Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut Övür

CHP, De Gaulle'ünü arıyor

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, bir gece ansızın kaset komplosuyla gönderildi ama o günden bu yana da nasıl döneceği hep merak edildi.

Her kurultay öncesi ve her sıkışma anında onun adı ön plana çıktı. O da çok istiyordu. "Geri dönüyor, harekete geçiyor" denilse de bir türlü cesaret edip, ortaya çıkamadı. O değişiklik olduğu andan itibaren partinin yanlış yönetildiğini, rotasının kaydırıldığını gördüğü halde söyleyemedi, susmayı tercih etti. Kaygılarını daha çok özel sohbetlerde anlatmakla yetindi. Bunun bir nedeni CHP'nin bugünkü noktaya gelmesini isteyen odakların güçlü olmasıysa bir diğer nedeni de bizzat Baykal'ın "yeni siyaset" önerememesiydi.

Aslında o çirkin komplodan önce, farklı bir Baykal'ın ipuçları ortayı çıkmış hatta "Kutlu Doğum Haftası" ve Kürt kimliğine ilişkin yaklaşımıyla bunu göstermişti. Ama önü kesilince sustu. Oysa ondan beklenen, bu kadar çirkin bir komploya maruz kalmış, tarihi süreçlerden geçmiş, siyasi yanlışlara tanık olmuş tecrübeli bir siyasetçi olarak daha "uyarıcı" olması, siyasetin "akil" insanı "aksaçlısı" olarak Türkiye'nin bunca yıl enerjisini tüketmesini engellemesiydi.

İNSANİ VE AHLAKİ DURUŞUYLA DİKKAT ÇEKEN BİR BAYKAL

Biraz geç de olsa, bu beklenti önceki gece CNNTürk'te gerçekleşti. O gece Türkiye toplumunun karşısına, insani ve ahlaki duruşuyla dikkat çeken bir Baykal çıktı. Baykal o gece, ülke her sıkıştığında yaptığı pozitif bir muhalefetin nasıl olması gerektiğini gösterdi. Hükümeti eleştirdi, Türkiye'ye sahip çıktı, "yerli ve milli" bir siyasetçi portresi çizdi.

BAYKAL'IN SÖZLERİNİN ZAMANLAMASI UYGUNDU

Zamanlaması da iki nedenle uygundu. İlki, CHP'de kurultay kavgalarının bittiği ama parti ve seçmen tabanının rahatlamadığı bir dönemde konuştu. Daha önce olsaydı etkisi bu kadar olmaz, koltuk kavgasına yorulur, etkisizleştirilirdi.

İkincisi Türkiye'nin bir yandan ABD-Rusya öte yandan onlarla ilişkili İran-Suriye üzerinden sıkıştırıldığı bir dönemde ülkesine karşı sorumlu bir siyasetçinin yapması gerekeni yaptı. Her iki açıdan da ezber bozan, tarih yazan ve etkisini bir süre sonra çok daha net göreceğimiz bir çıkış yaptı. Birilerinin daha duyar duymaz, öfkelenmesi "AK Parti'ye yaradı" gibi ucuz suçlamaları boşuna değil.

BU AÇIKLAMANIN BÜYÜK CHP KİTLESİ İÇERİSİNDE BİR KARŞILIĞI VAR

Bu açıklamaların, kafaları karıştırılan büyük CHP kitlesi içinde bir karşılığı var. Çünkü o kitle uzun zamandır bir arayış içinde. Baykal, ilk kez kendi ülkesine "düşmanlaştırılmak istenen" bu kesime, Suriye'de küresel kumpasın üç ayağı, "IŞİD, Şii ve Kürt" üçlemesiyle ne yapılmak istendiğini çok çarpıcı biçimde anlattı.

İşte bölgeyi cehenneme çevirmekte bir aparat olarak kullanılan DAEŞ tespiti: "Herkes kendi derdini IŞİD'in üzerinden takip ediyor. Dünyaya 'IŞİD'e karşı mücadele ediyoruz' diyor, aslında kendi amacını gerçekleştirmeye çalışıyor."

Belki de en önemlisi, kurucu felsefeye sahip çıkan, 18 yıl CHP'nin genel başkanlığını yapan bir siyasi aktörün dilinden, ilk kez Suriye'de yaşananların adını koyup, "Şii kuşatması"ndan söz etmesiydi:

"Halep Sünni İslam kentidir. Bu kenti Rusya'nın, Esad'ın himayesine teslim etmek üzerine bir politikayı çok ciddi sorgulamak lazım. Niye göçüyor insanlar? Orada Halep'te bir katliam var. Tarihi kimliği değiştirecek süreç yaşanırken 'durun', 'bekleyin' veya 'izleyin' demek doğru olmuyor. Olay PYD olayı değil, Halep olayıdır. Olay Şii kuşatmasıdır."

Baykal, bu çıkışıyla sadece içinde yer aldığı cumhuriyetçi kitleyi değil, dünyayı da uyararak tarihe not düştü. Parti olarak CHP'ye yönelik söylediği "yönetim sorunu var" ve "taban umutsuz" tespitleri de yerinde ve tabanın hissiyatını yansıtıyor. Bu çıkış bir değişim getirir mi göreceğiz ama CHP'nin bir De Gaulle'e ihtiyacı olduğu çok açık.

  YORUM YAP / YORUM OKU
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS