Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Hacı Ahmet Ünlü

Birlikte cennete gitme­nin kavgasını ve­relim

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Kadınıyla erkeğiyle, genciyle ihtiyarıyla, doğulusuyla bâtılısıy­la, Asyalısıyla Avrupalısıyla, geçmişiyle geleceğiyle, öncekileriyle ve sonrakileriyle kendisine iman eden, kendisine sarılan, hayatını kendi­siyle düzenlemek için başvuran herkesi hakka, doğruya, hidâyete ulaştıracak bir kitaptır bu.

Bir de Furkân'dır ALLAH 'ın kitabı. Furkân fark eden, ayıran anla­mınadır. Hakkı bâtıldan bâtılı haktan ayıran demektir. Bir de, fark etti­ren anlamınadır. Kitap kişiye yolunu fark ettirir, hayatını fark ettirir. Kitapla beraber olan kişi hayatındaki tüm bozuklukları, tüm şirkleri, tüm bozuk düzenlikleri fark ediverir. Kitabın böyle fark ettirici ve ayırıcı bir özelliği vardır. Hani arabanızla bir yere giderken karanlıkta araba­nın farlarını yakıverince önünüz nasıl aydınlanıyor değil mi? Köprüyü, virajı, uçurumu, tehlikeyi nasıl anlarsınız onunla değil mi?

İşte Kur'an da böyle bir Furkân'dır. Olaylara Kur'an'ın gözlü­ğüyle bakıverdiniz mi o her şeyi size fark ettiriverecektir. Ama Kur'-an'dan
habersizsek, olaylara Kur'an'la bakabilecek bir duruma gelmemişsek, aile hayatımızı, toplum hayatımızı, hukukumuzu, eğiti­mi-mizi kazanmamızı harcamamızı, sosyal ve siyasal yapılanmaları­mızı, ekonomik düzenlemelerimizi Kur'an kaynaklı, Kur'an rehberli düzenlemezsek, tüm bunları Kur'an'ın gözetiminde yapmazsak hiçbir zaman aydınlığa çıkmamız mümkün olmayacaktır.

Evet, ALLAH 'ın kitabı Furkândır. Furkân, Kur'an-ı Kerîm'de değişik anlamlarda kullanılmıştır:

1- Zafer anlamında: "Hani Musa 'ya doğru yola gelirsiniz diye, o kitabı (Tevrât'ı) ve Furkân'ı (zaferi) vermiştik" (Bakara, 53).

2- Dinde insanı sapıklıktan ve şüphelerden çıkarma anlamında: "(O Kur'an ki) insanlara tam hidayettir, doğru yolu ve hak ile bâtılı ayırdeden (dalâletten kurtaran) hükümlerin nice açık delilleridir'' (Bakara,185).

3- Kur'an ile eş anlamda: "Furkân'ı, âlemlerin (ilâhi azap ile) korkutucusu olsun diye, kuluna (Hz. Muhammed'e) indiren (Allah'ın şânı) ne yücedir" (Furkân,1)

birlikte cennete gitme­nin kavgasını ve­relim inşallah. Unutmayalım ki oğulları ve kızla­rıyla bu dünyada son­suza dek cennete gitme hesabı içine girme­yen insanlar için, sahip ol­dukları oğullar ve kızlar sadece bu dün­yanın süsüdürler, ama öteki âlemin ölümsüz ziyneti ve süsü değil­dirler. Oğullarıyla, kızlarıyla bu dünyada cennet hesabı içine gi­renler, oğullarını kızlarını cennete yatı­rım yapanlar, Allah'a kul­luğa fedâ edenler için cennette onlarla birlikte yaşayacakları ebe­dilik hayatı vardır. Veya altın-gümüş, para-pul, servet-sâmân güzel şeylerdir bu dünyada. İnsanlar sever onları. Herkes sahip olmak ister on­lara. Za­ten daha önce de söylediğim gibi bizim onlardan uzak kalmamız da istenmiyor. Atlar, arabalar, ekinler, develer, koyunlar kimin hoşuna gitmez bu dünyada?

“Hayvanları da yaratmıştır. Onlarda sizi ısıtacak şey­ler ve birçok faydalar vardır. Onların etlerini de yersiniz. Onları getirirken de, gönderirken de zevk alırsınız.”
En'âm 5,6)

Evet bizi bizden daha iyi tanıyan, bizim fıtratımızı herkesten daha iyi bilen Rabbimiz buyuruyor ki; onlarda sizin için sevip beğene­ceğiniz pek çok güzellikler vardır. Akşamleyin meralardan, otlaklar­dan, yaylım yerlerinden göğüsleri dolu dolu evlerinize dönerlerken, evlerinize doğru salınıp gelirlerken ne kadar hoşunuza giderler onlar. Ayrıca sabahleyin evlerinizden onları yaylım yerlerine doğru salarken de keyifle onların güzelliklerini seyredersiniz. Gö­ğüsleri sütle dopdolu olduğu halde salına salına size doğru gelen o davarlar sizin hoşunuza gider buyuruyor.

Elbette hoşlanır insanlar bundan. Ama dünyada hoşumuza gi­den bu varlıklarımız bizi ALLAH 'tan alıkoymamalıdır. Bizi Allah'a kul­luktan alıkoymamalıdır. Bizi âhiretten, âhiret hesabına bir hayat ya­şamamaktan alıkoymamalıdır. Bize ALLAH 'ı ve âhireti unutturmamalı­dırlar. Bunlara ulaşmamız, bunları elde etme derdimiz ve bunlarla iliş­kilerimiz bize ALLAH yasalarını, ALLAH 'ın helâl haram yasalarını çiğnet­tirmemelidir. Bunlar hayatımızda putlaşıp hedef haline gelmemelidir. Tüm bu sahip olduklarımızı günün birinde ALLAH için elimizden çıkar­mamız söz konusu olduğu zaman hiç tereddüt etmeden fedâ edebile­cek bir durumda olmalıyız.
gibi eğer İslâm'a, eğer ALLAH 'ın kitabına, Rasûlullah'ın getirdiği vahye kanalize edilirse, vahye mutabakat ederse o zaman kişi iyi bir müslüman ola­caktır.

Meselâ paraya heves var kişide. Çok param olsun, çok serve­tim olsun ister insan. Tamam ama ona kul köle olma adına değil de, onunla insanlara hava atmak ve olmayacak yerlerden onu kazanıp, meşru olmayan yerlerde harcamak değil de, Allah'a düşmanlıkta değil de Allah'ın rızasını kazanma yolunda harcarsa, bu paranın, bu malın ve mülkün gerçek sahibinin Allah olduğunu bilir, bu konuda Allah'ı söz sahibi kabul eder ve ALLAH 'ın istediği bi­çimde kendisine, ailesine, müs-lümanlara, diğer varlıklara harca­mayı bilirse işte o zaman kişinin paraya olan bu hevesi İslâm'a kanalize edilmiş demektir. Evet paranın kazanç yolunu da, sarf yolunu da Allah'a sorarak belirleyen bu konu­daki heveslerini Rasûlullah'ın getirdiği dine mutabakat ettiren kişinin hevesi, Rasûlullah'ın getirdiğine uyum sağlamış demektir.

  YORUM YAP / YORUM OKU
HACI AHMET ÜNLÜ DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS