Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Erkan Macit

Devşirmeler

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Devşirme malzeme mimari bir terim olarak kullanılır.

Yeni bir yapı mı yapılacak, önceden başka bir yapı için kullanılmış ama o yada bu sebeple yıkılmış olan yapıların malzemelerinin elden geçirilerek tekrar kullanılması durumuna devşirme malzeme denir.

Mimaride teknolojik gelişmenin yaşanmadığı henüz beyaz tuğlanın keşfedilmediği yıllarda devşirme malzemeler tercihen kullanılırdı.

Çünkü, önceden var olan yapının sağlam malzemelerinin zayi olması istenmezdi, zira halen işe yarar kabul edilirdi.

Yeni yapının sağlamlığı düşünülürken bir yandan da kaba inşa maliyetinin düşürülmesi amaçlanır, bu sayede ince işçiliğe daha fazla bütçe ayrılabilinirdi.

Kıymet verilen önceki eserden kalma malzemelerin kullanılması ile yeni yapı arasında manevi bir bağ kurulurdu. Bu günümüz içinde geçerlidir.

Anlaşılacağı üzere kimi mimar devşirme malzemeye ayrı bir önem verir. Elde edilmesi, bu malzeme gibi sağlamını tekrar bulması zordur kıymetlidir. İşlenmiştir yeni yapıda kullanıma uygundur yeri hazırdır gibi maddeleri ekleyebiliriz.

Devşirme malzemelerde ikinci kullanım esas olduğu için kimi mimar da hatta yapının sponsoru da devşirme malzeme kullanmayı tercih etmez. Zor olsun ama ilk olsun yeni olsun der. Aşama aşama malzemenin çıktığı ocağı işlendiği süreci bilmek ister. Malzemenin yıpranma payını hesaplar riske girmek istemez. Kullanıldığı yapıda taşa kodlanan eski olma yıkılmış olma halini yeni yapısına taşımak istemez.

Yani ikinci el araba almak kullanmak istememe gibi aynı sebepler ile örtüşen gerekçeler.

Bir de Devşirme İnsan kavramı vardır.

Devşirme insan ise imparatorluk zihniyetine ait bir terimdir.

Henüz insan ömrünün bu kadar uzun olmadığı, kalifiye olmanın, verimli olmanın elli sene sürmediği 45 yaşa genç denmediği yıllarda,

büyüyen güçlenen devletlere gerekli olan insan potansiyelini tesis etmek için ele geçirilen toprakların kültürlerin insanlarını kendi amacına uygun seçip eğiterek bünyesine dahil etme halidir.

Günümüzde Devşirme kavramı bir hayli form değiştirse de özde aynıdır.

Ama değişmeyen gerçeklik Devşirme kavramının imparatorluk ve Güçlü Devlet yapısı tesis edildiğinde kazan kazan sistemi içerisinde amacına ulaşacağıdır.

Surda ilk gedik açılan yer ve yapının patladığı nokta da gözler ilk devşirme malzeme kullanılan yere çevrilir. Kurumsal yapı ve güçlü sistemlerde de bir aksaklık olduğunda ilk hedef alınan devşirmeler olur.

Günlük hayatımıza bunun yansıması şöyledir, rakip şirketten gelen yada başka siyasi partiden geçiş yapan kişiler için her şey yolunda gidiyorken "transfer" bir terslik olduğundaysa "devşirme" kavramı kullanılır.

Neticede demem o ki, usta ellerde Devşirme malzeme yerini bulur. Yapıyı sağlam kılan kontrolünün bakımının düzenli yapılmasıdır.

Güçlü kalmayı ve uzun vadede var olmayı amaçlayan sistemlerde ise kişiler değil,

Yasama Yargı Yürütme istikrarın temeldir.

  YORUM YAP / YORUM OKU
ERKAN MACİT DİĞER YAZILARI
 ÇOK OKUNANLAR
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS