Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ali Kemal Özcan

Demirtaş ne diyor: Gaf mı itiraf mı?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

“Fırıldak siyaset” havzasında geri-dönülmez yol aldığına kendini iyice inandırmış görünen S. Taşdemir ya faka bastı ya da yine çok güvendiği o fırıldak metot ile, Çözüm Süreci'ndeki baş tetikçiliği suçuna ortak arıyor: “Kürt ‘mahallesi'nin tek adamlığı”nı tam sırılsıklam sevmişken, birden paylaşımcılığa soyundu!  Suç-ta paylaşım...

Tabiri caizse bir “Organize İşler” ekibi, 29 gazetecinin birer sorusuyla (Birgün / 12.10.2022) kendisine saz-çaldırmayı sürdürüyorken, bu 29 sorunun 28'inde, gazetesinin bile manşet çıkaramadığı bir şey demeyen Taşdemir, birinin sorusuna cevaben bir “liste” verdi.

Kandil'in tepesinden kendisine gelen “vicdansız, ukala” ve “en hafif tabiriyle münafık” sıralamasından hemen sonra bu listeyi “eklemesi” unutulmazsa, daha sarih bir sonuca ulaşılır.

Bu özenle “seçilmiş” liste, Çözüm Sürecinin kaçınılmaz toslatılması sonrası başlayan yoğun-çatışmalı aylar olan – “7 Haziran — 1 Kasım 2015” arası dönemi için “özeleştiriniz yok mu?” sorusuna cevaben eklendi. Listede; 8'i general 1'i albay rütbesiyle o sırada bazı Kürt il ve ilçelerini yakıp-yıkmış olup şimdi “Darbe girişimine katıldı, tutuklandı” olan askeri yetkililer sıralanmış... (Liste aşağıda)

*****

Ben ise; 7 Haziran 2022 günü bitirdiğim 7 sayfalık “S. Demirtaş'a ‘Kapalı' Mektup” başlıklı metni kendisine avukatlarının elinden gecikmesiz iletmiştim. Bu 7 sayfada kendisine, öyle “Haziran-Kasım süreci” denen beş ay için değil; Erdoğan'ın Öcalan'ı başına koyduğu o 3 yıl süren (36 ay, haftasonları çıkınca: 780 gün) Çözüm Süreci “boyu” için bir sorunun iki şıkını sordum:

  • 2013 başından 2015 sonlarına kadar süren İmralı Süreci'nin 36 ayı boyunca sen S. Demirtaş veya “Selocan” olarak Süreç'in kendisi ve süreci başlatanlar hakkında, tabiri caizse, “Allah razı olsun!” mealinde bir olumlu, umut verici ve/veya katkı yapıcı bir cümleciğini bana aktarırsan seni kıskandığımı “itiraf” edip senden af dilemeye var olacağım.
  • Bu “Selocan” yaratımını – daha doğrusu yatırımını – canhıraşça “önde” tutanların, yani tetikçi tutmakta “hayli heyecanlı” olanların Öcalan ile ilgili elle-tutulur (en azından biraz ilmî ve biraz vicdanî) bir değerlendirmesini, bir cümlesini, bir paragrafını bana gönderirsen; sana karşı önyargılı olduğumu ikrar edip senden özür dilemeye varım.

Bundan iki ay sonra kendisine 2 sayfalık bir metin daha gönderdim (Aramızdaki kişi olan avukatı ve HDP parti meclisi üyesi Doğan Erbaş'ın aktardığına göre, almayı reddettiği “mektup”). Bu kısa metinde de aynı sorunun bu iki şıkını sadeleştirdim. “Senden iki adet TEMİZ cevap istedim” diye:

  • Seni tetikçi eden kompozisyonun elbirliğiyle Facia'ya çevirdiği İmralı Süreci'nin üç yılı (36 ay) boyunca “Selocan” veya Taşdemir olarak senin, o sürece ilişkin, umutlandıran/olumlayan “Allah razı olsun” mealinde bir cümlen veya paragrafın (konuşma veya yazı)
  • Seni balonlayarak tarlalarına sürenlerin, [heykelini dikme sözünü verdiğin!] Öcalan ile ilgili “mütevazi” bir olumlu cümlesi veya paragrafı

Bu yılın başlarında: Erdoğan bir meclis konuşmasında “Edirne'deki...” diye başlayan cümlesini sarf edince, beni arayan Medyascope'un[1] sorusuna cevaben aynen: “Bırakın siyaseten bir şeyler yapmayı...Gerçeklerin ortaya çıkmak gibi bir kötü huyu var' denir, Çözüm Sürecini faciaya götüren konsorsiyumun ‘en yaman' tetikçisi olduğu ortaya çıktığında, onu linç olmaktan sadece Öcalan kurtarabilir” dediğim için, seçmende kitlesi olmayan ama gürültüleri kulak yırtan bu “kütle”nin üç damarı (Faşist Kemalist, faşist “Marksist” ve faşist “Kürdcü”ler), velvele ile bir ağızdan “Demirtaş'a Tehdit!” diye beni manşetlerine çekmişlerdi...

Şimdi: O tarihi ve tarihiden öte hem Türk hem Kürt “mahallemiz”in ezici bir sosyolojisi ile destek verdiği İmralı Süreci'ni yıkıma götüren konsorsiyumun baş-tetikçisi S. Demirtaş şunu mu diyor bu “listesi” ile?

 “Bak, 15 Temmuz darbeci generalleri DE sürecin faciaya evirilmesi için aslında 3 yıl boyunca benimle beraberdi... Özeleştiriye buradan başlanabilir!” 

 Böyle bir itirafın kapısını mı aralamak istiyor baş-tetikçi, yoksa faka mı bastı? Henüz tam bilmiyoruz...

Ama şunu biliyoruz:

İHD kayıtlarına göre Sürecin faciaya çevrilmesiyle, 2015'ten Temmuz 2020'ye kadar süren çatışmalı ortamda 5 bin 365 kişi yaşamını yitirdi...

Hendeklerde yitirilenlerimizin bu rakamlarla sayılıp eklendiğini sanmam. Ve artı, henüz rakamlara alamadığımız 2 buçuk yılın kayıpları. 

Bu sadece İHD'nin bildikleri! Maddi/ekonomik bedeller ayrı bir “başlık” ...

Asıl kördüğümleşen ise; o sürecin hüsranının yarattığı soyo-psikolojik travmadan dolayı yeni bir İmralı Süreci'ne girişimin kolay olamaması ve bir arif Devlet aklının kendisini toparlaya-mamasıdır...

Tetiği S. Demirtaş'ın parmağına bağlayan şu yukarıda saydığım faşist bloğun her fırsatta “yeni bir Çözüm Süreci mi?” diye adeta bir öcü olarak hatırda tutma fırıldaklıkları da ayrı bir boyuttur.

En “artistik” oyunculuk ile baş-tetikçiliği üstlenmiş –hâlâ da bıraktığını söyleyemediğimiz– bu figürümüz böyle bir “paylaşım” hamlesiyle bu canların, bu telafi-edilemez bedellerin hesabını vermeyi düşünüyor ise eğer; gafletin hiç-bir uyku türü kendi “hanesine” almaz bunu!

Ali Kemal Özcan
23 Ekim 2022
Kardere

Suç ortakları imasıyla (veya fakıyla) sıraladığı Liste şöyle; 

1– 2. Ordu Komutanı Orgeneral Âdem Huduti. “Cizre ve Sur'u temizleyen komutan”, “Hudutların komutanı Âdem Huduti” manşetlerine konu olmuştu. Darbe girişimine katıldı, tutuklandı.

2– Yüksekova 3. Taktik Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Halil İbrahim Ergin. Yüksekova'nın büyük kısmının yıkılmasına sebep olan operasyonların komutanıydı. Darbe girişimine katıldı, tutuklandı.

3– Hakkâri Dağ Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Otal. Yüksekova'nın büyük kısmının yıkılmasına sebep olan operasyonların komuta kademesindeydi. Darbe girişimine katıldı, tutuklandı.

4– 2. Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Avni Argun. Cizre ve Sur operasyonlarının komuta kademesin-deydi. Darbe girişimine katıldı, tutuklandı.

5– Şemdinli 34. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Saynur. Yüksekova'nın büyük kısmının yıkılmasına sebep olan operasyonların komuta kademesindeydi. Darbe girişimine katıldı, tutuklandı.

6– Yüksekova 3. Piyade Tümen Kurmay Başkanı Albay Mehmet Sezgin. Yüksekova'nın büyük kısmının yıkılmasına sebep olan operasyonların komuta kademesindeydi. Darbe girişimine katıldı, tutuklandı.

7– Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Abdullah Baysar. Roboski katliamında Uludere Şenova Tugay Komutanlığında görev yapıyordu. Katliamdan üç yıl sonra 2015'in Ağustos ayında Şırnak 23. Jandarma Sınır Komutanı olarak yeniden atandı. Şırnak'ta yürütülen operasyonların komuta kademesindeydi. Darbe girişimine katıldı, tutuklandı.

8– Şırnak Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan. Şırnak Cizre ve İdil ilçelerindeki operasyonların ana gücünü oluşturan Çakırsöğüt Tugay Komutanı. Darbe girişimine katıldı, tutuklandı.

9– Astsubay Ömer Halis Demir tarafından öldürülen Tuğgeneral Semih Terzi Şırnak'ta görevliydi. Terzi hem Suriye'de hem de bölgede yapılan operasyonlarda Özel Kuvvetleri yönetiyordu. 15 Temmuz gecesi, Silopi'den Irak Kürdistan Bölgesine geçip sonra tekrar Silopi'ye döndü, oradan Diyarbakır'a ve Diyarbakır'dan da bir tim ile birlikte [darbe gecesi] Ankara'ya geçip orada öldürüldü.

12.10.2022

birgun.net/haber/selahattin-demirtas-29-gazetecinin-sorularini-yanitladi-laiklik-ve-anti-emperyalizm-konusunda-cekingen-olmamak-lazim-405926

[1] Her gün biraz daha malumlaşan odakların S. Taşdemir'i baş-tetikçi ederek faciaya çevirdiği süreçte Kandil'e gidip “Ne kazandınız, niye silahlı mücadeleyi bırakıyorsunuz?” diyenlerden R. Çakır'ın kanalı.

  YORUM YAP / YORUM OKU
ALİ KEMAL ÖZCAN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS