Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Havva Bütün Saraç

Bir garip pandemi

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

“Pandemi önlemlerine dikkat edelim, evde kalalım” diye gece gündüz ekranlarda boy gösteren ünlülerin halkın kısıtlı olduğu saatlerde bile otellerde, kayak keyfinde olduğunu izleyenler ne hissediyorlardır acaba? Küçük esnaf evine ekmek götüremezken büyük şirket sahiplerinin karlarını katlayarak artırmaları da gözlerden kaçmıyor. Dizilerde, yarışma ve yemek programında bile sanatçılar maskesiz hep birlikte gülüp oynarken yalnızca orkestranın ve aşçıların, maskeli olması imtiyazlıların pandemiyle alakasının olmadığı izlenimini vermiyor mu?

Bilim kurulu uzmanlarından bazıları her çıktığı programda “Sakın evinizden çıkmayın” derken hafta sonlarını ABD'de ailesiyle geçirdiğini söylemeleri de çok çelişkili ve gülünç gelmişti. Aşı konusunda yaklaşımlar tuhaf. Aşıların güvenilirliğini halka ispatlamak yerine “Onları seyahat, eğitim ve alışveriş gibi tüm hizmetlerden mahrum bırakalım ki aşı olmaya mecbur kalsınlar” diyerek bilimsellikten uzak zorba bir metodu öneren bilim adamları oldu. “Köpekler nasıl düzenli aşılanıyorsa insanlar da olacak” diyen insanı hayvanla bir tutan zihniyetlerin faşist hezeyanlarına da şahit olduk.

İnsanlar genel olarak aşıya karşı değiller. Hiç bir güvence vermeyen, sorumluluk almayan aşı şirketlerinin milyon dolarlar kazanarak ürettikleri ve sattıkları aşıların olumsuz sonuçları olabileceği endişesini taşıyorlar. Sinovac'ın aşısının koruyuculuğunun %50, Pfizer/BioNTtech aşısının da Brezilya ve Güney Afrika mutasyonunda başarısız olduğu, İsrail'de yüksek aşılamaya rağmen vaka sayılarında patlama olduğunu duyuyoruz. Bu ve benzer nedenlerle insanlar yerli aşının üretilmesini beklemeyi ya da hiç aşı olmamayı tercih edebiliyorlar. Onları akıl ve bilimden uzak, cahil ve komplocu kitle olarak suçlamak ve dışlamak da cehaletin bir göstergesi. Çin oyuncaklarına, Çin sarımsağına karşı bile temkinli olup gözü kapalı Çin aşısına güvenmeyi telkin etmek nasıl bir aklın ürünü. Özgür düşünce, ifade hürriyeti, insan hakları, hasta hukundan bahseden koca koca profesörlerin konu pandemiye gelince “Söyletmen, vurun” yaklaşımı hiç de insani değil. Bu konuda da gönüllülük esas olmalı. İsteyene istediği tür aşı vurulmalı, istemeyen zorlanmamalı. Pandemi tedbirleri de geçim derdinde olan küçük esnafın omzuna yüklenmemeli. Aracında tek başına seyehat edene maske sormak, 65 yaş üstünü çalışıyor olsa bile otobüsten indirmek tedbir değil eziyettir...

Ve Karneler Alındı...

Evde dört çocuğu uzaktan eğitim alan bir veliyim. Kızım liseye, iki oğlum üniversiteye küçük oğlum da ilkokul 1.sınıfa gidiyor. Büyükler başının çaresine baksa da küçükle işimiz hiç kolay değil. Laptopun başında oturup ders dinlemek hiç ona göre değil. Yanından ayrıldığımız an hoplayıp zıplamaya, Battal Gazi gibi divandan divana uçmaya başlıyor. Okulda olsa belki bu kadarına cüret edemez ama “nasılsa evdeyim” diye düz duvara tırmanıyor. Zira yaşı da diğerlerinden ufak.

Öğretmenlerin işi de hiç kolay değil. Yüzyüze dikkatleri daha kolay toplayabilecekken evde ailesinin yanında olduğunun bilinciyle fazla rahat hisseden talebeyle ekrandan iletişim zorlaşıyor, buna rağmen derslerini en iyi şekilde öğrencilerine anlatma derdindeler. Biz veliler çocukları okula gönderince rahattık. Şimdi yanıbaşında oturup “takip et, yaz, oku, dinle ,zıplama, uyuma” diye sürekli komut vermekten helak olduk. Ne yalan söyleyeyim, diğer çocuklarım hangi harfi ne zaman okudu, öğrendi,hiç haberim olmamıştı. Ama dijital dünyaya doğan küçük oğlumla sil baştan ABC'yi, okumayı,toplama, çıkarmayı öğrendik ve ilk karnesini aldık.

Temennimiz bir an evvel yüzyüze eğitimin başlaması. Göz görmeyince gönül katlanırmış.Talebe çalışmasının da çalışmamasının karşılığını kendi almalı. Sorunlarıyla kendisi yüzleşmeli. Derse yani ekrana zorla çocuk odaklamak hiç bize göre değil...

 

  YORUM YAP / YORUM OKU
HAVVA BÜTÜN SARAÇ DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS