Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

Çin’den korkan Avrupa Birliği

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Avrupa Birliği üyesi ülkelerde yaşamakta olan müslümanlar son günlerde Çin'e karşı protesto eylemleri gerçekleştirmekteler. Özellikle Türkiye kökenli müslümanlar yaşamakta oldukları ülkelerde eylemler yaparak vatandaşı oldukları AB üyesi ülkeleri Çin'e karşı tavır almaya çağırıyorlar.

Ancak nedense hem AB hem de AB üyesi ülkeler Çin söz konusu olduğunda oldukça sessizler!

Oysa Çin'de insan haklarının çiğnenmesi en başta AB'yi ve AB üyesi ülkeleri rahatsız etmeliydi. Tüm dünya genelinde insan hakları söz konusu olduğunda “çok konuşan” AB, Çin'de çiğnenen insan hakları konusunda “sus, pus” olmuş durumda ya da sadece “mırıldanmakta”.

Avrupa Parlamentosu da Çin konusunda her zaman alışmış olduğumuz “performansını” sunmamakta. Oysa dünyanın en ücra köşesinde bile “insan hakları ihlallerine” karşı kararlar çıkaran ve basın bildirileri ve de basın toplantıları ile göze batan AP, Çin'e yönelik olarak “yaz tatilini” erken başlatmış olsa gerek.

Hatırlatalım!

Bazı terörist grupların saldırılarını bahane ederek Doğu Türkistan'daki 12 milyon nüfusa sahip Uygurlara uyguladığı etnik temizlik amaçlı baskıyı arttıran Çin daha önce de yapmış olduğu gibi Müslümanlara yönelik “oruç yasağını” yaşamakta olduğumuz bu Ramazan Ayında da yürürlüğe koydu. Pekin Hükümeti, öğrenci ve devlet memurlarının oruç tutmalarını yasakladı!

Çin'in “Sincan” diye tanımladığı Doğu Türkistan'da okullara ve idari binalara asılan genelgede sözde “beden sağlıklarını korumalarını sağlamak” için öğrencilerin oruç tutmalarının yasaklandığı iddia edildi. Hatta daha da ileri gidilerek Ruoqiang'daki bir okula asılan resmi yazıda “öğretmenler hiçbir dini aktiviteye katılamaz ve öğrencilerini herhangi bir dini aktiviteye katılmaya teşvik edemez” ifadesi kullanıldı. Yerel Komünist Parti ve idari yönetimlerin internet sitelerinde de memurlarla parti üyelerinin oruç tutmamaları emredildi! Hatta daha da ileri gittiler! Almanya'da yaşayan Dünya Uygur Kongresi Sözcüsü Dilşat Raşit, geçtiğimiz hafta bir açıklama yaparak Çin Komünist Partisi çalışanlarının, Uygurların oruç tutup tutmadığını sınamak için halka bedava yiyecek içecek dağıttığını duyurdu.

Doğu Türkistan'daki Bole kentinde ise öğretmenler öğrencilerin girmelerini engellemek için cami kapılarında nöbet tutmaya çağrılmış! Yani sadece “oruç tutmak” değil “namaz kılmak da” yasak.

Çin daha önce de Ramazan aylarında Doğu Türkistan'da oruç tutmayı yasaklamıştı.

Çin Komünist Partisi din ve eğitimin tamamen ayrı olmasını savunurken, Budistler, Hristiyanlar ve Daoistler ve Çin'in ana etnik grubu Hanlar'a yönelik olarak bu politika uygulanmamakta. Sadece müslümanlar ayrımcılığa maruz kalmaktalar!

Özellikle Doğu Türkistan'da Uygurların “ayrılıkçı oldukları” iddiasıyla onlara Çin tarafından tam bir zulum yaşatılmakta. Bazı terörist grupların saldırıları bahane edilerek stadyumlarda toplanarak yargılanan suçsuz Uygurlar arasında çok sayıda masum insan hukuk devletinin hiç bir kuralının geçerli olmadığı Çin mahkemeleri tarafından ölüme mahkum edilip idam edildiler.

Tüm bunların dünya kamuoyu tarafından detaylı duyulamaması için internet erişiminin de yasaklandığı Doğu Türkistan'da insanlar çok zor koşullarda yaşamaktalar.

Kısacası Doğu Türkistan'da yaşamakta olan insanlar her türlü ayrımcılığa maruz bırakılmaktalar.

Peki AB ve AB üyesi ülkeler ve de onların siyasi partileri ile politikacıları bunca olana karşı sessiz kalmaya ya da “dostlar alışverişte görsün” şeklinde “sınırlı ses çıkarmaya” devam mı edecekler?

Örneğin Alman Yeşiller Partisi ya da AP'de bu gibi konularda çok aktif olan radikal sol grup üyesi partiler Doğu Türkistan'da insan haklarının çiğnenmesi karşısında “cesur” tavır almayacaklar mı?

Çin'de ibadet özgürlüğünün faşist bir rejim uygulaması ile yasaklandığı gerçeğini tüm dünya görürken AB hangi nedenden dolayı görememekte acaba?

Yoksa şu anda dünyanın ikinci süper gücü konumundaki Çin ile olan ticari ilişkiler mi ya da Çin'in bu konuda gösterdiği umursamaz ve cüretkar tavır mı göz korkutmakta?

AB, Çin söz konusu olduğunda hangi “korkulara sahip” olsa gerekki olanlara rağmen “insan haklarını ve şiddete maruz kalan insanları” savunamamakta?

Sadece ben değil, tüm müslümanlar ve insan hakları konusunda hassas olan dünya kamuoyu da sormakta bu soruları!

  YORUM YAP / YORUM OKU
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS