Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ali Fikri Işık

Barselona Dansı Devam Ediyor

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Barselona sadece dünyanın en iyi hücum eden takımı değil, aynı zamanda Barselona dünyanın en iyi savunma yapan takımıdır. Dahası Barselona savunmayı kendi yarı alanının savunması olarak algılamıyor, Barselona için savunma merkez olarak topun kaybedildiği ya da kaptırıldığı alan olarak görülüyor. Bu yaklaşım ve algı Barselona oyun pratiği başarısının hücumdan daha baskın olarak ortaya çıkan en başat özelliğidir.

Savunmayı topun bulunduğu alana odakladığınız zaman topun kaydebilmesi ya da kaptırılmasıyla oluşan yeni durum aslında hücum girşiminde bir kesintiye işaret etmiyor, tam tersine, çoklu pres ile alanı daraltan takım savunmayı hücumun içine sindirerek hücum dengesini  kesintisiz hale getiriyor.

Daha önceki yazılarımızda, Barselona oyun pratiğini analiz ederken öne çıkardığımız, başka bir deyişle okuyucu için daha görünür kılmaya çalıştığımız olgu, bu oyunun rakipte diyalektik bir yanılsamaya yol açtığının altını kalın kalın, kırmızı çizgilerle çizmiştik. Çünkü savunma ve hücumun tek pozisyon içinde, neredeyse kusursuzca uygulanıyor olması rakibin, kendini kesintisiz ve sonsuz bir baskı altında hissetmesine yol açıyor. Rakip açısından görülen ve algılanan manzara, sanki Barselona hiç savunma yapmıyor, sürekli artan bir baskıyla dalga dalga gelen, bitimsiz bir sıkıştırma ve dövme duygusu yaratıyor.

Çoklu, döngülü pas örüntülerine koşut geliştirilen ve aynı zaman dilimine sığdırılan çoklu, döngüllü pres örüntüleri, oyunda sadece Barselona'nın kesin egemenliğini ifade etmiyor, buna paralel olarak da rakip hangi ünlü ve çok yetenekli oyunculardan oluşursa oluşsun bir çırpıda onu da niteliksizleştiriyor.

Rakipte oluşan bu travmatik durum seyircinin (geleneksel seyircinin) oyun izleme iştahında kimi arızalara yol açıyor. Barselona futbolunu “ tiki taka “ deyip küçümseyen seyirci gurubunun içinde olduğu halet-i ruhiyenin gerçek sebebi bu durumdur. Ama burada unutulan şey; maç denilen olgunun eşit ve o oranda güçlü iki rakibin yarışması değil, eşitlerin eşit rekabeti olarak algılanmasıdır. Futbol maçında eşitlik ve adalet sadece oyun kurallarında mevcuttur, oyunda değil. İki rakibin karşılıklı olarak birbirine karşı direnç göstermesi bir bakıma izleyenler açısından heyecan verici olabilir. Ama pekala, Barselona örneğinde olduğu gibi, bir takımın hem savunmada hem hücumda bu oyunu kusursuzca oynaması aynı derecede baştan çıkarıcı ve heyecan vericidir.

Barselona maçlarında rakiplerin bir bütün olarak niteliksiz oyuncu guruplarına dönüşüvermesi bir sihir değil, tam tersine Barselona'nın hem hücumda hem savunmada top üstünde kurduğu mutlak egemenliğinin sonucudur. 

Unutmayın; futbol yuvarlak topla oynanan bir oyundur ve bu ilahi nesneyle kurduğunuz ilişki sizin niteliğinizi belirler.

  YORUM YAP / YORUM OKU
ALİ FİKRİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS