Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Azra Naz Topcu

Bugün 100 yaşında ki o masum çocuğun doğum günü

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Evet yanlış görmüyorsunuz. Bugün o gün ;daha henüz saçlarına aklar düşmemiş olan yalnızca yaşı kırka ulaşan o adamın,o muhteşem zekanın eseri ve en birinci amacı haline gelmiş "Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir" temennisinin resmi olarak hayata geçirildiği gün bugün.

"Tam bir asır , yüzyıl önce asıl olan millettir, devletin sahibi de koruyucusu da millettir" diyen bir liderin ; Mustafa Kemal ATATÜRK 'ün tüm dünyadaki evlatlarının doğum gününü , 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyorum. Bilgeliğin , yaşanmışlığın tecrübesidir ;kimi zaman aklarla dolu bir iki tutam saç . Fakat ; bu sefer öyle olmadı ... Bu sefer daha henüz yaş 35 yolun yarısı diyen şairin tabirini birkaç yıl geçirmiş o güzel insan , dahi zeka ,hiç kimsenin ön göremeyeceği bir şekilde ; çok değerli ve ancak yüzyıllar sonra değeri anlaşılabilecek bir yönetimi , düşünceyi ön gördü ve benimsedi. Bir padişah'ın , tek bir karar vericinin değil; topyekün milletin iradesiyle özgür bir ülkenin temellerinin atıldığı bu günü Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK 'ün çocuklara, tüm dünyada ki tek ortak nitelik olarak görülen çocuk masumiyetine emanet etmesi, en büyük güvencesinin çocuklar olması tesadüf değildir. Hayata gözlerini özgür ve mutlu bir dünyada açan ; masum,temiz ,dip diri ve canlı bir çocuğu yepyeni bir ülkenin doğuşuna benzetmesi ise ;çok manidar ve anlamlıdır.

O ,çocuk büyüdükçe güçlü , güzel ,diri ve dinç bünyesiyle ülkeyi de büyütecek ,kendi gibi ülkesini de geliştirecek. Her yeni gün dünyaya gelen ruhunda "Türklük ve Bağımsızlık" taşıyan her çocukla cumhuriyet ilkeleri ve devrimler hiç unutulmadan sonsuza dek hep yaşatılacak. Bizimle beraber dünya da kirlendi temiz ve masum kalansa; ya güzel birkaç anı ya da yeni doğan bir çocuğun masumiyeti ve saflığında gizli birkaç tebessüm. Türkiye Büyük Millet Meclisi o saf , temiz, yeni doğmuş arı çocuk , 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ise ;o çocuğun en büyük ve en değerli anısıydı. Anadolu'nun Türk halkının bağrında, rahminde , başkentte doğan bu çocuğun hürriyetini, egemenliğini ilan ettiği gündür "23 Nisan". O bebek milletin ,özgürlüğün ta kendisidir. O büyük zeka ve bir çift gözün eseridir yaşadığımız her gün ,aldığımız her nefes. Ona bir borçtur; ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinde tutmak , onu her anımız da hatırlamak. Bir belediye başkanının deyimiyle ;"Yine büyükler kürsüye çıkacak ,anlatacak , gururlandıracak bizi aynı onun anlattığı gibi anlatmak , seslenmek, içimizdeki o canlı ve özgür çocuğu çıkarabilmek için günlerce ,saatlerce çalışacaklar aynı ATATÜRK gibi olabilmek için. Ama ;hiç kimse onunla aynı coşkuyla , heyecanla , mutlulukla aktaramayacak bize sevgisini , anlatamayacak bize olan düşkünlüğünü ve o değerli görüşlerini...

Ve yine dolduracağız sokakları belki siyah önlüklerimiz olmayacak üzerimizde ama aynı his mutluluk ve beraberinde heyecanla.

Yine bir çocuk çıkacak bir şiir okuyacak belki aynı şiir değil ama aynı gururla . Yine bir kız gülümseyecek , biri elinde kırmızı - beyaz bayrağımızı kaldıracak göklere aynı yıllarda değil belki ama aynı duygularla , aynı içtenlikle .

Ve yine nice "23 Nisanlar" kutlanacak belki onsuz ve bir yanımız buruk ama ; yine canlı ve hiç bitemeyen bir sevgi ve saygıyla."
"Ulusak Egemenlik öyle bir ışıktır ki onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar yok olur." diyen bir çift mavi gözün içindeki ışıktır bayram.
"Ulusal Egemenlik ,ulusun namusudur , onurudur,şerefidir ."

En yüce makam,en büyük sevgi , en önemli maneviyattır, en çok aşktır. Leyla'nın Mecnun'a , ananın oğluna, koyunun yavrusuna , Egemenliğin millete , ayın yıldıza ,gecenin gündüze ulaştığı gündür 23 Nisan. Çocuktur, samimiyettir , özgürlük tür,sevgidir, ATATÜRK'tür , ilkbaharda açan çiçektir, Türk kanıyla sulanan al bayraktır.

Daha nice mutlu ,özgür,egemen , sağlıklı ve aydınlık günlere. 23 Nisan Türk evlatlarının ve Dünyada ki çocukların ; Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun...

Sevgi , Saygı ve Minnetle


A.N.T.

  YORUM YAP / YORUM OKU
AZRA NAZ TOPCU DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS