Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Cevdet Akbay

Hasan Cemal’in P24 Değirmeni

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Harvard Üniversitesi Nieman Gazetecilik Vakfı, bu yılki Louis M. Lyons Gazetecilikte Vicdan ve Dürüstlük Ödülü’nü Hasan Cemal'e vermiş. Hasan Cemal'e sözkonusu ödül kazandıran, büyük ihtimalle, son bir senedir Bağımsız Gazetecilik Platformu'nda (P24) ve ona bağlı olan T24’te sergilediği performans!

P24'ün birçok destekçisi var ama en ilginci ABD kaynaklı National Endowment for Democracy (NED). NED, medya özgürlüğü adı altında hükümet karşıtı faaliyetlerini sürdürebilmesi için Hasan Cemal'e geçen yıl (2013’te) tam 50 bin dolar para yardımı yapmış.

Bu, açıktan yapılan ve sadece bir yabancı kuruluşun yaptığı yardım! Bu şunu gösteriyor: Erdoğan’a karşı mücadele için yurtdışından Hasan Cemal’e para akışı var. Yani, Hasan Cemal, bugünkü meşru hükümete karşı yürüttüğü kalkışmasını NED'e borçlu; hükümete saldırarak borcunu ödüyor.

Hasan Cemal'in maddi ve manevi sponsoru olan NED, 1983'te Reagan Yönetimi'nce SSCB'ne karşı kurulan, şimdilerde ise dünyanın farklı yerlerindeki rejim değişiklikleride kullanılan bir aygıt. ABD Derin Devleti’nin güdümünde. Neocon politikalarını hayata geçirmeyi hedefleyen bir yapı.

"Sessiz Devrim" adı altında dünyadaki birçok meşru hükümetleri devirmekte rol oynadı. Yakın zamanlarda gerçekleşen “sessiz devrim”lerin son kurbanlarından biri, yakınımızdaki Ukrayna. NED, Ukrayna ve dünyanın birkaç yerine yapmayı başardığı "Sessiz Devrim"i Hasan Cemal gibilerin eliyle Türkiye'de de denedi. Hala da deniyor.

NED’in P24 derneğine/platformuna yaptığı para desteği 2013’te oluyor. Dernek de aynı yıl, muhtemelen bu parayla, faaliyetine başlıyor. 2013, uluslararası bir operasyon olan Gezi Kalkışması’nın olduğu, 17 Aralık ve 25 Aralık darbe girişimlerinin olduğu yıl. Bütün bunlar tesadüf olabilir mi? Ben şahsen tesadüflere inanmam.

70 yaşına gelmiş Hasan Cemal’in yapısıdır bu. Darbecilik huyu bir türlü çıkmıyor. Bu kötü huy, onu kullanılmaya elverişli yapıyor. Geçmişte yerli cuntacılar tarafından; şimdi de uluslararası cuntacılar...

Hasan Cemal’den büyük işler bekliyorlardı anlaşılan. Hasan Cemal de büyük sözler verdi muhtemelen. Erdoğan’ı devirmek gibi... Son bir yıl içindeki ölçüsüz asabiliğinde, sözünü yerine getirememiş bir kişinin ezikliği seziliyor. Son üç haftada kaleme aldığı yazıların başlığı Hasan Cemal’in “verilen görevi yapamamanın” utancını yaşadığı için saldırı dozunu artırdığını gösteriyor:

Padişahı devirmek! (23 Aralık 2014); Despotluğa direneceğiz, özgürlük hırsızlarına geçit yok! (19 Aralık 2014); Belki de takiye yapıyordun! (17 Aralık 2014); Demokrasi ve özgürlük hırsızları! (16 Aralık 2014); ve ‘Tek adam’a karşı sokağa da çıkılır, demokratik protesto hakkı da kullanılır! (1 Aralık 2014).

Bugünkü faaliyetlerine bakıldığında insan düşünüyor, “Kimse kızmasın kendimi yazdım” kitabı sanıldığı gibi bir günah çıkartma değildi muhtemelen. Darbeleri başaramamanın verdiği ezikliğin dışa vurumuydu belki. Günah çıkartmak olsaydı amacı, “zamanında çok suç işledim, çok insanın hayatına maloldum, yargılanmak istiyorum” derdi.

Günah çıkartma olsaydı, 28 Şubat Süreci’ni desteklemezdi. 28 Subat’ta Sabah gazetesinin birinci sayfa yazarıydı. Sabah’ın manşetleri hala hafızalarda tezeligini koruyor. Hasan Cemal, meşru hükümete karşı girişilen kirli savaşın parçasıydı.

Mesela, en yüksek oyu alan Refah Partisi’nin herhangi bir koalisyonun parçası olmasına karşıydı. O da 28 Şubat cuntacıları gibi, Ana-Yol koalisyonundan yanaydı. “Refahyol kurulursa Erbakan’la Çiller bir koalisyonda buluşurlarsa asker siyasete fena hâlde girer” tarzlı asker dipçiğiyle siyasetçileri korkutmaya çalışıyordu.

Mesela, cuntacıları tam manasıyla eleştirmedi… Medyanın meşru hükümete uyguladığı psikolojik harp taktiklerini eleştirmedi. Alçakça bir yalan olan Andıç’a karşı bir tepkisini göremezsiniz arşivlerinde. Osman Özbek isimli apoletli haydutun Başbakan Erbakan’a karşı küfrüne bir tepki vermedi o zamanlar. Erbakan Hoca’yı dolaylı olarak suçlarken, 28 Subat’in baş aktörlerinden biri, belki de baş aktörü olan Demirel’i “darbeyi önleyen adam” diyerek aklıyor.

1999’da yayınladığı “Kimse kızmasın kendimi yazdım” kitabından çok değil, üç sene sonra, 27 Nisan 2002 tarihli Milliyet’te çıkan yazısında sunlari yazmisti: “Demokrasi açısından kışlayla, yani askerle dini siyasete alet edenleri aynı kaba koymak gibi derinlikten yoksun bir alışkanlıktan da vazgeçmemiz gerekir...Ve bu ikisini aynı kaba koymayı ‘demokrasi havariliği’ sanmak tam bir yanılgıdır. Askere haksızlıktır! Hem de bu topraklardaki modernleşme ve çağdaşlaşma çabalarında askerin rolüne ilişkin hatalı bir bakıştır.”

Devamla ekliyor: “Bu ülkede eğer politikacılar, partiler, parlamento, yani seçimle gelen siyaset kurumu tıkır tıkır işliyor olsaydı, asker kışlasından çıkmaz ya da bazen sesini yükseltme ihtiyacını hissetmezdi. Türkiye iyi yönetilseydi, siyasette Tayyip'ler, radikal uçlar güçlenmezdi. Türkiye bugün de siyaset sahnesinde yenilenmeyi, iyi yönetilmeyi bekliyor. Sorun kimilerinin sandığı gibi asker sorunu değil.”

Görüldüğü gibi Hasan Cemal darbelerde bile askerleri masum, sivilleri suçlu gösterme çabasında. içindeki darbeci genler yaşlansa da hiç körermemiş. Erdoğan’a olan garazı çok eskilere dayanıyor ve eskisi gibi dipdiri. Müptelası olduğu darbeciliği gerçekleştirmek, nefret ettiği Erdoğan’ı devirmek için uluslararası operasyoncularla birlikte çalışması gayet mantıklı geliyor bana. Aldığı paraları sadaka olarak almamış. Verenler de o niyetle vermemiştir.

Erdoğan’a saldırmak, hükümeti devirmek için kullandığı P24/T24 değirmeni NED ve benzeri uluslararası operasyonel güçlerin suyuyla dönüyor.
CEVDET AKBAY DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS