Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

Daphne Caruana Galizia’nın katilleri bulunamadı!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Maltalı gazeteci Daphne Caruana Galizia'nın katilleri AB'de hala bulunamadı!

Avrupa Birliği, dünyanın her hangi bir köşesinde bir gazeteci işe ilgili bir olay olduğunda çok hassas. Özellikle gazetecilerin susturulmak amacıyla katledilmesi haklı olarak AB tarafından büyük tepki görmekte. Gazetecilerin mesleklerini yapmaya çalışırken katledildikleri ülkelere yönelik olarak hem AB Komisyonu hem de Avrupa Parlamentosu kayıtsız kalmıyorlar. Hatta bu ülkelere yönelik yaptırımlar gündeme gelebiliyor. Bu kesinlikle doğru bir tavır.
Ancak şimdi AB bu konuda kendi sınırları içinde bir sınav vermekte. Dünya genelinde AB'nin basın özgürlüğü ve görevini yapan gazetecilerin can güvenliği konusunda bugüne kadar attığı tüm adımlar AB içinde de görevini yapan gazeteciler için de aynı şekilde geçerli olmak zorunda. Aksi takdirde AB'nin iyi bir örnek olması ve inandırcılığı sorgulanır.
Daphne Caruana Galizia, AB üyesi Malta'da görevini yapmaya çalışırken katledildi. Bir gazeteci olarak araştırdığı bir yolsuzluk olayının üstüne gitmesi hayatına mal oldu. Malta'nın AB üyesi ülkelerde faaliyet halinde olan bir çok şirketin ve iddia edildiğine göre yasa dışı çetelerin de para yıkadığı bir “vergi kaçakçılığı” diyarı haline gelmesi hakkında araştırma yaparken ilk önce tehdit edildi ve ardından arabası bombalanarak vahşice katledildi.
Daphne Caruana Galizia'nın katline yönelik olarak ilk günlerde büyük tepkiler gündeme geldi. Tüm AB genelinde politikacılar, sivil toplum örgütleri ve hükümetler bu cinayeti lanetlediler. Sadece Malta'da değil Brüksel'de insanlar Daphne Caruana Galizia'yı sokaklara çıkarak andılar ve onu katledenleri lanetlediler. Bu vahşice işlenen cinayetin katillerinin ve arkasındakilerin ortaya çıkarılmasını talep ettiler. Buraya kadar her şey yolundaydı.
Peki ne oldu?
53 yaşındaki gazetecinin ve onun katledilmesini protesto edenlerin ülkeyi “kara para cenneti haline” getirmekle ve mafya ile işbirliği yapmakla suçladıkları Malta Hükümeti olayı ortaya çıkaracağını iddia ederek soruşturmayı başlattı. Hatta faillerin yakalanması için 1 milyon avro ödül verileceğini de açıkladı. Bugüne kadar katiller ve onlara bu vahşi cinayet emrini verenler yakalanamadı.
AB genelinde de Daphne Caruana Galizia neredeyse unutulmaya başlandı. Biz unutmadık. Türkiye'nin de üyesi olmak için aday olduğu AB değerleri bizim için çok değerli. Ve bu değerler kağıt üzerinde kalmamalı. Türkiye'de katledilen gazeteci yok. Gazetecilerin can güvenliği sorunu da yok. Buna rağmen AB'de bazı kesimler “gazetecilerin özgür çalışamadığı” iddiasıyla her gün Türkiye'ye yönelik suçlamalar yapmaktalar.
Peki Malta'da hem de bir AB üyesi ülkede sadece ve sadece AB'nin tümünü ilgilendiren dev bir yolsuzluk ve kara para skandalını ortaya çıkarmak ve bunu kamuoyuna duyurmak isteyen Daphne Caruana Galizia hakkında aynı hassasiyet niye gösterilmiyor. Üstelik bu konu sadece gazetecilerin can güvenliği konusu da değil. AB'nin en hassas olduğu mafya tarzı yasadışı örgütlerle ve yolsuzlukla mücadele söz konusu. Anlaşıldığı kadarıyla sadece Malta Hükümeti değil aynı zamanda AB üyesi ülkelerin çok ünlü şirketlerine yönelik olarak da ağır iddialar söz konusu.
AB üyesi bir ülke hükümetinin mafya ile işbirliği yaptığı iddia ediliyor. AB üyesi ülkelerin dev şirketlerinin Malta'yı vergi kaçakçılığı için kullandıkları iddia ediliyor.
AB genelinde insan ve uyuşturucu ticareti gibi insanlık adına utanç verici yasadışı işler çeviren uluslararası mafyanın Malta'yı “kara para yıkamak” için “üs” haline getirdiği iddia ediliyor.
Bu iddialar doğru ya da yanlış olabilir. Bunu bilmiyoruz. Ancak bu iddiaların doğru olduğu yönünde haber yapmak isteyen bir gazeteci vahşice katledildi.
Bu durumda AB Komisyonu'nun sadece cinayeti lanetlemesi yeterli değil. AB Komisyonu, Malta'ya yönelik iddialar konusunda ne yaptı acaba?
Europol bu konuda ne yapıyor acaba? AB üyesi ülkelerde söz konusu şirketler ve Malta'da yaptıkları iddia edilen yasa dışı işler konusunda o ülkelerin savcılıkları ve emniyet teşkilatlari bugüne kadar bu yönde bir adım attı mı? Eurojust nezdinde AB genelinde bir soruşturma söz konusu mu?
Daphne Caruana Galizia büyük bir ihtimalle AB genelinde uluslararası bir çetenin kurbanı oldu? Bu cinayetin arka planı sadece Malta sınırları içinde mi soruşturulmakta? Eğer öyleyse bir sonuç çıkmayacağı belli.
Avrupa Parlamentosu'nun değerli milletvekilleri bu konuda cinayeti lanetleme açıklamları dışında neler yaptı acaba? Aslında bu konuda Avrupa Parlamentosu'nun bir “araştırma komisyonunu” hayat geçirmesi doğru olmaz mı?
Tüm bu sorularla ilgili gelişmeleri takip edeceğiz. Çünkü AB ve AB değerleri bu cinayetin aydınlığa çıkarılması ve yolsuzlukla mücadele konusunda büyük bir sınav vermekteler.

  YORUM YAP / YORUM OKU
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS