Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Şevket Gölük

Çalışma hayatında istihdam

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Eşsiz ve bereketli ülkemiz gerek coğrafi yönden gerekse ürün yetiştirme çeşitliği yönünden birçok gelişmiş ülkeden bile iyi durumda iken üreten ekonomi hedeflerimizden sapma yaşamamız ile birlikte tüketim batağına düştük. Bunun en acı sonucunu da elbette çalışmak ve üretmek isteyen ama iş bulamayan iyi eğitimli insanlarımız oldu.
Ülkemizde üretim rakamlarımız sürekli yükselmediği hatta son üç yıl sürekli düştüğü, çalışma alanlarının artmamasından ötürü ve buna oranla nüfus artışımın lineer olarak artmasından dolayı eğitimlide olsa insan işgücümüzün iş bulma ümitleri büyük oranda yok olmaktadır.
İş bulmak ve çalışmak ilk olarak bireysel olarak insanların kendi yaşamlarını ve aile bireylerini yaşamlarını devam ettirebilmesi için tüm ülke insanlarımızın temel hedef ve ihtiyacıdır.
Ülkemizde eğitim sistemimiz insanlarımızı iş hayatına hazırlayamıyor sadece mezunlar veriyor. Bu mezunlarımızda maalesef iş hayatına katılmak için bulundukları girişimlerde başarısız ve yetersiz oluyorlar.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı işgücü istatistiklerini açıkladı. TÜİK verilerine göre 2021'de 15 yaş ve üstü grupta işsizlik oranı, bir önceki yıla göre 121 bin kişi azalarak yüzde 12 oldu. İstihdam edilenlerin sayısı da 2 milyon 102 bin kişi artarak 28 milyon 797 bine yükseldi. İstihdam oranı ise 2,5 puanlık artış ile yüzde 45,2 olarak kaydedildi. İstihdam oranı erkeklerde yüzde 62,8 iken kadınlarda yüzde 28,0 olarak gerçekleşti.
İstihdam edilenlerin yüzde 17,2'si tarım, yüzde 21,3'ü sanayi, yüzde 6,2'si inşaat, yüzde 55,3'ü ise hizmet sektöründe yer aldı. Bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında sanayi sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,8 puan, inşaat sektörünün payı 0,4 puan artarken, tarım sektörünün payı 0,5 puan, hizmet sektörünün payı 0,6 puan azaldı.
2021 yılında 4 milyon 948 bin kişi tarım sektöründe, 6 milyon 143 bin kişi sanayi sektöründe, 1 milyon 777 bin kişi inşaat sektöründe, 15 milyon 928 bin kişi hizmet sektöründe istihdam edildi. Bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında istihdam edilenlerin sayısı tarım sektöründe 211 bin, sanayi sektöründe 661 bin, inşaat sektöründe 231 bin, hizmet sektöründe 998 bin kişi arttı.
Birde ülkemizdeki genç işsizler ile ilgili rakamları verecek olur isek, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı işgücü İstatistiklerine göre 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı 2021 yılında bir önceki yıla göre 2,3 puan azalarak yüzde 22,6 oldu. Bu yaş grubunda işsizlik oranı; erkeklerde yüzde 19,4, kadınlarda ise yüzde 28,7 olarak tahmin edildi.
2021 yılında 4 milyon 948 bin kişi tarım sektöründe, 6 milyon 143 bin kişi sanayi sektöründe, 1 milyon 777 bin kişi inşaat sektöründe, 15 milyon 928 bin kişi hizmet sektöründe istihdam edildi. Bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında istihdam edilenlerin sayısı tarım sektöründe 211 bin, sanayi sektöründe 661 bin, inşaat sektöründe 231 bin, hizmet sektöründe 998 bin kişi arttı.
Genel olarak ta ülkemizde son üç aydır iş arayan işsiz sayısı 4 milyon sayısına yaklaşmıştır. Ayrıca işsiz insanlarımızın en çok inşaat ve hizmet sektöründe iş bulabildiklerini ve yine en çok istihdamın bu iki sektörde olduğunu belirtmemiz gereklidir.
Yukarıda sıraladığımız resmi rakamlardan çok önem arz eden üç başlık çıkartabiliriz.

Bunlar sırasıyla;
- İşsiz sayımız 3 milyonu geçmiş ve 4 milyona yaklaşmıştır.
- Genç nüfuzumdaki işsiz sayısı artmaktadır.
- Ülkemizde üretim sektörü değil hizmet sektörü çalışanı çoğalmaktadır.

Sıralamış olduğumuz bu üç ana başlık gösteriyor ki maalesef ülkemizde işsiz sayımızın sürekli arttığı ve çalışanlarımızın çoğunluğunun üretim sektörüne yönlendirilemediğidir.
Dünyada sürekli gelişen ve süper güç olan ülkeler iş ve istihdam politikalarının hep üretim sektörü üzerine kurmuşlardır. Bunun sonucu da üretimden aldıkları güç ile sürekli atılımlar yapmışlardır.
Birde çalışma hayatında istihdam ve üretim sorunlarımızın çözüme ulaşmamasının sebeplerinden biride genç insanlarımıza verilmekte olan yanlış eğitim ve istihdamda yanlış yönlendirme politikalarını gösterebiliriz. Bu yanlış politikamızı bir an önce değiştirmeli genç insanlarımızı istihdam konusunda ülke kalkınmasına ve dolayısıyla çalışanlara refah sağlayacak olan üretime teşvik ederek yönlendirmeliyiz.
Son olarak yeni mezun olacak ve iş hayatına atılacak olan milyonlarca insanımızın iş bulma ümitlerinin kaybolmaması için gerek resmi yetkililer gerekse iş dünyası temsilcileri çözüm üretme noktasında el ele vermelidir.
Ülkemizde iş bulma ümitleri yok olan insanlarımızı ülke ekonomisine ve ülke üretimine katılmalarını sağlayacak her türlü çalışmayı, her türlü iş projelerini, her türlü çalışma eylem planını yapmalıdırlar.

Şevket GÖLÜK

 

  YORUM YAP / YORUM OKU
ŞEVKET GÖLÜK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS