Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Diclegül MENEKŞE

Cumhurbaşkanı ve Siyaset

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Önümüzde ülkenin geleceğini belirleyecek olan bir Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Bu seçimin sonucunda başkanlık veya yarı başkanlık sistemi çıkabilir. Veya mevcut durum devam eder. Tüm bunlara Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanacak seçmen karar verecek. Daha öncede belirttiğim gibi seçimlerde; öncelikle toplumun temel ortak değerleri üzerinde anlaşacak, özgürlükçü bir rejimi savunacak, temel hak ve özgürlükleri güvence altına alacak, barış sürecini zedelemeyecek, herkes için özgürlük ortamını savunacak siyasi yönelimleri halk tarafından bilinen Cumhurbaşkanı adaylarına ihtiyaç vardır.
Cumhurbaşkanı adayı olarak CHP+MHP ‘nin ortaya attığı ve bu ittifakın çatı adayı olarak açıkladığı İslam İşbirliği Teşkilatı eski genel sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile ilgili basında çıkan yazılara bakalım. “Bu güne kadar siyasi partilerle bir ilişkisinin olmadığı, uluslararası tanınırlığı olduğu, islami kimliğinin olduğu, Müslüman ve modern aile yapısı olduğu,“ gibi olumlu açıklamalar var. Bunların yanın da “Mısır da ki Mursi darbesine karşı İslam Konferansı Genel Sekreteri olarak tavır almadığı,” “16 Mart 1988'de Kürtlerin Hiroşiması olan Halepçe Katliamı'ndan tam üç gün sonra Katar'da 53 ülkenin bir araya geldiği İslam Konferansı’nda moderatörlük yaptığı, toplantıda Halepçe'nin adını bile anmadığını, Saddam'ın kimyasal katliamından tek kelime edilmediğini, sonuç bildirgesinde gözlerinin önünde cereyan eden ve beş binden fazla insanın kimyasal silahlarla öldürülmesiyle sonuçlanan Halepçe Katliamı’na bir atıf bile yapılmadığı, Kürtlerin bu toplantıda Ekmeleddin Bey'i, Halepçe üzerine tek bir cümle kurulmasına izin vermediği gerekçesiyle hâlâ suçladığına” dair olumsuz açıklamaları okuyoruz. Aday gösteren partilerin adaylarının ismini bile düzgün söylemekte zorluk çektiğinden bahsetmek istemiyorum bile…
Şimdi bu açıklamaları değerlendirdiğimiz de; Sayın İhsanoğlu nun siyaset dışı biri olması, aile yaşantısının modern olması vs gibi açıklamalar bana, Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer i hatırlattı. O da Anayasa Mahkemesinden gelmişti, o da siyasetin dışından gelmiş, demokrasiye inanmıştı. Anayasa kitabını başbakana fırlatması da parlementer rejime, inandığının göstergesiydi. O kitapçığın ülkeye ekonomik maliyetini hatırlamak bile istemiyorum. 2002 yılında AK Parti hükümeti seçilene kadar türbanlı milletvekilleri eşlerini resepsiyonlara davet eden, seçimden sonra Çankaya Köşkü nün bir kamusal alan olduğunu belirterek Başbakan'ın eşi de dahil hiçbir türbanlı kadını Çankaya Köşkü'ne davet etmeyen ve türbanlı bir eşin ev sahipliğinde yapılan resepsiyonlara katılmayan, ama demokrat bir Cumhurbaşkanı , veto hakkını en çok kullanan bir cumhurbaşkanı. Cumhurbaşkanlığı makamında görev yaptığı sürece, iktidara karşı ana muhalefet partisi gibi davranan bir Cumhurbaşkanıydı. Çünkü siyaset dışından gelmişti.
CHP+MHP tarafından, yeniden siyaset dışından gelen bir cumhurbaşkanı adayı açıklandı. Bu Cumhurbaşkanı adayınızla sanırım tarih tekerrür edecek ve bunu bence kimse istemiyor.
Sonuç olarak benim incelediğim kadarı ile bugüne kadar gelen Cumhurbaşkanlarımızın, halk tarafından seçilmedikleri halde hiç biri tarafsız değildi. Cumhurbaşkanlığı makamı, anayasamızın, kendisine verdiği, yasama, yürütme ve yargı yetkilerini ve halk tarafından seçilmenin getirdiği gücüde düşündüğümüzde , makamın sembolik bir makam olmadığı nettir. Halk tarafından seçilmesi de ona siyasi bir kimlik kazandıracaktır.

Cumhurbaşkanı adayının siyasetten gelmesi ülkenin geleceği açısından daha gerçekçi bir yaklaşım olacaktır.

Diclegül MENEKŞE
Sosyolog
diclegul_menekse@hotmail.com
DİCLEGÜL MENEKŞE DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS