir süresi var.Seçimlere şimdiden hazırlanmalıdır. Partinin, ekonomik programı, sosyal politikaları, siyasi politikaları zihinlerde soru işareti bırakmadan gerçekçi bir şekilde hazırlanmalı, Türkiye halklarına deklare edilmelidir.Bildirilen bu program, ülkenin tüm bölgeleri adım adım gezilerek anlatılmalıdır. Bu çalışmanın sonucunda HDP seçmeninin de, HDP ye oy vermeden destekleyen kesimlerinde, haziran seçimlerinde HDP nin nasıl bir yol izleyeceğine dair kaygı ve endişe taşımayacaktır. HDP, mevcut sistemden rahatsız olan ve halkların eşitliğine koşulsuz inanan, tüm muhalif çevreler ile oluşturacağı koalisyon ile seçimlere gitmelidir.
HDP Demokratik Türkiye nin kilidini açacak ve yıllardır beklenen barışın mimarı olacaktır.

HDP bu ülkenin kurtuluşu olabilecek güce sahiptir. Halkı, bu güne kadar elitlerce yönetilmekten kurtaracak ve demokratikleştirecek partidir. HDP ortak yaşamı inşa edecek, yoksulluğa, işsizliğe çözümler üretecek güç ve yeteneğe, ayrıca insani hassasiyete sahiptir.

HDP nin SYRİZA gibi olabilmesi için kat etmesi gereken yol, meşakkatli ve uzun bir yoldur.Öncelikle,çok değer verdiğim bir ağabeyimin deyimiyle, HDP de siyaset yapan "300 Spartalı dan" kurtulup, kendisini bütün yüreği ile destekleyen yönetim ve ekonomi bilen, siyasi birikime sahip taraftarlarını ivedilikle partiye davet etmeli. Yine elindeki inanılmaz siyasi birikime sahip genç arkadaşları partide etkin görevlere getirmelidir. İktidara geldiğinde yapacaklarını, kaynakları ile birlikte açıklamalıdır. İktidar partisi AKP yi körü körüne eleştirmemelidir. AKP nin almış olduğu oy ve tabanı göz ardı edilmemelidir. AKP bu gün bu güçte olmasının sebebi uyguladığı sosyal politiklardır. Halka şu veya bu şekilde dokunmasıdır. AKP nin sosyal alanda yapacaklarının üzerine koyacaklarını halka anlatmalıdır. Bu çalışmaların sonucunda HDP nin baraj diye bir sorunu olmayacaktır.

HDP nin önünde yukarıda belirtilenlerin örneği var.

Yunanistan’da 25 Ocak 2015 te yapılan seçimlerde sol koalisyon SYRİZA seçimden birinci parti olarak çıktı. Neden birinci parti olarak çıktı? Çünkü SYRİZA programını somut önerilerle açıklamış, açıkladığı bu programını her ortamda kaynakları ile birlikte halka açıklamaktaydı. Halk bu programa inandığı için de SYRİZA yı seçimlerde iktidara taşıdı.

Sonuç olarak ; HDP nin iki sorunu vardır. Birinci en önemli sorunu,ekonomik ve sosyal politikalarını halka anlatamama, ikinci sorunu ise koalisyon oluşturmada yetersiz kalması. HDP bu iki sorunu aştığı tarihte, ilk seçimlerde Türkiye nin iktidara aday partisi olacağından kuşkunuz olmasın. HDP nin Haziran seçimlerine parti olarak girmesi konusunda felaket tellallığı yapan, aydınların ve köşe yazarlarının rehberliğine ve görüşlerine de ihtiyacı yoktur. HDP seçimlere nasıl gireceği konusunu değerlendirebilecek çekirdek kadrolara da sahiptir.
DİCLEGÜL MENEKŞE DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS