Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ali Kemal Özcan

BekaMız

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Bir “eski” —ama hiç eskimemiş— yazımın tekrarlamayı hicap ile sunmam lazım oldu: Zira aynı “devlet aklı” aynı yanlışın tekrarı istikametinde “uygun adım” ile yürüyor… Maalesef.

BekaMız

Devletlerin geri-dönülmez krizleri, Eski'nin düşüşe geçtiği ancak Yeni'nin doğamadığı kavşaklarda ortaya çıkarlar. Siyasi tarihin gerçekliği hep buraya işaret eder, dolayısıyla bu alanın otoriteleri burada birleşir.

Rakip yönetici elitlerin uzlaşamadığı –ve yenişemediği– ahvâlde, kaotik iç-çatışma, dolayısıyla asıl adıyla iç savaş kaçınılmaz “kader” olur. Tarih bunu bize sarihçe söyler.   

Bu vatan, bu kadim vatan, bu Ortak-Vatan hepimizin... 

Devletleri bireylere benzeten ilk sosyolog (sosyoloji tarihinin de ilk sosyoloğu) İbni Khaldun'dur: “Devletler doğar, büyür, yaşlanır, ölürler.” Kurmaktan gurur-ötesi şeyler duyulan 16 Türk devletinin 15'i bugün bu dünyada namevcuttur. Eğer bu doğruysa, on-altıncısı bu Cumhuriyetimizdir. Ve yüz yaşındadır…

Kurulan cumhuriyetimizin, Mustafa Kemal'in liderlik dehası ve stratejisiyle koca Osmanlı'dan kotarılabilen “son barınağı” (last refuge) –hem coğrafik hem demografik– 6 yüzyıllık Osmanlı'nın ve yaklaşık 3 yüzyıllık Selçuklular'ın Kürt ve Kürdistanı ile oluştu. Bugün bu cumhuriyetimiz 1924'ten bu yana ayaklarından baş-aşağı asılmış hâliyle 100'üncü yaşına basmak üzeredir: “Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür.” ... “Türk' derken de herkesi kastediyoruz.” Yani; “muz” derken bütün meyveleri kastediyoruz veya “biber” derken bütün sebzeleri kastediyoruz! 

Devletleri bireylere çok benzeten İbn-i Haldun'a atfetmem bundandır. Bir bireyin, baş-aşağı asılmış olarak en fazla bir gün yaşayabileceğini hekimlerden biliriz. Bu baş-aşağı hâldeki devletimiz için de “en fazla bir yüzyıl” demek, öyle karavanadan atılmış bir ömür olmayabilir. 

Osmanlı mirasını aldığımız, hatta reforme ederek elde ettiğimiz bu devletin; bu günlerimizde her zamankinden daha farklı ve daha yoğun olarak (suların altından epey bir köprü geçmiş olarak) bir BEKA sorunu yaşadığı aşikârdır. 

Ve bu “beka” akıl-almaz bir akılsızlıktan (devlet akılsızlığı) mütevellit bir sorunumuzdan kaynaklandığı da bir o kadar aşikârdır: Cılkı çıkarılmış kadar ucube hâle evirilmiş “Kürt Sorunu” denen Türk-Kürt ilişkileri sorunumuzdan... 

Bu sorunumuzu tek konuştuğum, maalesef tek konuşabildiğim şahsiyet, İmralı'da “konuşabilecek biri” bekleyen Öcalan'dır. 7 Ağustos 2019'da (bizim iki günlük görüşmemizden bir-buçuk ay sonra) “Çözüm bir haftalık iş” dedi avukatlarına. Örgütünün ne Avrupa'sı ne Ova'sı bunu hatırlar... 3 yıldır; bu “bir haftalık iş nedir, neyin nesidir?" demesi bir yana, kaza ile hatırlanmaması için bile teyakkuzdalar!

İmralı'da 75'ine gelen Öcalan, 23 yıldır bir haftada çözüme odaklanmış olarak konuşacak “biri” beklerken, örgütün fiilî alanlarını ahtapot gibi sarmış olan yönetici kastı (“Ova Eliti” dediğim) Öcalan'ın İmralı'dan “hayırlı bir cenaze”sine ulaşmaya dört-koldan kilitlenmiştir. Gemlik yolunda polise “tokat atma” işi, bunun “küçük” bir mezar eşme eylemidir. Kandil'in belli-başlı isimleri bunun içinde yoktur. Birinci elden kaynaklardan, en azından son 5-6 yıldır bunu biliyorum. 

“Beka” dediğimiz sorunumuzun “kök hücresi” burada meskundur. Tarihî handikap –ve trajedi– şudur ki; bunu, ne bilen ne de çalışan ilgili devlet organı vardır... 

Bu tarihî maksatla Erdoğan'a ulaştığımda, Hakan beyi görünce –müsaadelerini isteyerek– konuşmamız şu rivayeti anlatma ile başladı: 

Bir nehrin kenarına yaklaşan biri, korkup karşıya geçemeyeceğini anlayınca, bütün kalbiyle “Allah'ım, bana güçlü-kuvvetli birini gönder, beni sırtına alıp karşıya geçirsin” diye dua eder. Az sonra bir şekilde güçlü-kuvvetli biri beliriverir. Adam duasının kabul edildiğini düşünüp “Şükür ya Rabbim” diye heyecanlanırken, gelen adam dua edene yaklaşarak, hiddetle: “Gel beni sırtına al karşıya geçir” der. Dua eden, boynunu bükerek yalvarır: “Allah'ım ben mi yanlış söyledim, sen mi yanlış anladın?”

(İmralı'ya Ne'ye Gittim? s. 66) 

Hakan Bey'in o-sıra yardımcısı M. Dervişoğlu'na makamında tam 5 kez (2011-12): “Bu iş Öcalan ile…, ama sakın araya bunlardan (Ova'dan) kimseyi sokmayın!” diyedurdum... 

Ne oldu peki? Büyük umutlarla ve sanılandan geniş bir sosyolojik destekle girişilen 3+3 yıllık Süreç'te bu zevat, “arasına” değil BAŞINA konarak ciğer kediye teslim edildi... Ve ciğeri parça parça yediler!

Bu “ara” unsurlar tetikçi edilerek Facia Süreci'ne evirildi girişim. Ağır bedellerle... Kimin tetikçisi? Dışarıdan Avrupa ve ABD (o zaman), içeriden Gladyo-Cemaat, “Kemalist” faşistler ve “Kürdcü” faşistler konsorsiyumunun tetikçileri...

Bu günlerimiz o ‘kör gözüm parmağına' faciasının eseridir. Yüzleşilmelidir.

Ali Kemal Özcan

11 Temmuz 2022 

Not:

  1. Bu “ulusal”ın heyetle İmralı'ya gittiği son tarihi 15 Eylül 2013,

Washington'a gidiş tarihi 6 Ekim 2013'tür… 

  1. b) Fotolardaki diyalogların tarihi, ilki 18 Mart 2013, diğeri 9 Mart 2014'tür...

1_318

  YORUM YAP / YORUM OKU
ALİ KEMAL ÖZCAN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS