Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ahmet Özkan

Cumhuriyetin Göz Işığı Köy Enstitüleri

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

“Eğer Köy Enstitüleri yöntemleri yürütülseydi, eğer Köy Enstitüleri devam etseydi, bugün Türkiye'de okuma yazma bilmeyen vatandaş kalmayacak, kafası ışımayan köylü çocuğu mumla aranacaktı.”
(İlhan Selçuk)

Merhabalar, bugünkü konumuz "Köy Enstitüleri". Köy Enstitüleri nedir bilir misiniz?
Bilmiyorsanız en baştan anlatıyorum, iyi okuyun.

1935 yılında köylerde okul sayısı yoktu. Bazı köylerde bulunana okullara şehirden öğretmenler gelmektedir, ama köy hayatına alışamayıp pes ediyorlardı. Aralarından bir köylü çocuğu olan İsmail Hakkı Tonguç, Köy Enstitüsünün kurucusu olacaktı. İsmail Hakkı Tonguç'un Köy Enstitüsünün işine Hasan Ali Yücel ise destek olmuştur.(Aysal, s. 270 - İsmail Hakkı Tonguç, İlköğretim Kavramı, s. 212)
İsmail Hakkı Tonguç'un Köy Enstitüleri ile ilgili sözlerini ise şu şekildedir:

"Köy meselesi bazılarının zannettikleri gibi mihaniki surette köy kalkınması değil, manalı ve şuurlu bir şekilde köyün içten canlandırılmasıdır. Köy insanı öylesine canlandırılmalı ve şuurlandırılmalı ki, onu hiçbir kuvvet yalnız kendi hesabına ve insafsızca istismar etmesin. Ona esir ve uşak muamelesi yapamasın. Köylüler şuursuz ve bedava çalışan birer iş hayvanı haline gelmesinler. Onlar da her vatandaş gibi, her zaman haklarına kavuşa bilsinler. Köy meselesi, köyde eğitim problemleri de içinde olmak üzere bu demektir..."
İsmail Hakkı Tonguç, okur yazar bilen, askerliği yapmış olan gençlerden bir grup seçer ve seçtikleri gençleri Eskişehir Çifteler Çiftliği'nde kurs açmıştır. Bu kursu tamamlayan gençler ise aylar sonra köylerde görevlendirilmiştir. Köylere giden öğretmenler köyde olan sağlık problemini gerekli kişilere bildirecektir, tarım teknikleri öğretmek gibi şeyleri öğretmek zorundaydılar.(Aysal, s. 271, 272)


İsmail Hakkı Tonguç
Köy Enstitülerinde okuyan gençler birçok etkinlik yaparlardı. Öğrencilerden hepsi halk oyunları gibi bir bölüm seçer ve o bölüme göre gelişip ilerlerdi. Eğitmenler ise okuyan öğrencilerin seçme isteğine dikkat ederlerdi.(Yıldız, Akandere, s. 296)

Halk oyunları gibi veya tiyatro gibi etkinlikler dışında yazar kısmında iyi olan öğrenciler enstitülere ait dergisinde yazılar yazıp bu dergide paylaşırlardı.Köy Enstitülerinde öğrencilerin kitap okumasına da büyük bir önem verirlerdi. Öğrencilerin daha çok bilgili olmaları için, daha çok bir şeyler bilmeleri için, okuma yazma oranı artması için okumaya önem veriyorlardı.(Yıldız, Akandere, s. 298, 299)

Gördüğünüz gibi Atatürk Cumhuriyeti'nde yine bir ışık doğmuştu, bu ışığın ismi Köy Enstitüleri idi. Atatürk Cumhuriyeti'nde köylerde okuyamayan öğrenciler için bile çare bulunmuştur. İşte bu bereketli topraklar bu düzen ile gelişti, gelişmeye de devam edecektir. Köy Enstitüleri birer kaynaktır, birer ışıktır, parlayan yıldızdır. Bazı kişiler okuyan öğrencilerin ailelerini kandırdılar, bu kişiler kendi gencini, kendin öğrencisini okutmak istemediler. Keşke Köy Enstitüleri hâlâ açık olsa. Okuduğunuz için teşekkürler.


Kaynakça:
1- Nihal Yıldız, Osman Akandere,Köy Enstitülerinin İdeolojik Yapısı, Çağdaş Türkiye Tarihi Araştırmaları Dergisi, s. 296, 298, 299

2- Dr. Necdet Aysal, Anadolu'da Aydınlanma Hareketinin Doğuşu: Köy Enstitüleri, Ankara Üniversitesi Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü Atatürk Yolu Dergisi, S 35-36, Mayıs-Kasım 2005, S: 267-282, s. 270, 271, 272)

3- İsmail Hakkı Tonguç, İlköğretim Kavramı, s. 212

  YORUM YAP / YORUM OKU
Alperen   27.01.2020 17:04:26
Güzel ve faydalı bir şey olmuş.
AHMET ÖZKAN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS