Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Havva Bütün Saraç

Diamond Tema ve Tüm Ateistlere Reddiye

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Gençler için yeni proje, sözde beyin yakan sorularıyla agnostik yani ateist Diamond Tema. 40-50 yıldır defalarca kez ısıtılıp servis edilen, İslam yani Şeriat el, kol kesmek ve küçük yaşta kızlarla evlenmiş bir Peygamber'den ibarettir algısı yeni yüzler ve modern yöntemlerle tekrar önümüze getirildi.

Diamond'un karşısına ilahiyatçı olmayan iktisatçı genç bir fenomen olan Asrın Tok çıkartılıyor. İslami geçmişi birkaç yıllık tecrübeleriyle sınırlı olan eski liberal, iyi niyetli genç, yıllardır bu iş için yetiştirilmiş, hazırlanmış olan agnostik, laik gencin karşısında tekleyip, şaşırıp konuşamıyor. Dindar youtuber genç, karşısındaki Diamond'a "sayın hocam" gibi saygılı ifadeler kullandıkça kabarıp kibirlenen, adeta karşısındakine sözlü yaptığı talebesiymişçesine "Tamam bunu da bilmiyorsun, geçiyorum." diyen çok bilmiş, ateist gence yaşları uyumlu olmasa da daha donanımlı ve din alimi Mehmet Görmez gibi bir şahıs gerekliydi.

İşte bu noktada hep görmezden gelip küçümsenen imam hatip ve ilahıyatlarda yetişmiş, her dini soruya muhteşem Arapçası, ayet ve hadis bilgisiyle anında cevaplar verebilen zehir gibi gençlere ihtiyaç var. Bu gençler televizyon ve sosyal medya aracılığıyla da diğer gençlere ulaşmalıdır. İktidar dindar nesil için sanatı (film, dizi) kullanamadığı gibi toplumu yönlendirme kabiliyeti olan ilim erbabı rol model gençler yetiştirme konusunda da sınıfta kalmıştır. CHP ise agnostik, ateist gence sahip çıkarak genç seçmenini çoğaltmayı amaçlamaktadır.
Diamond Tema, diğer videolarında tek partili CHP dönemlerinden övgüyle söz ederken Demokrat Parti vb. çizgide kurulmuş olan partilere teveccüh eden halka "Mal mısınız, Atatürk size daha ne yapsın?" diyerek galiz bir şekilde hakaret etmektedir.

Diamond ve muhteşem zannedilen sıradan suallerine dönecek olursak hatırladığım kadarıyla sorular şu minvaldeydi:

-Ben ateistim. Neden şeriate göre yargılanayım? Şeriat devletinde bizim halimiz nice olur?

- El cevap: Biz de Müslümanız. İsviçre kanunuyla idare ediliyoruz. Bizim durumumuz da çok parlak değil. Misal bir yakınımız öldürüldü, kısas uygulanmasını talep edemiyoruz. Şeriatin örfi hukukla birlikte uygulandığı Osmanlı döneminde azınlıklar yani gayri Müslimler için kendi kanunlarına göre hüküm veriliyordu. Peygamber Efendimiz (sav) döneminde de ehli kitap kendi dinlerine göre yargılanıyordu. Ateistlik belki o dönemde çok da tercih edilen bir inanış şekli değildi.

-Şeriatin el, kol kesmek, kısas uygulamak gibi hükümlerini aşırı bulan Diamond, Batı ülkelerinin yüzyıllardır bilim adamları için uyguladığı idamların, aforozların yahut orantısız cezaların İslam'dan kaynaklanmadığını biliyor olması lazım. Hatta modern ve laik dönemlerde de Adolf Hitlerden Mussolini'ye, Stalin'e baktığımızda diktatör devlet adamlarının katliamları, idamları, hiçbiri şeriat baz alınarak uygulanmamıştır.

-Günümüzde İsrail, Müslümanları bebeklere varıncaya kadar öldürürken şeriati değil kendi dini, ideolojik ve stratejik hedeflerini amaç edinmiştir. BM, ABD ve Batı dünyası da Gazze soykırımına İslam şeriatine göre değil kendi çıkarları ve dünya görüşleri doğrultusunda göz yummuş, uygulanan vahşeti insan hakları ihlali olarak görmemiştir.

-Peygamber Efendimiz'in Hz. Aişe ile olan evliliği kasıtlı olarak çocuk yaşta bir kızla evlilik olarak lanse edilmekte. Her hadis sahih olmamasına rağmen, dine zarar vermek amaçlı çok fazla hadis uydurulmuş olduğunu bilmelerine rağmen sahihmiş gibi yansıtmak işlerine geldiği için Hz. Aişe'nin 6-9 yaşlarında olduğu vurgulanmıştır. Hadislerin güvenilirliği test edilirken Kuran'ın hükümleriyle, dönemin şartlarıyla uyumlu olması şartı çoğu zaman gözardı edilmektedir. Peygamber Efendimiz'in (sav) evlilikleri umumiyetle kendisinden yaşça büyük kadınlarla, pekçoğu dul, diğer kavimlerle akrabalık bağı kurmak suretiyle İslam'a güç katmak yahut toplumda yerleşmiş olan yanlış inanış ve gelenekleri söküp atma amaçlı olmuştur. Hz. Aişe gibi zeki, çalışkan ve ilim sahibi eşi için döneminde hiç kimse Peygamber Efendimiz'i çok küçük bir kızla evlendi diye eleştirmemiştir. Zira Hz. Aişe evlendiğinde çocuk değil genç kızdır.

Bugün modern çağda Batılı devlet adamlarının Epstein adalarında pedofili sapkınlıkları ve çocuk kurbanlarıyla ilgili Diamond'un aklına tek soru takılmazken yalnızca Peygamber Efendimiz ve İslam'la alakalı soruları elbette proje genç olarak görevlendirildiği düşüncesini kuvvetlendirmektedir.

- ABD Afganistan'ı, Irak'ı, Suriye'yi hallaç pamuğu gibi atarken kadınlarına tecavüz edip çocuklarını öldürürken hiç itirazı olmayan Diamondların misal Afganistan gibi mücadeleyi kazanıp kendini toparlamaya başladığı dönemde Taliban'ın kız çocuklarını okutup okutmayacağını dert edinmesi göz yaşartıcı derecede etkileyici. Şu an Afganistan'da kızlar kız okullarında eğitim görebiliyor, polis akademisi mezunlarını tüm dünyaya gururla gösterebiliyorlar. Ancak ne yazık ki ülkemizde biz başörtülü kızlar 2013'lere kadar ne üniversite okuyabiliyor, ne polis, ne öğretmen, ne doktor olabiliyorduk. Seçme hakkımız var ancak seçilme hakkımız nedense hiç yoktu. Diamond ülkemizde o dönem kızlar neden okuyamadı, seçilemedi, meslek sahibi olamadı diye beyin yakan (!) bir soruyla karşımıza hiç çıkmadı.

Diamond'un başka bir videosunda "Madem evrim teorisi dine aykırı değildir, sizin ilahınız tek seferde yaratamayıp evrimle çok fazla dene-yanıl yaparak milyonlarca tecrübeden sonra insanı yaratmış olması bende beceriksiz bir tanrı algısı oluşturuyor." dedi. Evrim teorisini zerre kadar ciddiye alsaydım aynı şeyi ben de düşünebilirdim. Anne karnındaki bebeğin gelişimiyle maymundan insana dönüşümü eşdeğer görüp evrimi kabul eden modernist oluşumlar Allah'ın yoktan yaratma kudretini idrak etmekten ne yazık ki uzaktadırlar. Diamond'un evrimci modern Müslümanların düşüncesiyle alay etmesi gayet doğaldır. Bununla birlikte Peygamberimiz'in 6-9 yaşlarında bir çocukla evlendiğini zanneden, bu tip uydurma hadislere de koşulsuz iman eden tarikatçi insanları da tenkit etmekte haklıdır. Ancak en önemli konu şudur ki Diamond, ne modernist evrimcileri, ne de hurafeci tarikatçi kesimi eleştirmek için yola çıkmıştır. Onun var oluş sebebi toplumuzda İslam'ı tamamen reddedip, dini gözden düşürmek, inançsız, agnostik, ateist gençlerin çoğalmasını hızlandırmaktır.

Sözde beyin yakan soruları Selman Rüşti'nin romanı ve benzerlerinde olduğu gibi çok bilindik ve ısmarlama sorulardır. Ancak gençler Kuran ve dini bilgilerden fersah fersah uzak kaldığı için Diamond'un her cümlesini derin bir filozoftan çıkan inciler gibi ağzı açık dinlemiş ve etkilenmiştir. Rabb'im gençlerimizi okuyan, idrak eden, eyleme geçen ve şeytanın tuzaklarından korunanlardan eylesin diyorum ve bu ayetleri tefekkür etmenin de tam zamanı olduğunu düşünüyorum:

O, size Kitap'ta: "Allah'ın ayetlerinin inkar edildiğini ve onlarla alay edildiğini işittiğinizde, onlar bir başka söze dalıp geçinceye kadar, onlarla oturmayın, yoksa siz de onlar gibi olursunuz" diye indirdi. Doğrusu Allah, münafıkların ve kafirlerin tümünü cehennemde toplayacak olandır. (Nisa, 140)

"Halbuki biz peygamberleri helâk için değil ancak müjdeci ve uyarıcı olarak göndeririz. İnkara saplanıp kalanlar ise, bâtıla dayanarak hakkı yerinden kaydırıp ortadan kaldırmak için mücâdele eder, âyetlerimi ve kendilerine yapılan uyarıları alay konusu yaparlar." (Kehf, 56)

  YORUM YAP / YORUM OKU
HAVVA BÜTÜN SARAÇ DİĞER YAZILARI
 ÇOK OKUNANLAR
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS