Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Gürbüz Kaya

'Darbe Görünümlü Terör Saldırısı'

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Darbeyi TSK kuvvet komutanları engelledi ve Halk meydanlarda çıkarak canı pahasına gereken desteği verdi..

Hakkari merkez, Şemdinli ve Yüksekova'dan sonra Çukurca ilçesindeki 34. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Salnur, Çukurca 2. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Cihat Erdoğan ve Çukurca 2. Hudut Tugay Komutanlığı Kavuşak Üs Bölge Komutanı Albay Çetin Öğüt de, savcılığın kararıyla gözaltına alındı.

Bu durumda,Son bir yıldır verilen terör mücadelesinde verilen şehitlerimizin sorumlusu,TSK içindeki bu muazzaf cuntanın olduğu, ayrıca bunun halk nezdinde, darbeye zemin hazırlaması amacınada hizmet ettiği düşünülebilir mi?

Bundan öncede bu Topraklar birçok darbe ve darbe türevlerini yaşadı.Enson benim yaşıtlarım 12 Eylül 1980 darbesini hatırlayacaktır.Cumhuriyetin işlerliğini sağlayan demokrasi tercihini hiçe sayarak,zaten hazırlanan terör ortamını gerekçe göstererek hükümeti görevden aldı ve yönetime el koydu.Darbeyi yapan komutanlar TRT de yayın yaparak yönetime el koyduklarını duyurdular ve inandıkları darbeyi sahiplenmişlerdi..

Meclisi bombalamadılar,sivil halkı tanklarla ezmediler,Emniyet Genel Müdürlüğünü bombalamadılar,Genel Kurmay başkanını gasp etmediler..sokağa çıkma yasağı getirildi ve siyasileri tutukladılar..Cuntacı… Kendi kendini kontrol edemeyen demokrasiden rahatsız olduğunu..kaybolan devlet otaritesini yeniden tesis etmek amacıyla yönetime el koymak zorunda kaldık diyordu ekranda…TIME dergisinede kapak olan Evren Paşa..

Basın ve kamuoyu zaten hazırlanmıştı darbenin sahibi Ağa ve ona hizmet edenlerle, Sözde demokrat gazeteler bile tepkisiz ve mutlulukla karşılanmıştı ne hikmetse darbeyi,alacaklılar yağma peşindeydi anlaşılan..Sokakta çıt yoktu..herkes sadece izlemişti bir film gibi..Oysa izledikleri kaderleriydi..

Ondan önceki darbede bildiğiniz 27 Mayıs 1960 yılındaki darbedir. O darbe de bugünkü gibi TSK ve Genel Kurmay Başkanının desteğiyle başlamamıştı,Genel Kurmay Başkanı Rüştü Paşa idi, İstiklal madalyası sahibiydi,tartaklandı ve rütbelerini sökülerek görevinden alındı.Darbeci Cemal Gürsel görevi almıştı..Sonra TSK darbesi şekline dönüşmüştü. Başbakan Menderes asılmıştı ve evine eşi Berrin Hanıma bir bohça gönderilmişti ogün,bohçada şunlar vardı;idam ipi,gömlek ve merhum Adnan Menderes in ogün yediklerinin, idam ve cellat masraflarının ödenmesi emri..

Albay Alpaslan Türkeş Ankara Radyosundan duyuruyordu..Silahlı kuvvetlerimizin müşterek işbirlişi ile idare kansız ele alınmıştır,ve sevgili vatandaşlarımızın sokağa çıkmamalarını rica ederiz.O zaman bile nezakete dikkatinizi çekmek için rica kısmının altını çiziyorum..

 

Bugüne 15 Temmuza geleceksek bu yapılan, TSK mal edilmeye çalışılan darbe görüntülü terör saldırısıdır. Yani “ Darbe Görünümlü Terör Saldırısı”

Bu tebit ayrıca,şu soruyu getiriyor beraberinde son 8 aydır verilen şehitler bu darbenin pisikolojisine hazırlıklarımıydı?Öyleya darbeyi halka mal etmeden yapamazsınız.Bu kadar muazzaf asker ve ordumuzun bazı komutanları bunun içindeyse ve amaç hükümeti görevden almaksa ,neden hükümet terörde başarılı bir askeri mücadele versinki.

Demekki hükümet hem terörstlerle hem bu askeri cunta ile mücadele ediyormuş.

15 temmuz dönersek bu cunta önce kuvvet komutanlarını Moda da gasp ediyor,amaçları darbeyi TSK mal etmek ve bunu engelleyecek Kuvvet komutanlarını susturmak.Aynı zamanda Genel Kurmay Başkanımız esir ve GK Başkanlığı gasp ediyor, Ankara Emniyet Müdürlüğünü bombalıyor Özel kuvvetleri bombalıyor,milletin demokrasi mabedini Gazi TBMM bombalıyor..Bu arada TRT gasp ediliyor.Ama hala ortada ne bir fotoğraf ne bir kişi nede bir darbe sahibinin adı var.Saklandıklara yerden ateş eden, başı amacı belli olmayan bir Terör saldırısı var.Oysa 60 ve 80 darbenin muhatapları her zaman isimlerini ve gövdelerini ortaya koymuşlardı ve darbelerini savunmuşlardı.15 Temmuzda Hainler basın duyurularında bile ortaya çıkamadılar saklanmışlardı. Bu Cunta Kime hizmet ediyordu?Sizin inanmağınız darbeyi kimseye yutturamazsınız..İlk hamleyi yaptınız ama TSK Kuvvet komutanlarımız destek vermedi,Basın vermedi ve Halk meydanlara inince bitti.

Bundan önceki darbelerde halk sokağa inmedi tek bir bile kurşun atılmadı.Sözde demokratlar o tarihlerde de bugün gibi darbecilerle kolkolaydı.İlk kez bir darbe halkın meydanlara inmesiyle son bulmuştur.Gerçek demokrasi bu değilmidir..Sözde demokratlar klavyeden takılırken halk gerekeni yapmıştı bile..

17 Aralıkta Emniyete sızmışlarla, darbe girişimi sonraında,15 Temmuzda da TSK sızmışlarla darbe görünümlü deneme gerçekleşmiş ve başarısız olmuştur.Bu cunta askeri şuraada tasfiye edileceklerdi. Biliyorlardı bunu ve gitmeden hazır elde imkan varken denediler..intahar bombacısı refleksiyle modaya uydular ve hızlıca uygulanan bir deneme ile kendilerini patlatdılar..Türkiye Cumhuriyeti tarihine ve TSK tarihine kara leke sürerek patlattılar kendilerini ..Malesef bunu çocuklarımızla izlemek zorunda kaldık..

Eski Genel Kurmay Başkanımız İlker Başbuğ söyledi ;”Bunlar TSK mensubu olamaz, biryerlerden emir alan teröristlerdir ve cinnet içindedirler”dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri bu vakadan güçlenerek çıkacaktir,Ayrıca Emniyet,Yargıda ciddi ve keskin bir çalışma yapılacağı kesindir.

Dr.Gürbüz KAYA

 

  YORUM YAP / YORUM OKU
GÜRBÜZ KAYA DİĞER YAZILARI
 ÇOK OKUNANLAR
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS