Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Hilmi Daşdemir

CHP Neden İktidar Alternatifi Olamıyor?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

CHP'nin 36. Olağan Kurultayı geçtiğimiz hafta sonu yapıldı. Slogan ‘'Adalet ve Cesaret'' idi ki öncelikle adalet ve cesaretten yoksun bir kurultay olduğunu söyleyelim.

Neden, adalet ve cesaret eksik; öncelikle bunu açıklayayım. Adalet deniyor ancak adil olmayan bir delege yapısı var. Geçmişte bu konuda eleştirilen Deniz Baykal gibi Kemal Kılıçdaroğlu da kendisine yakın isimleri delege yaparak delege yapısını değiştirmiş oldu. Kolay kolay oradaki delege başka birini seçmez. Çünkü delege olmalarını genel başkanlarına borçlular.

Diğer taraftan, cesaret yok; neden derseniz, tartışmalı da olsa 166 delegenin sonradan iki kişi imzasını geri çekmiş 164 delegenin imzası ile aday olabilen Muharrem İnce 477 oy alıyor. Yani, delegeler bir cesaret gösterip ilk başta tavırlarını ortaya koyamıyorlar.

Kamuoyunda da artık CHP genel başkanlığı için bir değişim beklentisi olduğunu ortaya koyan bir araştırma sonucumuz var. Optimar Araştırma olarak 26 ilde 1500 kişi ile yaptığımız araştırmada ‘'CHP Genel Başkanı olarak kimi görmek istersiniz?'' diye bir soru yönelttik katılımcılara. Katılımcıların % 36,5'i Kemal Kılıçdaroğlu, % 34,3'ü Muharrem İnce'yi ve % 6,7'si ise de Ümit Kocasakal'ı CHP Genel Başkanı olarak görmek istediklerini belirttiler. CHP Genel Başkanı delegeler tarafından değil de halk tarafından seçilse idi Muharrem İnce genel başkan olarak seçilebilirdi. Muharrem İnce'nin 'ulusalcı' duruşu tercih sebebi oluyor. Araştırmaya katılanların parti tercihlerine göre baktığımızda; Kemal Kılıçdaroğlu'nu CHP Genel Başkanı olarak görmek isteyenler Ak Partililer arasında % 37,8, CHP'liler arasında % 50,7, MHP'liler arasında % 18,3, HDP'liler arasında % 54,8, İYi Partililer arasında ise % 3,7 oranlarında olduğu görülüyor.

CHP'nin Kurultayı gerçekleşti, geçmişte Deniz Baykal'da olduğu gibi şimdi de Kemal Kılıçdaroğlu'na kendi partisinde iktidar olmak yetiyordur belki de.

CHP'nin iktidar alternatifi olamamasının en önemli sebebi halktan kopuk bir muhalefet yapmasını gösterebiliriz. Geçmişte ‘'laiklik'' ‘'başörtüsü'' gibi konularda halkın gündeminde olmayan meseleler üzerinden siyaset yapıyorlardı. Bugün ise, Zeytindalı Operasyonu için kendi parti tabanındakilerin bile % 58 oranda desteklediği operasyon için uluslararası camia bile bize destek verirken Afrin için bizimle birlikte savaşan ÖSO güçleri için bir ‘'dezenformasyon'' içerisinde olduklarını görüyoruz. Temel olarak bu yaklaşım toplum tarafından destek görmeyen bir yaklaşımdır.

Çünkü toplum bu tür milli meselelerde kenetlenmektedir. Parti ayrımı yapmadan, mezhep, etnik kökene bakmadan tek vücut olmaktadır.

Sonuç olarak, bu tür milli meselelerde kendi tabanından bile kopuk siyaset üreten bir parti yönetiminin başarılı olması da mümkün değildir.

Peki nasıl başarılı olabilir CHP? Öncelikle, toplumun sesine kulak vermesi gerekir daha sonra da topluma gelecek için hedef ortaya koyması gerekir. Tek söylemi Cumhurbaşkanı ve Ak Parti karşıtlığı üzerinden gider ise bir yere varamaz. Toplum, kendisine umut vadeden, refah vadeden siyaset ister ve bekler.

İlerde umarım toplumdan kopuk bir siyaset üreten bir CHP yerine toplumun değerleri ve beklentilerini dikkate alan bir CHP ya da anamuhalefet partisi görürüz.

  YORUM YAP / YORUM OKU
HİLMİ DAŞDEMİR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS