Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Diclegül MENEKŞE

Anketlerin bize verdiği mesaj!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Halk tarafından ilk defa seçilecek Cumhurbaşkanının kim olacağı hususu, heyecanı doruğa taşımış durumda. Konuyla ilgili çeşitli değerlendirmeler ve anketler almış başını gidiyor.
Mevcut üç adayın ne kadar oy alacağı, HDP adayının % 10 un üzerine çıkıp çıkmayacağı, MHP +CHP nin çıkardığı Cumhurbaşkanı adayının 2014 yerel seçimde bu partilerin almış olduğu oyu alıp almayacağı, Erdoğan ın Yerel seçimlerde aldığı oyun üzerine çıkıp, 2. tura kalmadan seçilip seçilemeyeceği zihinlerdeki en önemli sorulardan sadece bazıları.
Bu soruların cevapları, mevcut siyasi partilerin 2015 genel seçimlerindeki yol haritası olacak.
Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili olarak 6 büyük anket şirketinin verilerine baktığımız da;
1-Konsensus anket araştırma şirketinin verilerine göre Tayyip Erdoğan yüzde 58.2 , Ekmeleddin İhsanoğlu ise yüzde 30.3, Selahattin Demirtaş'ın oy oranı da yüzde 11.5,
2--MAK anket araştırma şirketinin verilerine göre Tayyip Erdoğan yüzde 56.1 , Ekmeleddin İhsanoğlu ise yüzde 34.2, Selahattin Demirtaş'ın oy oranı da yüzde 8,5
3- GENAR anket araştırma şirketinin verilerine göre Tayyip Erdoğan yüzde 55,2 Ekmeleddin İhsanoğlu ise yüzde 35.8, Selahattin Demirtaş'ın oy oranı da yüzde 8,0
4-- ORC anket araştırma şirketinin verilerine göre Tayyip Erdoğan yüzde 54.6 , Ekmeleddin İhsanoğlu ise yüzde 37, Selahattin Demirtaş'ın oy oranı da yüzde 8,4
5-- SONAR anket araştırma şirketinin verilerine göre Tayyip Erdoğan yüzde 52.6 , Ekmeleddin İhsanoğlu ise yüzde 40,3, Selahattin Demirtaş'ın oy oranı da yüzde 7,1
6-- GEZİCİ anket araştırma şirketinin verilerine göre Tayyip Erdoğan yüzde 47.2 , Ekmeleddin İhsanoğlu ise yüzde 55.5, Selahattin Demirtaş'ın oy oranı da yüzde 7,3
Ülkenin en büyük anket firmalarından 5 tanesi AK Parti Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan nın seçimi birinci turda kazanacağını, sadece Gezici araştırma şirketi Erdoğan'ın birinci turda seçilemeyeceğine işaret eden bir sonuç veriyor.
Bu sonuçlar bize şu mesajları veriyor.
Cumhurbaşkanlığı seçiminde halkın, istikrar ve çözüm sürecine gerekli desteği verdiği, AKP seçmeninin dışında, 2014 yerel seçimlerinde AKP ye oy vermemiş diğer parti seçmenlerinin de AKP adayına oy verme eğiliminde olduğu açık bir şekilde görülmektedir.
Ülkede insanların cevabını en çok merak ettikleri Ak parti dağılır mı? Erdoğan sız AK Parti seçim kazanır mı? Ak Partide kim başbakan olur? Gibi sorularında cevabı bulunmuş ve seçimden sonra siyasi yapının nasıl yapılanacağının da ip uçlarını bize veriyor. Erdoğan ın içeride ve dışarıda güçlü bir lider olduğu, AK Parti de Erdoğan dan sonrada, Erdoğan’ı partinin yönetim organlarını seçme ve partiyi bir arada tutma konusunda daha güçlü hale getirecektir.
Çatı adayı olarak sunulan Ekmeleddin İhsanoğlu ile ilgili sonuca baktığımızda Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek veren 5 partinin oy oranın yüzde 43 lerde olduğu düşünüldüğünde ve anketlerdeki sonuçlar bu rakama ulaşamadığı için, beklenen uzlaşmanın gerçekleşmediği açık bir şekilde görülmektedir. Anketlerdeki sonuçlar 10 Ağustosta da bu şekilde çıkarsa, CHP ve MHP Parti yönetimlerinin de, yönetimde kalmalarını zorlaştıracaktır.
Selahattin Demirtaş’ın oy oranına baktığımızda ise HDP+BDP nin yerel seçimlerde aldığı oy oranının 1 puan üzerine çıktığını görmekteyiz. Selahattin Demirtaş seçimde oy oranını bir puan bile artırarak çıkması durumunda, bu sonuç Demirtaş ın siyasi yaşamına artı puan olarak eklenecektir.
Hadi hayırlısı diyelim.

Diclegül MENEKŞE
Sosyolog
diclegul_menekse@hotmail.com
DİCLEGÜL MENEKŞE DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS