Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Şevket Gölük

Değişen İnsanlar ve Geleneklerimiz

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Günümüz çağında gerek hızlı sosyalleşmeden gerekse hızlı teknolojik gelişmelerden dolayı dünya üzerindeki ve ülkemizdeki yaşayan insan profilleri , düşünce ve hareket tarzları nihayetinde yaşam prensipleri çok hızlı bir şekilde değişmektedir.
Yaşamakta olduğumuz zamanda en basit olarak büyüklere saygı, küçüklere sevgi ve komşu ziyaretleri gibi geleneklerimizden hızla uzaklaşmaktayız. İnsanlarımızın yaşam tarzları ve yaşam öncelikleri sürekli değişmekte ve maalesef yüzyıllarca atalarımızın yaşatmış olduğu ve bizleri bir arada tutan geleneklerimiz unutulmaktadır.
Türkiye'de yıllara göre şehir nüfusunda üniversite mezunlarının neredeyse iki kat arttığını görmekteyiz. Ancak bu artışa rağmen ülkemizdeki genel üniversite mezunlarının oranı 2001'de her 100 kişiden yedisi iken içerisinde bulunduğumuz 2015 yılında ise 14'lerde gözükmektedir.
2001 yılından 2015 yılına yaşanan değişimde 2001 yılında 80 kadar olan üniversite sayısının 2015'e gelindiğinde 180'e çıkmasının ve üniversitelerin büyükşehirler dışında diğer illerde açılmasının büyük payı vardır.
Ülkemizdeki çalışma oranına da bakacak olur isek, şehirlerimizde yaşayan 15 yaş ve üzeri erkeklerin tam zamanlı işlerde çalışma oranında 2001 yılından 2015 yılına bir değişiklik olmamış. Kadınların tam zamanlı çalışma oranlarına baktığımızda geçen on üç yılda yüzde birlik bir değişimin olduğunu görüyoruz.
Aile olarak yaşam sürdüğümüz evlerimize baktığımızda ise ailenin geçmişten gelen geleneksel aileden her geçen yıllarda biraz daha uzaklaştığını görüyoruz. Şehirde yaşayan nüfusta 2001'den bugüne yalnız yaşayanlar yaklaşık iki kat artmış durumdadır. Aynı dönemde, çocuksuz ailelerin oranı %10'dan %12'ye yükseldiğini görmekteyiz.
Günümüzde en dikkate değer değişim, şehir nüfusunda üç kuşağın bir arada yaşadığı geniş aile oranının %10'dan %6'ya gerilemiş olmasıdır.
Herkesin yeni evlilere iyi dileklerde bulunmak amacıyla söylediği "Bir Yastıkta Kocayın" sözü artık yerine getirilemiyor ve zannedilenin tersine evliliğin kutsallığı günümüzde yüksek sesler ile sorgulanır duruma gelmiştir.
Dikkate değer bir başka sonuç ise ; insanların boş zamanlarını aileleriyle ve evde geçirmeyi tercih edenlerin oranındaki büyük düşüştür. İnsanlarımız artık daha fazla dışarı çıkıyor ve tüketimin yoğun olduğu şehir merkezlerine ve alışveriş merkezlerine gitmektedirler.
Ülke nüfus artışını doğrudan belirleyen doğurganlık 2001 yılında %2,5 iken 2014 yılında %2,10 kadar gerilediğini görmekteyiz. Ülkemizdeki kadınlar 2001 yılında 1 milyon 323 bin 341 bebek dünyaya getirmişlerdir. 2014 yılında ise bu rakam 1 milyon 283 bin 100'e düşmüştür.
Hızla değişen insan profiline ve nüfus oranımıza baktığımızda en dehşet değişimin kadın cinayetlerinde olduğunu görmekteyiz. T.C. Adalet Bakanlığı verilerine göre 2001 ile 2016 yılları arasında kadın cinayetlerindeki artış oranı % 1400 gibi gerçekten dehşet verici rakamlara ulaşmıştır.
Hızla adeta baş döndürücü bir hızla dünyamız ve Türkiye insanı değişmekte buna karşılık geçmişten gelen geleneklerimiz direnci azalsa da direnmektedir.
Yaşadığımız zaman dilimi içinde değişimi yakalamak kadar geleneklerimizi de unutmamamız gerekliliğini unutmamalıyız. Geçmişten gelen geleneklerimizi ve bizleri birbirine bağlayan geleneklerimizi dolayısıyla yaşam tarzlarını günümüz yaşam tarzımızla harmanlayarak yaşatabilmeliyiz.

Şevket GÖLÜK

  YORUM YAP / YORUM OKU
Mustafa ASLAN   09.01.2020 10:37:09
Günümüzde değişen geleneklerimize dikkat çektiğiniz yazınızı dikkat ile okudum ve beğendim. Tebrikler
ŞEVKET GÖLÜK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS