Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Sinan Aydıner

Bizim bir dava sevdamız var

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Bir sevdamız olmalı mecnun misali Leyla için çöllere düşmüş ser sefil olmuş her şeyi göze almış bir sevdamız olmalı ; ama nasıl bir sevdamız olmalı, hatta sevda nedir ki ? Sevda bir kızın bir erkeğe veya bir erkeğin bir kıza aşık olması mıdır ? Olabilir ama Asıl sevda Allah'a duyduğun sevdadır , asıl sevda İslam sevdasıdır, asıl sevda vatan sevdasıdır. Bizim dedelerimiz bizim ecdadımız bizim için torunları için tek bir sevdaya düşmüşler, onların sevdası para,mal,mülk,şöhret,şehvet sevdası değil; vatan sevdasına düşmüşler,Allah sevdasına düşmüşler, İslam sevdasına düşmüşler. Neden düşmüşler ki? Ne gerek var ölmeye ?

Hayatlarını yaşamak varken niye ölmeyi tercih etmişler ki? Diye sorgulamıyor değil insan ama haklı da sorgulaya sorgulaya öğrenecek bazı şeyleri dedelerinin ölmediğini onların Allah yolunda şehit olduğunu dinlerini yaşamak ve yaşatmak için evlatlarına torunlarına daha güzel bir dünya bırakmak için kafirle çatıştığını bilmeli ademoğlu. Bilmeli ki öğretmeli gelecek nesillere Sultan Alparslan'ı anlatmalı evladına 1071 Malazgirt zaferinin nasıl kazanıldığını Romen Diyojen komutasındaki 200.000 kişilik haçlı ordusunu sadece 50.000 mücahitle Malazgirt zaferini kazanıp tapusunu alan Anadolu'nun hükümdarı Sultan Alparslan ‘ı anlatmalı Söğüt'te beylik kuran Ertuğrul Gazi'nin kefere ile nasıl mücadele ettiğini oğlu Osman Gazi'nin dünyaya hükmedecek adalet ve barışı sağlayıp Allah'ın dinini yaymaya çalışan büyük ve kutlu bir devlet kurduğunu Çelebi Mehmet'i anlatmalı mesela devleti zor zamanında nasıl ayakta tutup böldürmediğini , "Ey Konstantiniye! Ya sen beni alırsın, ya ben seni alırım." deyip daha 21 yaşındayken delinmez denilen surları delip karadan gemiler yürüten engin matematik dehasıyla şahi toplarının çizimlerini yapıp döken “çağ açıp çağ kapatan kapatan” 19 yaşındayken 6 dili aksanlarıyla en iyi şeklide bilen Hükümdarı, Fatih Sultan Mehmet'i anlatmalı.

"Geçilemez" denilen Sina Çölü'nü 13 günde aşan 8 yıllık saltanatına 80 yıllık icraat sığdıran ,adına Hadimü'l-Haremeyn denilen Yavuz Sultan Selim'i anlatmalı dünyaya diz çöktüren Mohaç Meydan Savaşı'nda 2 saatte koca Macar İmparatorluğu'nu yerle bir eden devlet-i Aliyye'yi en büyük sınırlarına taşıyan Kanuni Sultan Süleyman'ı anlatmalı, Avrupalılar tarafından o “Bastonunu Karadeniz'e soktu mu Akdeniz karışır” denilen abdestsiz yere basmayan dünyanın her yerinde okullar açıp Alem-i İslam'ın ihyası için uğraşan, ve zamanın Almanya başbakanı Otto von Bismarck'ın deyimiyle “Dünyada 100 gram akıl varsa bunun 90 gramı Abdülhamid'de, 5 gramı bende, kalan 5 gramı da diğer dünya siyasilerindedir.” denilen demir yolları yapıp, Mekke – Medine'yi birbirine bağlayan Avrupa'dan demir yoluyla çıkan birisinin kesintisiz Mekke ve Medine'ye ulaşmasını sağlayan, “Ben abdestsiz hiçbir devlet işine imza atmadım!” diyen , Ulu Hakan Sultan 2. Abdülhamid Han'ı anlatmalı, anlatmalı ki öğrenmeli gelecek nesiller ecdadıyla gurur duysun onların izinden gitsin ecdatlarına düşman olmasınlar düşman gibi gösterilen ecdadlarını düşman olarak görmesinler. Bizim bir sevdamız olmalı ki bu sevdamızı gelecek nesillere aktarabilelim onlarda sonraki nesillere aktarabilsinler.

Bu sevda'nın hiç bitmeyecek olduğunu anlatmalıyız. Bütün dünya bilsin bizim sevdamız Allah'ın sevdası , bizim sevdamız Rasulallah'ın sevdası, bizim sevdamız Ümmet-i Muhammed'in sevdası olduğunu bilsinler, bilsinler ki bizim sevdamızın iman yoluyla olduğunu anlasınlar. Biz anlatalım, biz söyleyelim bütün insanlığı İslam ile şereflendirmeye çalışalım. Ecdadımızın izinden gidelim onların yolunda yol olalım onların nizamıyla adalet sağlayalım. İnşaalllah…

SİNAN AYDINER

  YORUM YAP / YORUM OKU
SİNAN AYDINER DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS