Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Cevdet Akbay

17 Aralık Darbe Girişiminin Maliyetiyle Neler Yapılabilirdi?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın maliyetinin 1 milyar lira civarı (600 milyon dolar) olduğunu açıklanınca Paralel Medya “Harcanan parayla neler yapılabilirdi?” diye bir hesap yapmış:

Madenlere tanesi 250 bin dolar olan 40 kişi kapasiteli 2 bin 462 adet yaşam odası kurulabilirmiş!

Her biri 2 milyon liraya mal olan 24 derslikli 685 tane okul yapılabilirmiş!

TOKİ, 34 bin 250 adet 100 metrekarelik ev yapabilirmiş!

İç donanımları dahil her şeyi tam olan ve 25 milyon liraya mal olan 100 yataklı 55 devlet hastanesi yapılabilirmiş!

2 milyon liraya mal olan 685 adet 100 kişilik öğrenci yurdu yapılabilirmiş!

2 milyon liraya mal olan 685 adet 100 kişilik huzurevi inşa edilebilirmiş!

2,5 milyon liraya mal edilen 548 adet 500 kişilik cami yapılabilirmiş!

Gaye belli… “AK Parti har vurup harman savuruyor; milletin parasını boşuna harcıyor” algısı oluşturmak.

Her şeyden önce, yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı, devletin malıdır, Erdoğan’ın veya hükümetin değil.

Olması hayaldi ya, CHP ile sırt sırta, ev ev dolaşarak destekledikleri Ekmeleddin İhsanoğlu kazansaydı, orada oturacaktı.

Dertleri milletin parası değil elbet; Erdoğan’a ve hükümete vurmak.

F. Gülen’in “beceremediniz, bırakın” diyerek destek verdiği 28 Şubat cuntası, Refah-Yol hükümetini yıktıktan sonra (F. Gülen Refah-Yol’un kuruluşuna da engel olmaya çalışmıştı) kurduğu 28 Şubat hükümetleri İMF’den 1 milyar dolar borç almak için çırpındıkları bir dönemde, milletin 100 milyar dolardan fazla parası hortumlandı, biliyorsunuz.

Onun birkaç katı da kanuna uydurulmuş yollarla (havuz sistemi kaldırıldı, borçlanma faizleri tekrar yüzde 70’lerden yüzde 130’lara yükseltildi; faizlerin gecelik yüzde 15 binlere çıktığı zamanlar oldu) birilerinin kasalarına indirildi, malum.

Bir Neocon projesi olan, TÜSİAD tarafından finanse edilen, F. Gülen tarafından desteklenen 28 Şubat darbesinin ekonomiye maliyetinin 300 milyar dolar civarı olduğu tahmin ediliyor.

Bankalar hortumlanıp hesap millete kesilirken, Paralel Yapı’nın ve lideri Fethullah Gulen’in, değil cuntacılara, hortumculara ve rantiyecilere operasyon çekmek, “yazıktır, günahtır, milleti soymayın!” dediğine bile şahit olmadık. Aksine, meşru hükümeti yıkıp soygun ve talanın önünü açan MGK’yi “doğru yaptıysa iki, yanlış yaptıysa bir sevap kazandı” diye kutsadı F. Gülen.

Soygunun birince dereceden sorumlusu olan Çevik Bir’i “Genel Kurmayımız'ın çok değerli İkinci Başkanı… Kahraman ordumuzun şerefli bir mensubu ve en yüksek rütbede bir komutanı … Türkiye Cumhuriyeti'ni koruma ve kollama vazifesini deruhte etmiş şanlı ve kahraman ordumuzun seçkin ve şerefli bir mensubu ve Genel Kurmayımız'ın İkinci Başkanı …” gibi ifadelerle övmekle meşguldü F. Gülen.

F. Gülen ve Paralel Yapısı, kurulması için bizat önayak olduğu ama Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yolsuzluktan dolayı düşen ilk ve tek 28 Şubat hükümetiyle çok iyi gecindiler.

Bir kapris yüzünden 2001’deki krizi tetikleyen, memlekete 380 milyar liraya mal olan, memleketin yarı yarıya fakirleşmesine sebep olan Bülent Ecevit’i değil eleştirmek, ona şefaat dağıtmakla meşguldü F. Gülen.

Birkaç ay öncesine kadar, banka hortumcularını Pensilvanya’da ağırlıyor, milletin sırtından holdingleşen rantiyecilere “ananas” ve rafineri dağıtıyordu F. Gülen.

28 Şubat gibi bir Neocon projesi olup cuntacı apoletliler yerine Paralel Yapı’nın operasyonel tetikçi olarak kullanıldığı 17 Aralık darbe girişiminin maliyeti en iyimser hesaplama ile 105 milyar lira.

Paralel Yapı’nın bizzat parçası olduğu 17 Aralık darbe girişiminde uçan parayla bakalım nelere yapılabilirdi:

Madenlere tanesi 250 bin dolar olan 40 kişi kapasiteli 185 bin 75 adet yaşam odası kurulabilirdi.

Her biri 2 milyon liraya mal olan 24 derslikli 52 bin 500 tane okul yapılabilirdi.

TOKİ, 2 milyon 766 bin 361adet 100 metrekarelik ev yapabilirdi.

İç donanımları dahil her şeyi tam olan ve 25 milyon liraya mal olan 100 yataklı 4 bin 200 devlet hastanesi yapılabilirdi.

2 milyon liraya mal olan 52 bin 500 adet 100 kişilik öğrenci yurdu yapılabilirdi.

2 milyon liraya mal olan 52 bin 500 adet 100 kişilik huzurevi inşa edilebilirdi.

2,5 milyon liraya mal edilen 42 bin adet 500 kişilik cami yapılabilirdi.

Aradaki farkı farkediyorsunuz. 2 bin 462 adet yaşam odası nerede, 185 bin 75 adet yaşam odası nerede! 685 tane okul nerede, 52 bin 500 okul nerde! Gerisini siz hesaplayın.

17 Aralık darbe girişiminin maliyetiyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın maliyeti arasında en az 75 kat fark var.

17 Aralık sürecinde buharlaşan parayla en az 75 tane Cumhurbaşkanlığı Sarayı yapılabilirdi.

28 Şubat ve 2001 süreçlerindeki yolsuzluk ve soygunları, 17 Aralık’ta memlekete verdikleri 105 milyar lira zararı görmeyip Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın maliyetini diline dolamak, samimiyetsizliktir, ahlâksızca bir algı operasyonudur.

Paralel Yapı, şimdiye kadar takiyye ile, diyalog, dostluk, kardeşlik yalanlarıyla kamufle ettiği içindeki necaseti fışkırtıyor adeta.
CEVDET AKBAY DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS