Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Dr. Begüm Burak

Çevrimiçi sansüre 'dur' demek…

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Günümüz Türkiye'sinde ana akım medyanın adeta bir “orkestra” edasıyla hareket ettiğini gözlemliyoruz. Siyasal iktidarın söylemlerine aykırı bir yayın politikası benimse(ye)meyen medya aktörlerinin anti-demokratik duruşunun ve tek sesli olmasının temel sebebi ise medyanın sermaye yapısı ile doğrudan ilgili. Böylesi bir atmosferde çevrimiçi haber platformları ve sosyal medya siteleri iktidar söylemine alternatif bilgiye ulaşmada önemli bir role sahip, ancak ülkemizde son yıllarda dijital mecraların da sansüre yoğun bir şekilde maruz kaldığı biliniyor. Çevrimiçi sansür yalnızca ifade özgürlüğüne darbe vurmakla kalmıyor, vatandaşların alternatif haber kaynaklarına erişmesine ve bilgi edinme hakkına da sekte vuruyor ve bu durum maalesef siyasi yaşamın çoğulcu niteliğine ve demokratik normlara da zarar veriyor.

Geçtiğimiz günlerde, lisans başvurusu yapmadıkları gerekçesiyle Deutsche Welle (DW) Türkçe ve Amerika'nın Sesi sitelerinin erişimlerine Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun talebi üzerine mahkeme kararıyla kısıtlama getirildi. Bu durumun temel gerekçesine bakarak, çevrimiçi sansür olmadığı söylenebilir, ancak lisans başvurusu sorunu olmayan ve muhalif kimliği nedeni ile sansüre maruz bırakılan başka sitelerin varlığı ülkemizde çevrimiçi sansürün ağırlığını gözler önüne seriyor.
Çevrimiçi sansür konusu, özellikle son yıllarda demokrasi ve özgürlük tartışmaları bağlamında oldukça önemli konulardan biri haline gelmiştir. İfade özgürlüğü temel insan haklarından biridir ve bireylerin özgürlüklerine getirilen kısıtlamaların insan doğasının temel özellikleriyle bağdaşmadığı söylenebilir. Bu bağlamda, çevrimiçi özgürlüklerin korunması insan haklarının önemli bir boyutunu oluşturuyor, demek abartı sayılmaz.
İlk internet bağlantısının 1993 yılında gerçekleştiği ülkemizde, “siber uzayda insan hakları ihlali” olarak değerlendirilebilecek pek çok internet sansürü uygulamasına son yıllarda tanık olduk. Ocak 2020'ye ait verilere göre Türkiye'de 62 milyondan fazla aktif internet kullanıcısı ve 54 milyon civarında sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Türkiye, 2020'de yayımlanan Freedom House Raporu'nda çevrimiçi özgürlükler açısından “özgür olmayan” bir ülke olarak nitelendirilmiştir. Ülkemizdeki uygulamalara baktığımızda, çevrimiçi sansürün temel amacının “zararlı” siyasi içeriğin ve müstehcenliğin engellenmesi yönünde olduğu gözlenmektedir.
Ülkemizde çevrimiçi sansürün genellikle sosyal paylaşım sitelerinde görüldüğü biliniyor. İlk örneklerden biri Youtube sitesine 2007 yılında getirilen erişim yasağı. Yasağın nedeni Atatürk'e hakaret içeren bir video idi ve 2,5 yıl sonra yasak kaldırıldı. 2020 yılında ise İdlib'deki askeri krizin tırmandığı zamanlarda Şubat 2020'de Facebook sitesine erişim yasağı getirilmiştir. Bu erişim engeli, dijital mecrada uygulanan ulusal güvenlikle ilgili kısıtlamaların doğrudan bir örneği olarak görülebilir.
Sıklıkla erişim yasağı getirilen bir diğer sosyal paylaşım sitesi ise Twitter'dır. Özellikle 2013 yılındaki Gezi Parkı protestoları döneminde sosyal medya sansürünün yeni bir ivme kazandığı bilinmektedir. Bu protesto döneminde Twitter gibi sosyal medya ağlarının, gösterilerin düzenlenmesinde ve haberlerin yayılmasında etkin bir şekilde kullanıldığını biliyoruz.
Sosyal ağlar dışında, muhalif çizgideki Kürt milliyetçisi ve sol tandanslı bazı haber sitelerinin de zaman zaman sansüre uğradığını biliyoruz. Belli sitelerin engelleme önlemlerini aşmak için adlarını değiştirmeyi tercih ettiği bilinmektedir. Örneğin, Özgür Gündem gazetesinin internet sitesinin adı birkaç kez değiştirilmiş ancak yine de erişimine yasak getirilmekten kurtulamamıştır. Oda TV sitesi engellenen sitelerden bir diğeridir. 2020'de Libya'da şehit olan bir Milli İstihbarat Teşkilatı mensubunun haberlerinin yayımlanmasının ardından OdaTV haber sitesine erişim yasağı getirilmiştir.
URL tabanlı engelleme ile birçok habere de erişim yasağı getirildiği bilinmektedir. Evrensel, Diken, T24, Gazete Duvar, OdaTV gibi haber sitelerindeki içeriklerin bir bölümünün, URL adresleri sıklıkla sansüre uğramaktadır (Bu sitelerin ve diğer internet sansürlerinin detaylı analizi için Yaman Akdeniz ve Ozan Güven'in 2020 yılına ait Engelli Web isimli çalışmasına bakılabilir). Erişimine engel konan haberlerden bir örnek 2019 yılına ait. Atatürk Orman Çiftliği ve TCDD Müzesi'nin Medipol Üniversitesi'ne tahsis edilmesiyle ilgili haberlere erişim engeli getirilmiştir.
Türkiye'de internetle ilgili önemli düzenlemelerden biri 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçların Önlenmesine Dair Kanun” dur. Adı geçen düzenlemenin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğu belirtilmiştir. Çevrimiçi sansüre ilişkin verilere bakıldığında, görünen o ki, çevrimiçi özgürlüklerin korunmasına yönelik ülkemizde sağlam bir yasal çerçeveye acilen ihtiyaç var. Böylelikle demokratik normlardan olan haber alma özgürlüğü ve ifade özgürlüğü garanti altına alınabilir.

 

  YORUM YAP / YORUM OKU
DR. BEGÜM BURAK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS