Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mustafa Lütfi Kıyıcı

Denize beton döküp, platform yaptılar

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Merhaba duyarlı, hukuka saygılı Adalılar,

Bazıları Adaları Türkiye sınırları içerinde ama kendi başına özerk bir yer sanıyorlar bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Ya bunu anlamaları için hukuki yolları kullanarak ve yanılgılarını sergileyerek anlatacağız Ya da anladıkları zaman eyvah neden yasalara uymadık diyecekler.

Adamını bul işini hallet konulu yazımı paylaşmıştım.

Önceki paylaşımım da, kıyı kenar kanunun önemli halk yararına bir kazanım olduğundan ve bu konuda imalat yapacak girişimcilerin doğru projelerle yasal mercilere müracaat ederek harekete etmelerinin kendi yararlarına olduğunu belirtmiş ve bu yolu takip ederlerse maddi manevi zararlara uğramayacaklarını anlatmaya çalışmıştım. Bu önerimi tekrar ederim.

Şimdi somut ve güncel bir konudan bahsetmek istiyorum.

Heybeliada'da bulunan Asaf Plajı ile ilgili haber ulusal basında yer almıştı. Denize beton dökülmüş, çelik iskeleler yapılmıştı. Bu resimlerde ulusal basında ve Ada Gazetesinde yer almış, Gazetecinin Belediye ile yaptığı görüşmede imalattan sorumlu kişinin bu yeri eski hale getireceği yönünde söz verdiği gazete haberinde de yer almıştı.

adalar

Yani mesele “eski hale getirilerek“ halledileceği mantığına indirgenmişti.

Oysa İBB nin ve İstanbul Valiliğinin kararı bunun ötesinde bir yaptırım gerektiriyordu.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Anadolu Yakası Milli Emlak Daire Başkanlığının 22.04.2020 günü ve Sayı ;82683355-756.E.41517 ve Konu; 34010200103/Tahliye konulu ve Vali Adına imzalı kararı özetle şöyle idi; (...) 3621 sayılı Kıyı Kanununun 5.maddesinde ,”Kıyılar,Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır. Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir.” hükmü yer almaktadır.

65719591-e303-443a-8abb-c11bba21a6aa

Kıyının kamuya açık olması gerektiğinden söz konusu taşınmaz üzerine inşa edilen beton ve çelik iskelenin 775 sayılı Kanun hükümleri uyarınca yıkılarak tahliyesinin yapılması ile boş ve işgalsiz olarak idaremize teslim edilmesini rica ederim. Vali adına .İmza.

Bu kararda eski hale getirme isteği mi var tahliye ve Boş olarak isteği mi var sizce? Anlaşılması çok mu zor?

Vilayetin bu kararı dağıtım sonucu İBB ye ve oradan da Anadolu Yakası Zabıta Bölge Müdürlüğüne ve yıkım ekibi yetkililerine gelmiştir. Belediye yetkilileri plaj yetkililerinin kendiliğinden bu karar gereğini yerine getirmesi için 23.06.2020 kadar süre vermiş veya böyle bir tarih oluşturulmuş.

Bu arada Adalar Belediyesinden 15.06.2020 günü bir yazı gönderilmiş.”Yıkım için gelmeyin,eski hale getirildi!”

Eski hale getirilmediğini çok kişi gibi biz de biliyoruz da Belediye adına bu yazıyı yazdıran,yazan acaba herkesi kör ve sağır mı zannediyor. Ya da daha önce de söylediğim gibi aklımızla alay mı ediyor. Veya yalan beyanda bulunmanın,görevini kötüye kullanmanın maliyetini bilmiyor mu ? Biliyor da bu maliyeti göğüslemeye değeceğini mi zannediyor.

e2bab9ee-cb10-4f42-a178-0259311d5809

Velhasıl kötü kokular geliyor.

Bu mekanizmanın nasıl işlediğini çözdük. Çok kişide biliyor bunu. Bir kaçak yapı şu veya bu şekilde öğrenildikten sonra zabıt tutuluyor. Sonra telefonlar çalışıyor. Zabıtaya yukarının haberi var deniyor. Bir süre sonra aynı yere gidilip eski hale getirilmiştir diye yeni bir tutanak tutuluyor. Sonra gelsin dedikodular.

Kimseyle şahsi bir sorunum yok ama bu yolların artık geçerli olamadığını anlamaları için,Savcılığa başvurmaktan başka yol bırakmıyorlar. Kaymakamlıktan da Valilik Makamının kararı doğrultusunda duyarlılık bekliyoruz. Bilinsin.

Av.Mustafa Lütfi Kıyıcı

  YORUM YAP / YORUM OKU
MUSTAFA LÜTFİ KIYICI DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS