Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ali Osmanoğlu

CHP’nin ‘DİN’le imtihanı

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

MHP'li Yusuf Halaçoğlu'nun CHP'yle ilgili olarak “Biz eğer sayın Baykal'ı desteklemiş olsaydık, kamuoyunda ‘Siz Baykal'ı seçtiniz, AKP'nin tabiriyle dinsiz bir partinin inançsız bir partinin adamını seçtiniz' diye bize yükleneceklerdi” dedi ve Türkiye'de yeni bir tartışmanın fitili ateşlenmiş oldu.

Şimdi garip bir ikileme düştük. CHP'liler bu açıklamaya çok sert tepki gösterdiler. Bu CHP'nin bir din partisi olduğuna mı delalet.
CHP, laikliği ve Kemaliz mi savunan bir parti değil mi? Laiklikte dine yer var mı? Laik dinci göreniniz oldu mu? Yoksa CHP dindarlaştı da biz mi bunu bugüne kadar göremedik.

Partinin ve Milletvekillerinin dününden bugüne kadar olan süreçte ki duruşu çok net, neye kızdılar açıkçası onu anlamaya çalışıyorum. Demek ki yüksek perdeden bazı realist görüşlerin dillendirilmesi siyaseten bu adamları rahatsız ediyor.

CHP'nin dinle imtihanını anlamak için dününe bakmak gerekiyor. Bakın tarih içinde CHP'nin dine yaklaşımı nasıl olmuş. Bunu örneklerle verelim ki bir sonuca doğru yürüyebilelim.

1- CHP'nin 15. Yıl için bastırdığı İstanbul Cumhuriyet Matbaası'nda bastırılan Şeref Kitabı'nı buldurtabilir mi? Şu ifadeler de oradan alınma:

-Ulu şefimizin gösterdiği yoldan yürüyelim. Onun yolu bizi yalancı ahiret cennetine değil, hayata kavuşturacaktır.

CHP'nin 15. Yıl için bastırdığı İstanbul Cumhuriyet Matbaası'nda bastırılan Şeref Kitabından bir şiir daha:
Selanik'ten yükseldi ilahların bir eşi
Doğuşu ile kararttı sanki gökte güneşi
Bütün millet bir olup sarılmalı silaha
Kurtulmak kurtarmakta hacet yoktu Allah'a

Ey gökteki melekler, siz de göklerden inin
Yılda bir borcumuzdur cumhuriyete tapmak

2- Refik Ahmet Sevengil: “Allah'ı da, Sultan'la birlikte tahtından indirdik. Bizim mabetlerimiz fabrikalardır.”[CHP Tokat milletvekili - Uyanış Dergisi, 15 Ağustos 1929]

3- Osman Nuri Çerman: "Sen takıl peşine de baldırı çıplak Arabın / Korkma gir kanına hikmetin aşkın şarabın.

4- Yine Osman Nuri Çerman “Türkün Dini Kemalizmdir” diye bir kampanya başlatmıştı, “Dinde Reform” isimli bir de dergi çıkarıyordu. Çerman'a göre, sadece ezan Türkçeleştirmekle kalmamalı, namazın şekli, vakitleri yeniden düzenlemeli, camilerin de yapısı yeniden düzenlenerek halkevlerinin kontrolüne verilmeli idi. Bu projeye göre, Kur'an'dan Ahkam ayetleri çıkarılacak, yerine Nutuk'tan parçalar eklenecekti.

5- Mustafa Kemal'in en yakın arkadaşlarından Falih Rıfkı Atay: "Cehennemim var diye / Kurum etme ey Tanrım / Bağrımdaki ateşle / Seni bile yakarım"
Falih Rıfkı Atay: İslâmiyet denince benim aklıma çorap kokusu gelir.

6- 1946 yılı içinde, TBMM kürsüsünde konuşan Başbakan Şükrü Saraçoğlu: “Din zehirdir. Türkiye'den dini tamamen atabilmek için bize 30 sene daha lazım.

7- Recep Peker tek parti rejiminin en önemli organı ve kararları bütün parti üyeleri için kayıtsız şartsız bağlayıcı olan CHP Genel Başkanlık Kurulu'nun "Genbaşkur" diye anılıyordu bu heyet- Atatürk ve İnönü ile birlikte üçüncü üyesiydi.

Türkiye'de din telakkisinin vatandaşların teninden içeri nüfuz etmediğini söyleyen Recep Peker'in gerçek kutsalın din değil cumhuriyet inkilabı olduğu kanaatini taşıdığını, laiklik politikasının temelini ise dinden bahsetmemenin oluşturduğu görüşünde oluştuğunu da ekleyeyim.. Peker, Kemalizmin ideolojisini yapmaya çalıştığı Ülkü Dergisi'nde Atatürk'ün Büyük Nutuk'unun Türkün yeni mukaddes
kitabı, Halkevleri'nin de bu inancın mabetleri olduğu fikrini savunuyordu.

8- CHP'li Adalet Bakanı ve M. Kemal'in en yakın arkadaşlarından Mahmut Esat Bozkurt: "Devlet idaresindeki kaba sofuların elindeki dine kutsallık tanımak, bana göre Afrika zencilerinin çömlek ve taş parçalarına tapmalarından fazla bir anlam ifade etmez. Birinci olayla ikinci olay arasındaki fark, ilki kuruntuya dayanan bir inanç, ikincisi de bir toprak parçasına güvenmekten ibarettir. Türk medeni kanunu yürürlüğe girdiği gün, milletimiz on dört asırdır kendini çeviren sakat ve karışık inançlardan kurtulmuş olacaktır."

9- Ne örümcek, ne yosun,
Ne mucize, ne fusun;
Kabe Arabin olsun,
Çankaya bize yeter! (Kemalettin Kamu - CHP Milletvekili )

10- Samsun Milletvekili Ruşeni (Barkın) taa 1926′da “yeni din”in adını koymuştur:
“Milliyetçilik…”
Din Yok, Milliyet Var” başlıklı yazısında şöyle demiştir:
Bizim kutsal kitabımız, bilgiyi esirgeyen, varlığı taşıyan, mutluluğu kucaklayan, Türklüğü yükselten ve bütün Türkleri birleştiren ‘milliyetçiliğimizdir'…
“O halde felsefemizde din kelimesinin tam karşılığı ulusalcılıktır.
Hangi ulus ölürken Azrail'i tepelemiştir. Dünyada Türk olmak kadar onur mu var? Ve Türk olmak kadar ‘din' mi var?”

11- CHP'li diğer bir vekil Celal Nuri İleri'nin derdi ise başkaydı: İleri gazetesindeki köşesinde şöyle yazıyordu : "İnsan hayvandan ayrılınca bir nevi maymun ailesiydi. İlk atalarımız şüphesiz ormanların içinde sürü halinde serseriyane dolaşıyorlardı." "İslâm'la mahvoluruz"

12- CHP'li Mehmet Şeref, Meclis kürsüsünde "medenî kanun"u savunma babında "İslâm'ın çöktüğüne" inandırmaya çalışıyordu kendisini de, dinleyenleri de: "Yakılan ve ebediyen çöken Arap-Acem dinî ve tasavvufî tahakkümdür. Giden, kaynağı dinî ve ilâhî olan hukuktur. Artık, karşısındakini ilzam için 'âyet ve hadis' saymakta manâ yoktur."

13- CHP'li eski Belediye Başkanı ve Senatör Hilmi Nalbantoğlu :
Sen Meclis Başkanısın, Türbanı protokole sokamazsın, Türban karın doyurmaz,
Milletin k... açıkken, Kafası örtülmüş kime faydası var?..
Cumhuriyetimiz 80 yaşında, Hâlâ namuslu olmayı, Saçların kapalı ya da açık olmasıyla mı ölçeceğiz?
Tam manasıyla felâket: Türban gerici çevrelerin ideal amaçla kullandığı bayrak kabul edildiğinden bu uygulamaya çok çok bozuluyorum... Türban bağlayanları boğmak istiyorum!.

14- CHP grup başkan vekili Ali topuz: İslam kültürü asla bizim öz kültürümüz değildir. Türkiye Cumhuriyetinin kültürel değerleri Türklük temellerine kuruludur.

15- CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Ankara Elmadağ'da hacca gitmek istediğini söyleyen bir vatandaşa Önce ‘Boşver, Araplara para kaptırma' diyerek vatandaşı vazgeçirmeye çabalıyor. 80 yaşındaki Mustafa Ünal, ‘Bir ayağım çukurda ne yapayım' diye ısrar edince, ‘Bakarsın orada Muhammed bırakmaz seni, buraya göndermez. Sen yine şey yapma.'

16- CHP Genel Başkanı İsmet İnönü Meclis kürsüsünde sert bir konuşma yaptı:

“Sizler Said-i Kürdi'yi neden Türkiye'de şehir şehir dolaştırıyorsunuz? İrticayı seçim kazanmak için mi hortlatıyorsunuz? Atatürkçüleri bilerek mi hiddete getiriyorsunuz? Amacınız nedir? Dinin siyasete en yaldızlı şekilde alet edilmesi yüzünden memleketin iki defa battığını görmüş benim gibi bir adamın, din istismarcılarının zararı karşısında duyduğu heyecanlı hassasiyeti paylaşmanızı istiyorum.”

Son olarak İsmet İnönü Said'i Nursi için diyor ki; "Said-i Kürdi ve cemaati şu Adana-Halep demiryolunun ötesindeki Fransızlardan daha tehlikelidir.`

Ki O Said-i Nursi ki Ruslarla harp etmiş ve kazanımlar elde etmiştir. Bu millet için ve ülke için çok önemli bir değerdir ama İnönü sırf Bediüzzeman dindar diye onu Fransızlardan daha tehlikeli görür.

CHP'nin geçmişi bugünü hep dindarlarla savaşmak ve dindarları küçük görmekle geçmiştir. Mücadele hep din ile olmuştur. Şimdi Hallaçoğlu bir laf etti beyefendiler kızıyorlar.

Kızmadan önce bir cemaziyel evvelinize bir bakın sonra kızın beyler. Ne yani Yusuf Hallaçoğlu CHP dindar bir partidir deseydi inandırıcı mı olacaktı. Tarihin not düştüğü bütün söylem ve eylemleri yok mu edecekti.

Biz sizin cemaziyel evvelinizi biliriz beyler.

  YORUM YAP / YORUM OKU
ALİ OSMANOĞLU DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS