Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Dr. Begüm Burak

Birleşmiş Milletler’in Çaresizliği

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Birleşmiş Milletler (BM) örgütü İkinci Dünya Savaşı sonrasında uluslararası barışı korumak için kurulmuş bir örgüttür. Milletler Cemiyeti'ni kuran irade dünya barışını sağlayacak bir organizasyon oluşturmak çabası içerisindeydi; BM örgütünün temel çıkış noktası da bu amaçtır.

BM savaşların bitmesi ve küresel düzenin ve istikrarın tesisi hedefine yönelik kurulsa da, örgütün kuruluş tarihi olan 1946'dan günümüze başarılı bir tarihe sahip olduğunu söylemek zordur. Örgütün kurulma amacına hizmet etmediği iddiası yaşanan birçok savaş ve uluslararası kriz ile dile getirilmektedir.

BM'nin tarihe geçen başarısızlıklarından bazıları şöyle sıralanabilir:

-İsrail'in işgal hareketi (1948'den günümüze)
İsrail'in kurulduğu 1948 yılından günümüze, Filistin halkı İsrail Devleti'nin etnik temizlik hareketinin kurbanı olmaya devam etmektedir. Resmi rakamlara göre, 2000 -2014 arası yaşanan çatışmalarda 7 binden fazla Filistinli ve 1.100 İsrailli hayatını kaybetmiştir.

-Keşmir Sorunu (1948'den günümüze)
Keşmir bölgesinde devam eden çatışma tarihte yaşanmış en önemli insan hakları krizini teşkil etmektedir. 1989'dan günümüze en az 68 bin kişinin Hindistan güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü kayıtlara geçmiştir.

-Kamboçya Çatışması (1975-1979)
ABD ve Vietnam arasında yaşanan savaşın ardından, ülkede rejim 1957-1979 yılları arasında soykırım politikaları uygulamıştır ve nüfusun 1/4'üne denk gelen yaklaşık 2 milyon kişiyi katletmiştir.

-Somali Sivil Savaşı (1991'den günümüze)
Aralık 1992'de kurulan BM Barış Gücü UNOSOM sivil savaşta mağdur olan halka yardım etmekte başarılı olamamıştır ve savaş hala devam etmektedir.

-Ruanda Sivil Savaşı (1994)
Ruanda'daki iç savaş 1990'dan 1994'e dek devam etmiştir. 1994 yılında Hutu yönetimindeki rejim BM görevlilerini katletmiştir ve Hutular'ın yaklaşık 250 bin kadına tecavüz ettikleri o yıllarda büyük bir insani dram karşısında BM çaresiz kalmıştır.

-Srebrenitsa Katliamı (1995)
Büyük bir insanlık trajedisi olan Srebrenitsa katliamında 8 bin 372 Boşnak sivilin Sırp askerlerce hunharca katledildiği bilinmektedir. Srebrenitsa Katliamı İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'daki en büyük katliam olarak görülmektedir.

-Darfur Krizi (2003'den günümüze)
Sudan'daki isyan hareketi 2.5 milyon insanın yurdundan sürülmesine sebep olmuştur.

-Irak'ın işgali (2003-2011)
ABD'nin Irak'ı işgalinden sonra, 1 milyondan fazla Iraklının hayatını kaybettiği bilinmektedir.

-Suriye Savaşı (2011'den günümüze)
Suriye'de yüz binlerce kişinin hayatını kaybettiği, milyonlarca kişinin mülteci konumuna düştüğü ve yerinden edildiği iç savaşta BM barışı tesis edememiştir ve bölgede savaş hala devam etmektedir.

-Yemen iç savaşı (2014'den günümüze)
Yemen'de yaklaşık 5 yıldır devam eden iç savaşı sona erdirmeyi amaçlayan Birleşmiş Milletler öncülüğündeki barış görüşmeleri başarıya ulaşamamıştır ve sivil halkın mağduriyeti de BM'nin insani yardım çabalarında da başarısız olması sonucunda artarak devam etmektedir.

-Arakan Krizi (2017'den günümüze)
2017 sonrası artan çatışmalar, uluslararası alanda bir insan hakları sorunu olarak görülmektedir. Ancak devam eden çatışmaları durdurmada BM'nin başarılı olduğu söylenemez.

Sonuç olarak, BM'nin savaşlar karşısındaki tavrı ve çaresizliği 1990'ların başlarındaki konumunu hatırlatmaktadır, denebilir.

  YORUM YAP / YORUM OKU
DR. BEGÜM BURAK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS