Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Çekirge operasyonu! Sahte PCR testi, emlak dolandırıcılığı, sınavlarda dublör...

Çekirge operasyonu! Sahte PCR testi, emlak dolandırıcılığı, sınavlarda dublör...
Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Gündem - - Editör: Uğur SALAMCI

28 ilde, nitelikli dolandırıcılık suçu işleyerek devleti zarara uğratan 20 suç örgütü ve 235 şüphelinin yakalanması için düğmeye basıldı.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (KOM), teknolojinin her türlü imkanını kullanarak vatandaşları dolandıran şüphelileri ve kullandıkları yöntemleri yakın takibe alarak 20 suç örgütünün varlığını tespit etti.

Yaklaşık 9 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından şüphelilerin kimliklerini tek tek belirleyen ekipler, “Çekirge Operasyonu”nu başlattı.

28 İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON

Sabah erken saatlerde Adıyaman, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Batman, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Gaziantep, Isparta, İstanbul, Kırıkkale, Kütahya, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Ordu, Rize, Şanlıurfa, Tekirdağ, Yalova ve Zonguldak'ta önceden belirlenen adreslere eş zamanlı baskınlar düzenlendi.

Operasyonun devam ettiği, gözaltı ve arama çalışmalarının sürdüğü öğrenildi.

235 GÖZALTI KARARI

Örgütlü olarak nitelikli dolandırıcılık suçunu işlediklerini belirlenen 235 kişi hakkında gözaltına alınma kararı mevcut olup, 151 şahıs ise ifadelerine başvurulmak üzere emniyete davet edildi.

190 ŞÜPHELİ YAKALANDI

Operasyonlarda, şu ana kadar 190 şüphelinin gözaltına alındı.

SAHTE PCR TESTİ, SAHTE RAPOR, GAYRİMENKULDE USULSÜZLÜK...

Aydın, Elazığ, Isparta, Kırıkkale, Rize, Şanlıurfa ve Zonguldak'ta 5 örgütlü yapı altında suç işleyen şüphelilerin, kamu hastanelerinde çalışan rapor düzenlemeye haiz kişiler başta olmak üzere diğer görevlilerin normal şartlar altında rapor alamayacak kişilere engel oranını artırır şekilde rapor temin ettikleri ya da temin etme vaadinde bulundukları, sahte rapor alanların ÖTV muafiyeti ile genelde yeni araç alımında yüzde 40'a kadar avantaj, engelli maaşı, ücretsiz toplu taşıma kartı sağladıkları, sahte rapor temin edenlerin ya da vadedenlerin karşılığında menfaat temin ettikleri belirlendi. Doğum sonrası yeni doğan bebeklere devletin imkanları ile temin edilen mama ve çocuk bezinin ilgililere hiç verilmediği, bazı hastane görevlileri aracılığıyla 3. kişilere satıldığı, genelde pahalı olan ilaçların ise gerçek reçete ile iş birlikçi eczanelerden temin edildikten sonra Irak'ın kuzeyi ve Suriye'de fahiş fiyatta satıldığı tespit edildi.

Ayrıca, sahte PCR testi ile COVİD-19 Pozitif olma ihtimali olan vatandaşların gerek yurt dışına çıkışlarında gerekse gündelik hayatlarını aksatmadan AVM'lere giriş çıkış, şehirlerarası seyahat sınırlamasından muafiyet sağlamaları için hiç test yaptırmadan veya herhangi bir sağlık kuruluşuna müracaat etmeden test yaptırmış gibi görünerek halk sağlığının tehdit ettikleri, sahte testi sağlayanların maddi menfaat temin ettikleri ortaya çıkartıldı. Şüphelilerin, özellikle salgın dönemi ile birlikte küçük ve orta ölçekli işletmelere sağlanan destekler kapsamında vergi iadesi ya da maddi destek alabilmek amacıyla kağıt üzerinde çalışan göstererek söz konusu desteklerden usulsüz olarak faydalandıkları ve aynı zamanda vergi iadesi temin ettikleri belirlendi.

DOLANDIRMALARDA MİLLETVEKİLİ DANIŞMANININ İSMİ KULLANILDI

Adıyaman ve Kütahya'da yapılan çalışmalarda; bir milletvekili danışmanının adını kullanan şüphelilerin, salgın döneminin getirdiği ekonomik daralma ile mücadele eden küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerine düşük faizle kredi sağlayabileceklerini söyleyerek vatandaşları dolandırdığı ortaya çıktı.

Söz konusu illerde kendilerini polis olarak tanıtan şüphelilerden bazılarının da "Ziraat Bankası soyuldu, bankadaki altınlarınız sahte mi değil mi kontrol edeceğiz, evinize polis gelip altınları laboratuvara götürecek incelemeden sonra teslim edeceğiz." şeklinde söylemlerle yaşlı bir vatandaştan yaklaşık 800 bin liralık altın aldıkları tespit edildi.

4 İLDE 2 ÖRGÜT ÇÖKERTİLDİ

KOM birimlerinin Antalya, Edirne, Gaziantep ve Ordu'da yaptıkları çalışmalarda ise "yüksek kâr vaadi-saadet zinciri ve dini duyguları istismar" yöntemiyle suç işleyen 2 örgütlü yapı çökertildi. Bu illerdeki kişilerin yüksek kâr vadeden "Piramit" adı verilen bir sistem kurdukları, sistemde toplanan paranın gerçekte var olmayan ev, arsa, araç alım satımı işinde kullanılarak kâr sağlanacağı, sisteme dahil olabilmek için ilk aşamada üyelik adı altında bir miktar para ödendiği, üye olanlara yeni katılımcı sağlamaları halinde daha fazla kâr sağlayacakları söylendiği, bu doğrultuda üye olan bir kişinin sisteme 5 kişiye kadar katılımcı dahil edebildiği, tepede bulunan yöneticilerin ilk aşamada üyeleri ellerinde tutabilmek ve daha fazla mağduriyet yaratabilmek adına küçük miktarlarda parayı kâr adı altında ödediği, ufak miktarda kârı alan katılımcının daha fazla kazanabilmek adına daha çok para yatırdığı ya da daha çok üyeyi sisteme dahil ettiği, maksimum kazancı sağladığını düşünen örgüt yöneticilerinin bir müddet sonra toplanan tüm parayla ortadan kaybolduğu ve böylece milyonlarca lira haksız menfaat temin ettiği belirlendi.

MEDYUMLUK YÖNTEMLERİYLE YÜZLERCE KİŞİYİ MAĞDUR ETTİLER

Medyumluk, falcılık, büyücülük yöntemleriyle maddi ve manevi sıkıntı içerisinde olan vatandaşları da hedef alan şüphelilerin, evlenmek istediği kişinin karşılık vermemesi, çocuğu olmayan ailenin evlat sahibi olma isteği karşılığında bu taleplerin yerine getirilebileceği, mağdurları ikna etmek ve gözlerini boyamak maksatlı bir kap içerisinde bulunan suya birtakım işlemler gerçekleştirerek mağdurlara cinlerin musallat olduğunu, cinlerden kurtulmak için özel bir mürekkep ile ayrıca kan akıtmak gerektiğini, bununda belli bir bedel karşılığında olduğunu ifade ederek maddi çıkar sağladıkları tespit edildi.

EV VE ARSALARI ÜÇÜNCÜ KİŞİLERE SATTILAR

Ankara, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Diyarbakır, Tekirdağ ve Muğla'da örgütlü olarak nitelikli dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunan şüphelilerin, Hazine arazileri, gayrimenkuller ve araç satışlarında usulsüzlük yaptıklarını ve avantajlı esnaf kredisi vaadiyle vatandaşları dolandırdıkları ortaya çıkartıldı. Ucuza Hazine arazisi almak isteyen kişilere ulaşan şüphelilerin kamu kurumlarınca satışa sunulmamış Hazine arazilerini, ilgili kurumlarda bulunan tanıdıkları aracılığıyla satın almalarını sağlayabileceklerini vadettikleri ve parayı aldıktan sonra kaçtıkları tespit edildi. Öte yandan dolandırıcıların, yapım aşamasındaki bir binadan daire sattıkları ve hiç bitmeyen inşaat için sürekli aynı kişiden para aldıkları belirlendi. Aynı kişilerin bazen aynı evi birden fazla kişiye sattıkları, bazen de yurt dışında yaşayan ya da uzun süredir gayrimenkulü üzerinde işlem yapmayan kişilerin ev ve arsalarını tapuda başkasına aitmiş gibi göstererek üçüncü kişilere sattıkları açığa çıkartıldı.

6 İLDE 5 ÖRGÜTE DARBE

KOM koordinesinde Afyon, Antalya, Bolu, Mardin, Mersin ve Yalova'da düzenlenen operasyonlarda ise naylon fatura, usulsüz belge, usulsüz akaryakıt alım satımı ve ihalede usulsüzlük yöntemiyle suç işleyen 5 örgütlü yapı çökertildi. Şüphelilerin kamu kurum ve kuruluşlarına yakıt tedariki yapılması sırasında yakıt taşıyan tankerlerin normal şartlar altında yaktıklarının 3 katını yakmış gibi gösterdikleri, yakıt tedariki esnasında gitmesinin imkansız olacağı güzergahların kullanıldığı, kamu kurumlarından alınması gereken yakıtın organizasyon tarafından çalınan yakıtlardan oluştuğu, tankerlere tonaj işlemi uygulanırken ikiz plaka yönteminin kullanıldığı ya da usulsüz temin edilen tonaj fişlerini kullandıkları belirlendi.

SAHTE VİZE, NAYLON FATURA...

Söz konusu illerdeki şüphelilerin sahte çek koçanı ile aldıkları malları nakde çevirdikleri, ihaleye çıkılması gereken konuda doğrudan temin ile tedarik yapılarak anlaşmalı firmadan alım yaparak menfaat sağladıkları tespit edildi. Aynı şüphelilerin yük taşıyan araçların gümrük işlemlerinde ödemesi gereken transit vergi pulunun sahtesini temin ettikleri, bu şekilde normal şartlar altında gümrükten geçemeyecek araçlara göz yumulduğu, var olmayan şirketler üzerine fatura keserek, naylon fatura düzenleyerek vergi desteği aldıkları ortaya çıktı. Öte yandan şüphelilerin ABD, Kanada ve Schengen bölgesi ülkelerine gitmek isteyenler için pasaportun gerçek, eski vizenin sahte olduğu belgeler ürettikleri, adı geçen ülkelere müracaat sırasında sahte olarak üretilen geçmiş vize ile yeni vizeye daha kolay onay alabildikleri tespit edildi.

SINAVLARDA JOKER VE DUBLÖR KULLANIMI

Düzenlenen operasyon ile Batman, Muş ve Muğla'da nitelikli dolandırıcılık yaptığı belirlenen bir suç örgütünü de deşifre eden KOM birimleri, şebeke üyelerinin yeni açılan hastanede taşeron işçi ihalesi yapıldığını ve ihaleyi kazandıklarını söyleyerek istendiği taktirde belli bir bedel karşılığında işçi kadrosunda istihdam sağlanabileceği vaadiyle vatandaşları kandırdığını ortaya çıkardı. Ekiplerin yaptığı çalışma sonucunda aynı şüphelilerin, sürücü belgesi sınavına para karşılığı anlaştıkları kişilerin yerine joker ve dublör soktukları da belirlendi.


Facebook Twitter Linkedin WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul-Ankara yolu trafiğe açıldı
İstanbul ile Ankara arasında D-100 Devlet Yolu ve TEM Otoyolu her iki
İllere göre haftalık vaka haritası açıklandı 8-14 Ocak 2022
Sağlık Bakanlığınca, 8-14 Ocak arasında 100 bin kişi içinde görülen ko
İstanbul Havalimanı'nda uçuşlar durduruldu
İstanbul Havalimanı'nda tüm uçuşlar yoğun kar yağışı nedeniyle saat 18
Kripto paralarda çöküş sürüyor
Kripto para birimlerinde geçtiğimiz hafta gerçekleşen satış baskısı bu
AFAD, İstanbulluları uyardı: Dışarı çıkmayın
Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Trakya'dan girişlerin durdurulduğu
Türkiye'de corona virüsten son 24 saatte 156 can kaybı, 67 bin 23 yeni vaka 24 Ocak 2022
Koronavirüs salgınında bugün 67 bin 23 kişinin testi pozitif çıktı. Sa
İstanbul'da kar esareti: Araç girişleri durduruldu
İstanbul'da kar yağışı etkisini artırdı. Trakya yönünden gelen araçlar
Sağ Ok Sol Ok
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS